Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impact fintech'17 w Katowicach. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o fintech, a boisz się zapytać

Redakcja
Impact fintech’17. 6-7 grudnia Katowice będą miastem gospodarzem kongresu Impact fintech’17, w którym wezmą udział przedstawiciele kluczowych rynkowych graczy, administracji państwowej, korporacji międzynarodowych, innowacyjnych startupów oraz środowiska akademickiego. Pojęcie fintech jest bardzo młode, niewiele osób wie, czym zajmuje się ta branża. W tym artykule wyjaśniamy czym są fintechy, jak ta nowoczesna branża wpływa na życie codziennie każdego z nas.

Co oznacza pojęcie fintech?

Fintech, zbitka słów: finanse i technologia, na listę haseł w Investopedii trafił ledwie trzy lata temu, ale od tego czasu zrobił nieprawdopodobną karierę.

Na całym świecie powstały tysiące startupów które mają innowacyjny pomysł na połączenie nowych technologii jak biometria, sztuczna inteligencja, analiza danych, blockchain, media społecznościowe z usługami finansowymi.

Fintech to dzisiaj nowe Eldorado, w które inwestorzy pompują setki miliardów dolarów, bo wierzą w potencjał firm nowej fali, zmieniających zastały od dobrych stu lat, świat finansowy.

Znaczna część pomysłów okazała się już niewypałem, ale jest grupa tzn. unicorns, jednorożców, młodych spółek, których wartość przekracza już 1 mld USD. Sama nazwa wskazuje, że są to rzadkie okazy, ale przykłady błyskawicznie rosnących biznesów, założonych przedwczoraj przed grupkę pasjonatów, działają na wyobraźnię.

W Europie jednorożcem jest np. Klarna, system obsługi płatności w internecie, założona przez polskiego emigranta w Szwecji - Sebastiana Siemiątkowskiego.

Jak nowoczesna technologia w finansach przekłada się na życie ludzi? Co z tego ma zwykły człowiek?

Na świecie, głównie na Zachodzie fintechy powstają jako odpowiedź na niedoskonałości sektora bankowego, który ze względu na wielkość i dość już przestarzałą technologię ma trudności z nadążaniem za nowinkami i trendami na rynku.

Natomiast w Polsce rynek fintechowy jest specyficzny, ponieważ fintechami są... same banki. Nasz system finansowy jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych na świecie i oferuje rozwiązania o jakich klienci na Zachodzie mogą pomarzyć: płatności zbliżeniowe, mobilne płatności zbliżeniowe, przelewy na telefon, przelewy natychmiastowe, biometria i wiele innych.

Przykłady można mnożyć. Polska dzięki nowoczesnej infrastrukturze i otwartości klientów na nowinki traktowana jest często jako technologiczny poligon światowych gigantów finansowych. Tak jest np. z testowaną obecnie przez Mastercard usługą mPOS, która zamienia smartfon w terminal płatniczy. To unikatowe rozwiązanie na skalę światową, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas live demo Bartosza Ciołkowskiego z Mastercard na kongresie Impact fintech’17, który odbędzie się 6 -7 grudnia w Katowicach.

Jaki jest poziom fintechowej branży w Polsce? Czy mamy przykłady polskich firm, które odnoszą sukcesy?

Ze względu na mocną pozycję banków krajowym fintechom nie jest łatwo przebić się na rynek, niemniej powstała spora grupa firm o bardzo silnych markach, jak PayU, DotPay, eCard, operatorzy płatności w internecie, Blue Media, system rozliczeń przelewów natychmiastowych, Cinkciarz, Blik, system płatności mobilnych.

Spore sukcesy za granicą odnosi Ailleron, dostawca tzw. wirtualnych oddziałów, czyli technologii do wideo połączeń między bankiem a klientem. Spółka ma mnóstwo kontraktów na Dalekim Wschodzie (Chiny, Singapur, Nowa Zelandia itd), w krajach arabskich i w Europie.

Potencjał ma Azimo, pośrednik w przelewach międzynarodowych oraz Coinfirm, wykorzystujący technologię blockchain do przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Bardzo powoli rozwija się natomiast w Polsce insurtech, nowy segment rynku fintechowego związany z ubezpieczeniami, który na świecie przeżywa obecnie prawdziwy boom inwestycyjny oraz rynek pożyczek społecznościowych - niezwykle żywotny głównych w USA (LendingClub) i Wielkiej Brytanii (iwoca).

Na kongresie Impact fintech’17 będzie można posłuchać wystąpień m.in.Dariuszem Mazurkiewiczem z Polskiego Systemu Płatności (BLIK), Bartłomieja Gasta z Blue Media oraz Macieja Witkowskiego z Ailleronu.

Czy w branży fintech prawo nadąża za technologią. Jakie zmiany, regulacje są potrzebne, aby ten kierunek rozwijał się szybciej?

Fintech jest niezwykle wrażliwy na otoczenie prawne, ponieważ działa na rynku regulowanym, gdzie potrzebne są często zezwolenia, licencje i nie trudno wejść w kolizję z nadzorem finansowym.

Klimat dla technologicznych innowatorów ostatnio zdecydowanie się jednak poprawia. Polska ma ambicje stać się ważnym europejskim centrum fintechowym i mocno pracuje nad zbudowaniem takiej pozycji. Niedawno w Komisji Nadzoru Finansowego powstał Innovation Hub, specjalna sekcja, która ma służyć informacją i radą fintechom.

To pierwsza taka jednostka w ramach nadzoru w Europie, oprócz Londynu i jedna z nielicznych na świecie (Singapur, Hongkong, Australia). Branża fintechowa to poważny biznes, o który zabiega wiele krajów.

Tylko w Londynie w finansowych startupach pracuje 60 tys. osób. W czasie Impact fintech’17 odbędzie się wiele wystąpień oraz rozmów moderowanych poświęconych strategii fintech dla Polski, w których wystąpią m.in. Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Marek Chrzanowski, Przewodniczący KNF, a także Paweł Widawski, Prezes Fintech Poland, który zaprezentuje na scenie raport „FinTech Hub Polska – jak skutecznie zbudować regionalne centrum innowacji finansowej w Polsce”.

Jaka jest przyszłość tego technologii w finansach?

W ciągu ostatnich 5 lat świat finansów zmienił się bardziej niż przez ostatnie 50 lat. A to dopiero początek. Wszyscy ekscytują się samochodami bez kierowcy, a mało kto myśli o tym, że niedługo roboty będą zarządzać naszymi pieniędzmi. Na koniec miesiąca wyślą nam zestawienie transakcji.

Już nie długo z obiegu zniknął karty i będziemy płacić gestem, nie będziemy używać PIN-u, ponieważ bank pozna nas po mimice, czy sposobie gestykulacji - to są indywidualne charakterystyki, nie mniej pewne od odcisku palca.

Bardzo mocno zmieniają się ubezpieczenia. Tu bardzo pomysłowe są insurtechy, które wprowadzają na ten rynek idee finansów społecznościowych, czyli ubezpieczenia na zasadzie zakupów grupowych, zwrot składki jeśli w ciągu roku nie doszło do szkody, mikro ubezpieczenia, np. rzeczy codziennego użytku, ubezpieczenia komunikacyjne liczone od przejechanych kilometrów.

Strona Impact fintech’17:
www.impactfintech17.com
Rejestracja na Impact fintech’17 możliwa jest na tej stronie

Patronem medialnym jest strefabiznesu.pl

Gospodarzem kongresu Impact fintech'17 jest miasto Katowice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera