Inżynier ekolog pilnie poszukiwany

Materiał informacyjny Politechniki Częstochowskiej

Rozwój przemysłu, zmiany gospodarcze i trendy społeczne pokazują, że zwiększy się znaczenie nowoczesnych technologii, które będą wykorzystywane do kreowania nowej jakości życia. Szczególnego znaczenia nabiera racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych i inwestowanie w odnawialne źródła energii. Wciąż niewystarczające są działania z zakresu ograniczania zanieczyszczenia powietrza i emisji spalin. Zmianie podlegać będzie dotychczasowy sposób życia mieszkańców, przede wszystkim miast. Większą rolę odgrywać będą zrównoważone środki transportu takie jak rower czy transport publiczny. Miasta będą projektowane tak, aby było w nich więcej terenów zielonych, parków, skwerów, zielonych dachów czy roślinności wkomponowanej w elewacje budynków. Takie wydarzenia jak obchody Światowego Dnia Ziemi podkreślają konieczność stosowania rozwiązań ekologicznych oraz podkreślają znaczenie działań podejmowanych przez każdego z nas.

Politechnika Częstochowska odpowiada na te potrzeby i organizuje wydarzenia, których celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej studentów, pracowników, młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Cyklicznie organizowane warsztaty z Odnawialnych Źródeł Energii, Dni Ziemi czy Dni Wody cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. Przyszłe trendy w przemyśle i gospodarce potwierdzają, ze studnia techniczne są najlepszym wyborem. Politechnika Częstochowska jest przygotowana na te wyzwania i uwzględniła je w swojej ofercie edukacyjnej proponując kształcenie w nowoczesnych kierunkach. Jednym z nich są Odnawialne źródła energii, którego absolwenci są poszukiwani zarówno przez firmy zajmujące się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją urządzeń oraz systemów energetyki odnawialnej, jak i przez jednostki samorządowe i instytucje finansujące proekologiczne projekty energetyczne.

Odnawialne źródła energii to kierunek na którym studenci poznają zagadnienia związane z projektowaniem instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, poznają instalacje kolektorów słonecznych systemy energetyki wodnej i geotermalnej. Nauczą się zasad projektowania wymienników ciepła, pomp ciepła, oraz przetwarzania biomasy na potrzeby produkcji energii. Poznają również podstawy projektowania i elektrotechniki, mechaniki płynów i termodynamiki. Znajomość technologii produkcji energii z odpadów, produkcji biopaliw i biogazu, a także sposobów magazynowania energii to konieczność, która wynika z rosnącej potrzeby świadomego odejścia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na zmniejszenie ilości emitowanego do atmosfery CO2. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę dysponującą wyspecjalizowaną wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi.

Zgodnie z wytycznymi największych pracodawców z branży OZE studenci będą rozwijać potrzebne umiejętności m.in. poprzez wykonywanie czynności w ramach ćwiczeń audytoryjnych, projektowych oraz zajęć laboratoryjnych prowadzonych pod nadzorem nauczycieli akademickich w oparciu o bogate nowoczesne zaplecze laboratoryjne Politechniki Częstochowskiej. Dodatkowo studenci zdobywają doświadczenie zawodowe dzięki realizowanej podczas toku studiów praktyki odbywanej w przedsiębiorstwach działających na rynku OZE.

Kierunek Odnawialne Źródła Energii został objęty projektem "Rozwój kompetencji kluczem do rozwoju gospodarki” (FERS.01.05-IP.08-0053/23) przyznanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!