Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywne centrum bezpieczeństwa Skoda autolab w Czeladzi [ZDJĘCIA i WIDEO]

Katarzyna Kapusta, fot. sauer, mat. prasowe
Czy wsiadając do samochodu choć przez chwilę zastanowiliście się, czy wszystko przed podróżą zostało przez Was dokładnie sprawdzone? Wiecie jak zachowuje się ciało człowieka podczas dachowania? Na co dzień często zapominamy podstawowych rzeczach, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto się wybrać do interaktywnego centrum bezpieczeństwa, w którym znajdziecie symulator dachowania, hamowania, zderzenia i wiele innych ciekawostek.

Od jutra na własnej skórze będziecie mogli sprawdzić jak zachowuje się ciało człowieka podczas dachowania samochodu, sprawdzić czas reakcji na konkretne wydarzenie na drodze, jak zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pomocy poszkodowanym. Tego wszystkiego dowiecie się w interaktywnym centrum bezpieczeństwa Skoda AutoLab, które znajduje się przy ulicy Będzińskiej 80 w Czeladzi (parking Centrum Handlowego M1).

To unikalne laboratorium powinien odwiedzić każdy - zarówno obecny, jak i przyszły kierowca.

Dzięki interaktywnym, ruchomym instalacjom, na żywo będzie można nie tylko poznać zasady działania, ale również doświadczyć sposobów funkcjonowania najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa współczesnych aut. Po pięciu interaktywnych salach oprowadzą nas fachowcy. Wytłumaczą, zaproszą do wspólnej zabawy i odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania.

Strefy znajdujące się w centrum interaktywnym możemy podzielić na: Bezpieczeństwo, Technologia, Eko, Bezpieczna Podróż i Kino, można doświadczyć wielu sytuacji drogowych, skorzystać z interaktywnych eksponatów - najcięższy z nich to symulator dachowania, który waży ponad 3 tony, a przy tym oczywiście dobrze się bawić.

O czym powinniśmy pamiętać wsiadając do samochodu i jakie najczęściej popełniamy błędy?

- Przede wszystkim źle siedzimy. Siadamy za daleko, jeżeli chodzi o obsługę pedełów sprzęgła, hamulca i gazu. To jest podstawowy błąd. Powinniśmy mieć rezerwę w nogach by dociskać jednocześnie sprzęgło i hamulec w sytuacji awarynej. Wtedy musimy zatrzymać sie jak najszybciej na drodze, dlatego musimy wygodnie siedzieć. To jest podstawa elementarna. Musimy mieć rezerwę w nogach - tłumaczy Robert Szpindor, intruktor i koordynator szkoleń auto Skoda.

- Jeżeli siedzimy za daleko jeżeli chodzi o oparcie - to jest też bardzo ważne- bo wtedy nie mamy możliwości nazwę to obsługi kierownicy. A tak naprawdę będzie brakować nam rąk, będziemy robić przekładki, a jak przekładamy znowu ręce to tak naprawdę nie wiemy, w która stronę jest przednia oś ułożona. Jest to ważne w poślizgu, bo jak wypadniemy ze śliskiej nawierzchni to samochód staje się takim pociskiem wyrwanym momentalnie i jeżeli mamy chęć jechać w prawo, a koła są w lewo to po prostu przez przekładkę nie wiemy gdzie są - dodaje.

Pamiętajmy także, że samo kliknięcie pasa nie oznacza, że jest on zapięty. Trzeba zwrócić uwagę na zaciągnięcie dolnego pasa bo jest bardzo ważny. Tak samo jak wysokość pasa czy zagłówka. Pas musi przechodź przez najtwardsze miejsce czyli obojczyk.
- Często nam się wydaje, że każdego może spotkać nieszczęście ale nie nas. Ważne jest to, żeby pamiętać, że na drodze ktoś może nas skrzywdzić - tłumaczy Szpindor

Na miejscu znajduje się także ratownik medyczny, który tłumaczy jak zadbać o własne bezpieczeństwo nim zaczniemy ratować życie osób z wypadku oraz jak prawidłowo udzielić pomocy.

Na dzieci czekają puzle do układania, a także gry i zabawy. Jednak największą frajdę sprawia symulator dachowania.

Nad bezpieczeństwem w nim czuwaj między innymi Michał Cichosz. To on opowie jak zachowuje się ludzkie ciało podczas dachowania.

- Cały sęk w tym, aby kierowca i wszyscy pasażerowie byli zapięci w pasy. Cały ciężar ciała spoczywa na pasach bezpieczeństwa, ci którzy nie zapinają pasów lub siadają na te pasy.Tacy ludzie oszukują samych siebie. Wszystko fajnie jeśli jadąc z punktu A do punktu B nic się nie dzieje, najwyżej dostaniemy mandat i jedziemy dalej. Natomiast w momencie dachowania te pasy ratują nam życie. Na symulatorze dachowania świetnie jest zobrazowane jak cały ciężar ciała spoczywa tylko i włącznie na pasach bezpieczeństwa. Gdyby tych pasów nie było tracimy zdrowie, tracimy życie - tłumaczy.

W symulatorze znajdują się także lekkie piłeczki, obrazujące lekkie przedmioty, które mogą pozbawić nas nawet życia w momencie dachowania.

Interaktywne centrum bezpieczeństwa startuje jutro. Będzie je można odwiedzić 30 czerwca.

Na stronie internetowej www.skodaautolab.pl można m.in. potwierdzić swoje przybycie do Centrum i otrzymać indywidualny kod, który podczas pobytu ułatwi dostęp do własnych wyników uzyskanych na symulatorach i zdjęć.

Godziny otwarcia ŠKODA AUTOLAB:
Od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 18.00,
poniedziałki i święta nieczynne.

Ceny biletów:
Normalny: 7 zł
Ulgowy: 6 zł
Grupowy: 5 zł (co najmniej 15 osób)
Rodzinny: 15 zł


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo