MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczyna się budowa ważnej, brakującej drogi. Przebudują też wiadukt nad torami kolejowymi

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowa droga w Dąbrowie Górniczej powstanie wzdłuż torowiska kolejowego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowa droga w Dąbrowie Górniczej powstanie wzdłuż torowiska kolejowego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W marcu tego roku rozpoczyna się kolejna, ważna dla kierowców inwestycja. Po przebudowie całego układu komunikacyjnego na głównych drogach prowadzących przez Dąbrowę Górniczą tym razem prace przenoszą się w okolice ul. Kolejowej i Granicznej. To właśnie tutaj powstanie łącznik, który pozwoli zmotoryzowanym szybko i sprawnie przejechać przez miasto, omijając śródmieście i najbardziej zatłoczone ulice.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: jest projekt, są pozwolenia, prace czas zacząć

Przetarg na tę ważną inwestycję o długości prawie kilometra został ogłoszony 17 kwietnia ubiegłego roku roku. 10 sierpnia 2023 roku miasto podpisało natomiast umowę za wykonanie projektu i budowę nowej drogi ze zwycięską w przetargu firmą Drogopol. Miała ona czas do lutego 2024 roku na opracowanie projektu i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. To stało się faktem, więc inwestycja może mieć swój początek.

- Przed nami duża inwestycja, a więc dokończenie układu komunikacyjnego poza centrum miasta, które bardziej oddajemy teraz pieszym. Całe przedsięwzięcie będzie rozpoczynało się rondem w ulicy Kolejowej, a dalej powstanie łącznik z ulicą Cupiała i Graniczną. Prace ruszają już w marcu. Na początek będą to roboty związane z budową kanalizacji deszczowej, a potem czeka nas systematyczna budowa drogi. Cała inwestycja powinna się zakończyć w osiemnaście miesięcy – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

- Dzięki temu ruch tranzytowy z Będzina do Gołonoga i dalej, w kierunku byłej Huty Katowice, a dziś ArcelorMittal Poland, będzie się odbywał z pominięciem śródmieścia, wzdłuż torów kolejowych – dodaje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowa droga i trasa rowerowa

Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej.

To z kolei będzie wymagało przebudowy wiaduktu drogowego w ciągu ul. Cupiała. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący od strony ul. Kolejowej, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.

Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego. Wzdłuż całego odcinka planowana jest budowa infrastruktury dla pieszych oraz drogi dla rowerzystów, którą będzie można dojechać do ul. Granicznej (przejście pod torami kolejowymi).

Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego (w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy), skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej.

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości prawie 19,8 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera