Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje napędzają koniunkturę

Redakcja
Innowacje napędzają koniunkturę
Innowacje napędzają koniunkturę
W Gliwicach jest ok. 75 tys. miejsc pracy, więcej niż osób, które chciałyby podjąć zatrudnienie. Tu stawia się na gospodarkę innowacyjną. W mieście i 8 gminach tworzących powiat gliwicki obserwuje się ożywienie rynku pracy, zwłaszcza w budownictwie.

Powiat gliwicki tworzą 2 gminy miejskie Knurów i Pyskowice, 2 gminy miejsko-wiejskie Sośnicowice i Toszek, 4 gminy wiejskie Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś. Miasto Gliwice nie jest częścią powiatu, choć jest jego siedzibą. Największym pracodawcą w Gliwicach (miasto) jest strefa ekonomiczna – 70 nowoczesnych zakładów pracy, ponad 14.500 miejsc pracy, a w niej GM i NGK "Ceramics" (po ponad 3000 miejsc pracy każdy). W mieście jest ponad 75.000 miejsc pracy, więcej niż gliwiczan zdolnych ją podjąć.

-Miejsca pracy to oczywiście nie tylko strefa. Drugim ważnym ośrodkiem przemysłu wysokich technologii są Nowe Gliwice z firmami, które tam pobudowały swoje siedziby. Stawiamy na przemysł wysokich technologii –  już teraz Gliwice jawią się jako swego rodzaju “polska dolina krzemowa” - oraz na logistykę. Z racji znakomitego położenia miasta na skrzyżowaniu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych i dostępności wysokokwalifikowanej kadry inżynierskiej proces inwestycyjny trwa nadal, miasto rozwija się dynamicznie. Jako wiadomo, samorząd nie ma bezpośrednich narzędzi wpływania na gospodarkę, ale od lat stwarza warunki przyciągające poważnych inwestorów, co między innymi skutkuje tym, że produkcja sprzedana plasuje Gliwice przed ośrodkami o wiele większymi, takimi jak na przykład Kraków, Poznań czy Wrocław - podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy Prezydenta Gliwic.

W największym mieście powiatu Knurowie dominuje przemysł wydobywczy (KWK "Knurów - Szczygłowice" zatrudnia ok. 6 tys. osób) i usługi finansowe. Natomiast np. w Pyskowicach (dominują handel i usługi) dogodne położenie bliskość aglomeracji daje możliwości pozyskania inwestorów, Toszek ma charakter rolniczy, Pilchowice to miejsce do uprawiania turystyki i rekreacji.

-Obecnie największe zapotrzebowanie obserwujemy na pracowników produkcji, magazynierów,  handlowców, elektromonterów-elektryków, fryzjerki, spawaczy, kierowców sam. ciężarowych oraz pracowników budowlanych. Pracodawcy przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu szczególną uwagę zwracają na umiejętności praktyczne, wiedzę fachową, inicjatywę, samodzielność oraz umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresującymi, a także gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i szukania nowych, nieszablonowych rozwiązań. Najtrudniej jest aplikować o wolne miejsca pracy osobom bez kwalifikacji zawodowych i bez żadnego doświadczenia na stanowisku pracy. Rynek pracy nabiera „wiosennego rozpędu”.  Jest to coroczna tendencja, która miejmy nadzieję, utrzyma się dłużej. Sygnałem jest zwiększające się zapotrzebowanie na zawody związane z budownictwem. Z obserwacji lokalnego rynku pracy prognozujemy, iż najbardziej aktywne branże w 2015 to: budownictwo, logistyka, przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny - tłumaczy Grażyna Żur, wicedyrektor PUP w Gliwicach.

W Gliwicach - ogółem zarejestrowanych jest 6927 osób bezrobotnych, (stopa bezrobocia 6,8 proc.); w powiecie gliwickim – zarejestrowanych jest ogółem - 3575 osób bezrobotnych, (stopa bezrobocia 9,7 proc.). Dla porównania (kraj bezrobocie 11,7 proc., woj. śląskie 9,8 proc.) W powiecie gliwickim 53 proc. osób bezrobotnych stanowią kobiety; 55 proc. bezrobotnych w ewidencji pozostaje długotrwale; 28 proc. zarejestrowanych nie przekroczyło 30. roku życia; 30 proc. bezrobotnych nie posiada kwalifikacji zawodowych. Najwyższa liczba zarejestrowanych mieści się w kategorii wiekowej 25-34 lata. Najwięcej zarejestrowanych osób posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe lub gimnazjalne.

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach w I półroczu  2015 roku realizuje wiele form pomocy dla osób bezrobotnych. Projekt „Kierunek przedsiębiorczość” - Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia - realizowany był w partnerstwie z WUP Katowice w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego). W projekcie uczestniczyły 84 osoby, zarejestrowane w PUP Gliwice. Kolejny projekt „Bez barier” - (Działanie 7.4 Niepełnosprawni na rynku pracy) zrealizowany został przez gliwicki urząd w partnerstwie z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach i PUP Zabrze w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Celem projektu była aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych zwiększająca ich szanse na zatrudnienie. W projekcie uczestniczyły 32 osoby.

- Kolejny ważny projekt to - Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Gliwice i Powiecie Gliwickim (I) – Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.1. (Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020). Projekt obejmuje 522 osoby poniżej 30 roku życia. Każdemu z uczestników zostanie przedstawiona oferta aktywizacji, poprzedzona analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych. Na tej podstawie PUP realizować będzie odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy - dodaje wicedyrektor Grażyna Żur. 

Kolejny projekt to „Szobiszowice specjalnie”. Pozwoli na aktywizację zawodową i społeczną 58 osób bezrobotnych z Osiedla Szobiszowice w Gliwicach, ze szczególnym uwzględnieniem osób korzystających ze wsparcia Ośrodków Pomocy Społecznej. Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na problemy społeczno - zawodowe bezrobotnych mieszkańców osiedla. Dla beneficjentów zaplanowano szkolenia i prace społecznie użyteczne.

 

Skuteczne szkolenia
Do najczęściej realizowanych szkoleń grupowych przez PUP w Gliwicach należą:
*obsługa wózków widłowych,
*szkolenia biurowe,
*z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty