Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny projekt JSW. Spółka będzie produkować prąd z odzyskanego metanu. To pierwszy taki projekt na świecie!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Nowatorski projekt jako pierwszy będzie wdrażany w życie w kopalni Pniówek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowatorski projekt jako pierwszy będzie wdrażany w życie w kopalni Pniówek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Odmetanowywanie zamkniętych rejonach kopalń, a następnie wykorzystanie odzyskanego metanu do produkcji prądu. To innowacyjny projekt, który w swoich kopalniach zamierza wdrażać Jastrzębska Spółka Węglowa. Na takie przedsięwzięcie nie zdecydował się jeszcze nikt na świecie.

Innowacyjny projekt JSW. Jako pierwsza na świecie będzie redukować emisję metanu w opuszczonych rejonach kopalń. Wyprodukuje z niego prąd

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza realizować innowacyjny projekt odmetanowania kopalń. JSW wspólnie z instytutami naukowo-badawczymi, również z zagranicy, a także Głównym Instytutem Górnictwa będzie realizować Projekt Redukcji Emisji Metanu.

GÓRNICTWO

Na czym będzie polegał projekt, którego podjęła się Jastrzębska Spółka Węglowa? Chodzi o odmetanowanie kopalń. Innowacyjność polega jednak na tym, że metan nie będzie "wyprowadzany" z rejonów eksploatowanych przez kopalnię - co w JSW już się dzieje - i to, jak podkreślają władze spółki na poziomie przewyższającym średnią światową. JSW chce odmetanowywać poeksploatacyjne rejony kopalń. A tego, jak dotąd nie robił na świecie nikt.

- Koncentracja metanu w takim przypadku często jest niższa niż 30 proc., co w świetle obowiązujących przepisów górniczych nie pozwala na ujęcie tego gazu przez stację odmetanowania. Nie stanowi bowiem zagrożenia dla górników i wydostaje się z kopalni wraz z powietrzem wentylacyjnym - wyjaśnia Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem JSW.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej postanowiono jednak zacząć to robić. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w opracowanej niedawno nowej strategii spółki, zakładającej ograniczenie śladu węglowego.

- W "strategii grupy JSW" przyjęliśmy redukcję śladu węglowego o 30 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050. Założone cele maja zostać osiągnięte głównie poprzez zmniejszenie emisji metanu, którego udział w śladzie węglowym JSW wynosi 74 proc - wyjaśnia Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Odzyskany z opuszczonych rejonów kopalni metan ma posłużyć do ekologicznej produkcji prądu. - Metan wykorzystywany zostanie do produkcji energii elektrycznej w silnikach gazowych połączonych z generatorami prądu - mówi Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW, dodając, że rocznie z odzyskanego gazu będzie można wyprodukować 60 tys. MWh (megawatogodzin - przyp. red) energii elektrycznej, a sama emisja metanu zostanie zredukowana o 19 mln m3.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt zacznie być wdrażany w życie. Krok po kroku opracowany został już natomiast plan jego realizacji, który ma się rozpocząć od prac badawczych. Te mają określić poziom i miejsca, w których gromadzi się metan w zamkniętych rejonach kopalni.

- Wyznaczone zostaną także drogi migracji gazu do powietrza wentylacyjnego. Na tej podstawie powstanie równoległy system odmetanowania o obniżonym stężeniu gazu. Zakres prac obejmuje zarówno etap projektowy, jak i budowlany. W ten sposób w Pniówku powstanie powierzchniowa stacja odmetanowania z sieciami dołowych rurociągów z ujęciami metanu, system pomiarowy oraz automatycznego sterowania - tłumaczy rzecznik prasowy JSW.

Wiadomo natomiast, że innowacyjne rozwiązania, jako pierwsze pojawią się w kopalni Pniówek. I to nieprzypadkowo. - Pniówek nadaje się idealnie do tego pionierskiego projektu z uwagi na wielopokładowy charakter złoża - zaznacza Artur Badylak.

Docelowo jednak nowatorskie rozwiązanie będzie stosowane we wszystkich kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, i nie tylko. W spółce zauważają, że opracowane przez w jej kopalniach odmetanowanie będzie mogło znaleźć zastosowanie w każdej wielopoziomowej kopalni węgla kamiennego, której struktura zbliżona jest do KWK Pniówek.

Projekt, który zamierza wdrożyć w życie Jastrzębska Spółka Węglowa opiewa na niemal 22 miliony euro. Połowę tej kwoty - 11 mln euro - spółka otrzymała w ramach unijnego dofinansowania, będącego największym w historii polskiego górnictwa.

Jednocześnie Projekt Redukcji Emisji Metanu uzyskał wsparcie finansowe z jeszcze jednego unijnego źródła, którym jest program Master Mine. 900 tys. euro pomoże stworzyć inteligentny system odmetanowania, który również będzie wykorzystywany w kopalni Pniówek. Za jego opracowanie odpowiada JSW wraz z Głównym Instytutem Górnictwa.

- Efektem będzie skuteczniejsze wychwytywanie metanu uwalnianego podczas eksploatacji. To poprawi bezpieczeństwo pracy górniczych załóg oraz ograniczy emisję metanu, ponieważ mniej tego groźnego gazu będzie migrować do atmosfery z powietrzem wentylacyjnym - wskazuje Tomasz Siemieniec.

Również tą technologią JSW będzie mógł zostać wykorzystany w kopalniach na całym świecie. - Inteligentny system odmetanowania, który zaprojektujemy i zrealizujemy wraz z GIG, docelowo posłuży nie tylko naszym zakładom. Z tej technologii będą mogły skorzystać zakłady wydobywcze na całym świecie. To będzie nasz wkład w poprawę bezpieczeństwa pracy w światowym górnictwie oraz redukcję emisji metanu przez globalny sektor wydobywczy - podkreśla prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera