MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy mali i średni przedsiębiorcy mogą podbić światowe rynki dzięki projektowi InterGlobal

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 12 lat
Mali i średni przedsiębiorcy z woj. śląskiego mają szansę podbijać światowe rynki. Fundusz Górnośląski we współpracy z Województwem Śląskim uruchomił projekt InterGlobal, który pomoże biznesmanom w ekspansji na rynki międzynarodowe. Z inicjatywą, która rozciągnie się na najbliższe pięć lat, wiąże się budżet wynoszący około 108 mln zł.

Spis treści

Śląscy przedsiębiorcy MSP mogą podbić światowe rynki dzięki projektowi InterGlobal

InterGlobal, będąc następcą projektów InterSilesia i GlobalSilesia, oferuje małym i średnim przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie w zakresie internacjonalizacji.

- Projekt InterGlobal, będzie rozwinięciem dotychczasowych dwóch naszych projektów z ostatniej pięcioletniej perspektywy. Jest prawie dwukrotnie większy, jeśli chodzi o zakres środków przeznaczonych na pomoc małym i średnim przedsiębiorcom w zakresie popularyzacji działań eksportowych na terenie woj. śląskiego. Przede wszystkim jest to kontynuacja działań w ramach misji wyjazdowych dla przedsiębiorców z woj. śląskiego, podczas których będziemy dla nich otwierać, tak jak dotąd, nowe rynki - wyjaśnia Bartłomiej Babuśka, prezes Funduszu Górnośląskiego S.A.

Nowością projektu będą bony, dzięki którym przedsiębiorcy mogą finansować swoje uczestnictwo w światowych targach.

- Bony będą opiewać na kwotę do 200 tys. zł - mówi Bartłomiej Babuśka. - Jest to pewne "wąskie gardło finansowe", które dotąd niektórym nie pozwalało na uczestnictwo i propagowanie swoich usług i produktów na świecie. My tę blokadę zdejmujemy - dodaje.

Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych targach

W ramach projektu uczestnicy mogą także skorzystać ze wsparcia niefinansowego, jakimi są warsztaty eksportowe, szkolenia dla przedsiębiorców, czy doradztwo przy wejściu na nowe rynki zagraniczne. Uczestnicy mogą liczyć na szereg usług jak uczestnictwo w misjach gospodarczych, a także na indywidualne konsultacje dotyczące m.in. aspektów prawnych, podatkowych czy marketingowych działalności zagranicznej.

- Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy, którzy zamierzają internacjonalizować własną działalność gospodarczą, borykają się z wieloma trudnościami, stąd ten projekt ma przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom w wejściu w ekspansję na nowe rynki zagraniczne - wyjaśnia Elżbieta Kabielis, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. - Dla przedsiębiorcy wejście na nowe rynki świadczy o możliwości dalszego rozwoju, dla naszego regionu natomiast wsparcie związane z internacjonalizacją to przede wszystkim inwestycje produkcyjne w naszym regionie, nowe miejsca pracy. Mamy też do czynienia z różnymi nowymi wyzwaniami jak sztuczna inteligencja, czy innowacyjne produkty - dodaje Elżbieta Kabielis.

Usługi doradcze w Centrum Internacjonalizacji

W ramach niefinansowego wsparcia zostało utworzone Centrum Internacjonalizacji - miejsce, w którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z usług doradczych.

- Przedsiębiorca musi zdiagnozować czy posiada potencjał do wejścia na rynki zagraniczne. Musi wiedzieć jak wejść na dany rynek i z jakimi regulacjami prawnymi się zmierzyć. Musi zbudować kanały dystrybucji - wyjaśnia Elżbieta Kabielis.

Liderem projektu jest oczywiście Fundusz Górnośląski, doświadczony w podbijaniu rynków zagranicznych. - W tej perspektywie finansowej Fundusz Górnośląski będzie udzielał wsparcia, przedstawiał kolejne etapy dofinansowania. Inauguracja projektu świadczy o tym, że już ruszamy. Projekt wybraliśmy w grudniu 2023 roku, zakontraktowaliśmy z liderem, Funduszem Górnośląskim w 15 lutego 2024 roku, a już dzisiaj w kwietniu ruszamy ze wsparciem. Każde etapy będzie komunikowane przez Fundusz Górnośląski - wyjaśnia Elżbieta Kabielis.

Fundusz Górnośląski planuje ekspansję rynku tureckiego i indyjskiego

Fundusz Górnośląski wprowadza śląskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne od lat. Utrzymuje biuro m.in. w Abu Dhabi.

- To wielki, spektakularny sukces woj. śląskiego, w ramach którego już od ponad roku pozwalamy śląskiemu biznesowi istnieć na rynku emirackim - mówi Bartłomiej Babuśka, prezes Funduszu Górnośląskiego S.A. - To nie są puste działania. Mamy podpisane pierwsze kontrakty. Firmy architektoniczne z terytorium woj. śląskiego realizują aktualnie swoje projekty. Wymierne efekty tej działalności obserwujemy już teraz, a teraz dzięki naszym zwiększonym wysiłkom i zaangażowaniu województwa, będziemy eskalować działalność i proponować nowe rynki - zapowiada.

Fundusz Górnośląski planuje ekspansję rynku tureckiego oraz indyjskiego.

- Powołaliśmy także doradcę do spraw rynku Stanów Zjednoczonych i utrzymujemy również, pomimo trwania wojny na Ukrainie biuro w Kijowie i jego delegaturę we Lwowie. Jesteśmy również pierwszym województwem, które nie zawahało się istnieć na terytorium Ukrainy już teraz. W jakim celu? Aby być gotowym jako śląski sektor budowlany do tego, aby uczestniczyć w potencjalnej odbudowie kraju naszego wschodniego sąsiada. Nie tylko to jest celem. Już teraz na bieżąco konsultujemy i pomagamy przedsiębiorcom z woj. śląskiego, działać na terytorium Ukrainy. Chociaż wojna trwa, jednak Ukraina jest żywym organizmem gospodarczym, cały czas trzeba dostarczać tam produkty, usługi - wyjaśnia.

Największe zainteresowanie współpracą z Funduszem Górnośląskim wykazuje aktualnie branża IT i firmy związane z green energy. Jak twierdzi Bartłomiej Babuśka, wszystko zależy jednak od specyfiki konsumenckiej w danym kraju.

- Każdy rynek na świecie ma swoją specyfikę. Brazylia, w której istniejemy i współpracujemy to inny kraj konsumencki niż Japonia czy Korea, z którymi również mamy relacje. Każdy z tych krajów to oddzielna historia - wyjaśnia.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie mogą uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych oraz śledzenić aktualności na stronach internetowych Funduszu Górnośląskiego i Województwa Śląskiego. Wszelkie informacje o projekcie oraz szczegóły rekrutacji są dostępne również przez kontakt bezpośredni i e-mailowy z Centrum Internacjonalizacji.

Nie przeocz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera