Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej odwiedził CKZiU w Sosnowcu. Maturzyści brali udział w wykładzie: Postawy Polaków podczas II wojny światowej

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tomasz Gonet z instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przeprowadził wykład dla maturzystów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Legionów 9. Tematem spotkania były postawy Polaków podczas II wojny światowej oraz pomocy udzielanej ludności żydowskiej.

Wykład Instytutu Pamięci Narodowej

20 grudnia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Legionów 9 odwiedził Tomasz Gonet z Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Celem spotkania było przeprowadzenie zajęć na temat postawy Polaków podczas II wojny światowej oraz pomocy udzielanej ludności żydowskiej.

- My te siły z Instytutem Pamięci Narodowej łączymy od dawna. Chcemy młodzieży uświadomić historię szczególnie tych terenów, na których ta młodzież żyje i się uczy. W dzisiejszym wykładzie uczestniczyli maturzyści i myślę, że tematyka tych zajęć to będzie dla nich taki kontekst, który będzie można wykorzystać na maturze z języka polskiego — mówiła Aleksandra Karwat, wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Legionów 9.

Szkoła współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej od dłuższego czasu. Jak zapowiadała dyrekcja szkoły dzisiejszy wykład nie będzie jednorazowym wydarzeniem. O czym dowiedziała się młodzież podczas wykładu?

- Nakreśliłem szerszy kontekst realiów okupacyjnych na ziemi Zagłębiowskiej. Starałem się przybliżyć okoliczności uwarunkowania postaw Polaków w obliczu okupacji niemieckiej ze szczególnym uwzględnieniem niesionej pomocy ludności żydowskiej — tłumaczył Tomasz Gonet z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Pomoc ludności żydowskiej w Sosnowcu

Zagłębie Dąbrowskie stało się centrum administracyjnym i decyzyjnym, a przez to najważniejszym ośrodkiem życia społeczności żydowskiej. W Sosnowcu mieściła się siedziba Centrali Żydowskich Rad Starszych.

Jak zaznaczał wykładowca, w samym Sosnowcu 34 osoby zostały oznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jednak liczba ta nie wypełnia skali niesionej pomocy. Trzeba pamiętać, że omawiana pomoc przebiegała w warunkach skrajnej dyskrecji, przez co badacze nie są w stanie ustalić precyzyjnej liczby osób, które ratowały Żydów w Zagłębiu czy samym Sosnowcu.

- Na konkretne dane będziemy musieli poczekać. Instytut Pamięci Narodowej, każdy z przedwojennych województw opracowuje w formie monografii. Myślę, że za jakiś czas poznamy przybliżone dane liczbowe dotyczące tego zjawiska — informował Tomasz Gonet.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera