18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Izba wytrzeźwień niczym hotel trzygwiazdkowy? Niezupełnie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Sławomir CichyZaktualizowano 
Izba wytrzeźwień to również miejsce, w którym trzeźwieją osoby zatrzymane przez policję. Trafiają do niej też osoby bezdomne wyciągane gdzieś z kanałów, piwnic, aby miały szanse przeżyć mroźną noc, bo będąc "pod wpływem" nie spełniają kryteriów obowiązujących w noclegowniach. Mikołaj Suchan
Hulaj dusza, piekła nie ma, a raczej, pijmy na umór, bo izby wytrzeźwień od 17 stycznia nie pobierają opłat za pobyt - krzyczały największe stacje telewizyjne. Sprawdziliśmy. I okazało się, że izby nie tylko pobierają opłaty, ale nawet ani przez chwilę nie zamierzały z nich rezygnować. Tanio nie jest, bo za pobyt trzeba zapłacić w naszym regionie pełne 250 zł.

Izba wytrzeźwień Jaworzno

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Powodem niepobieranie opłaty miał być brak podstaw prawnych do pobierania opłat, bo stara ustawa o wychowaniu w trzeźwości wygasła, a nowa to bubel prawny skierowany przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy opadł kurz medialnej burzy, okazało się, że jest inaczej.

- Trafić do nas wbrew obiegowej opinii wcale nie jest łatwo. Minęły czasy, kiedy milicja zgarniała nietrzeźwych z ulic. Teraz najczęściej odwozi ich do domów. Nawet 60-70 proc. klientów przywożonych jest w wyniku awantur podczas libacji, bo stanowili zagrożenie dla siebie albo innych. Ten "relikt komunizmu", jak chcą go widzieć niektórzy, powiedzmy sobie szczerze chroni życie nie tylko pijanych, ale także ich rodzin - wylicza Aleksander Tura, szef Izby Wytrzeźwień w Jaworznie.

Izba wytrzeźwień to również miejsce, w którym trzeźwieją osoby zatrzymane przez policję. Trafiają do niej też osoby bezdomne wyciągane gdzieś z kanałów, piwnic, aby miały szanse przeżyć mroźną noc, bo będąc "pod wpływem" nie spełniają kryteriów obowiązujących w noclegowniach.

- Naturalnie, mamy też klientów, o których mówi się, że pochodzą z dobrych domów. Ale oni to margines wizyt i zwykle płacą od ręki - dodaje dyrektor Mieczysław Fido z Chorzowa.

Rocznie w Polsce do wszystkich 52 izb wytrzeźwień trafia ok. 330 tys. nietrzeźwych. Dziesięć procent tej liczby, to klienci największej z nich w Warszawie. W województwie śląskim tego typu instytucje powołały samorządy: Jaworzna, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Gliwic. Średni roczny przychód to ok. 400 tys. zł, choć Chorzów miał w 2012 roku górkę i do kasy wpłynęło ponad pół miliona od klientów.

- Płaci bez specjalnego ociągania się ok. 30 proc. klientów. Reszta różnie. Czasem wpłata następuje po wielu miesiącach albo jest egzekwowana w windykacji - mówi dyrektor Tura.

Większość izb w naszym regionie obsługuje nie tylko teren miasta, w którym się znajdują. W obszarze ich zainteresowań są także mniejsze ośrodki miejskie i gminne, położone w najbliższej okolicy, które mają z nimi podpisane stosowne umowy. Dla przykładu izba z Jaworzna obsługuje nawet teren województwa małopolskiego. Przywożeni są do niej klienci z Olkusza, Chrzanowa, Libiąża, a także Wadowic i Andrychowa.

Izby wytrzeźwień porównywane są często do dobrej klasy hoteli. My również nie uciekamy od takiego zestawienia. Jednak każda taka próba budzi sprzeciw ze strony dyrektorów izb.

- Zacznijmy od tego, że hotel się wybiera samodzielnie, a do izby jest się dowożonym. Poza tym nasze zadania z zadaniami branży hotelowej - trudno porównywać, choć uważam, że zarówno ich działalność, jak i nasza jest potrzebna - zaperza się dyrektor izby w Jaworznie, Aleksander Tura.

Oto, co oferuje swoim klientom za 250 zł izba wytrzeźwień:
Badanie lekarskie i całodobową opiekę medyczną, w tym pielęg-niarską. Dostęp do sanitariatów i prysznica. Łóżko i świeżą pościel. Maksymalny czas pobytu - 24 godziny lub spadek poziomu alkoholu we krwi do co najmniej 0,4 promila. Jeśli pacjent spełnia warunki zakończenia pobytu, a jest środek nocy, zatrzymuje się go do rana. Izba chroni w depozycie wszystkie rzeczy pacjenta wcześniej opisane w obecności policjantów, którzy go przywieźli. W mroźne dni na pożegnanie oprócz gorącej herbaty z cukrem pacjenci otrzymują gorącą zupę z torebki.

Standardowe usługi w hotelu trzygwiazdkowym do 250 zł:
Pokój jednoosobowy z łazienką. Do wyboru wanna albo prysznic. Telewizja kablowa albo satelitarna. Standardem jest dostęp do bezprzewodowego internetu szerokopasmowego, a także bezpłatny parking hotelowy, jeśli nie zaznaczono w ofercie inaczej. W cenę zazwyczaj wliczone jest też śniadanie typu kontynentalnego. Takie wygody mają w swojej ofercie m.in. hotele: Angelo w Katowicach, Grand w Częstochowie. Poniżej 250 zł znaleźliśmy też pokój w czterogwiazdkowym hotelu President w Bielsku-Białej.

Mieczysław Fido, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Izb Wytrzeźwień w Polsce:
Przez dwa lata, jeszcze za czasów ministra Rapackiego, konsultowaliśmy nowe przepisy dotyczące izb wytrzeźwień. Nagle w grudniu, naprędce, posłowie wyprodukowali bubel prawny nie korzystając z naszych doświadczeń i wiedzy. To, że prezydent przekazał go do Trybunału Konstytucyjnego nie jest naszą winą, dlatego nie widzę powodu, by brać w przyszłości odpowiedzialność za zaniechanie poboru opłat od pacjentów. Brak ustawy ze stawkami nie jest przeszkodą. Mamy umocowanie w tym zakresie w prawie lokalnym. Izby należą do gmin, a więc samorządu, opłaty jak i koszty utrzymania izb ponoszą gminy. Jeśli okaże się decyzją Trybunału, że opłaty były bezprawne, anulujemy rachunki i zwrócimy pobrane pieniądze. Co by się jednak stało, gdybyśmy zaniechali poboru opłat, by po czasie dowiedzieć się, że były należne? Kto pokryłby straty? Posłowie, minister czy raczej dyrektorzy i personel izb?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Materiał oryginalny: Izba wytrzeźwień niczym hotel trzygwiazdkowy? Niezupełnie [ZOBACZ ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Grzegorz

Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

zgłoś
G
Grzegorz

Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

zgłoś
G
Grzegorz

Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

zgłoś
t
tomi

typowe K**** i kondony !!! jednemu takiemu z jaworznickiej kiedyś pięknie wyjebałem , po za izbunią pokorna k**** jak ciele

zgłoś
t
tomi

ale ten gość ma Głupią babę

zgłoś
X
X

Alkohol jest dla każdego i jest legalny. Człowiek za niego płaci bo chce, izby to bezczelność i esensja państwowego aparatu przemocy, zabiera się do niej osobę która nie popełnia czynu zabronionego. A jeśli już popełnia to powinna trafić do komisariatu nie na izbę. Wolę przemoc policyjną od tej z izby. Ponadto zauważ że jest dorosły, więc zamiast węszyć w cudzych decyzjach patrz na siebie i zadbaj o swoje interesy. Nie mówi innym jak żyć.

zgłoś
m
mmm

To nie trzeba było tak chlać. Jasne, jeszcze jedzenie... Stać Cię na wódę, to żarcie też sobie kup.

zgłoś
M
Mari

Co sądzicie o "ludziach" nazywanych sanitariuszami izby wytrzeźwień?

zgłoś
D
Danka

a gdzie pomoc psychologiczna osobie uzależnione? Mój brat w jednym tygodniu był w bielsku dwa razy dalej nas dręczy całą rodzinę nie ma pomocy państwa żeby taką osobę gdzieś zamknąć przymusić do terapii. Nie uważam że mu się coś należy na pobyt na terapii powinni pracować w kamieniołomach żeby się pić odechciało, ale gdzie ta pomoc państwa?

zgłoś
A
Alkoholik

Żenada z całym tym artykułem wy k**** cwaniackie cwele przejedzcie się na izbę choć raz ! Syf , burdel ciule nie wyżyte koksy itp. itd jednym słowem gówno i smród ciulskiej milicji lat 2000..... tych hujów i złodzieji tam wsadzić i basta . Przejedzcie się k**** do Rudy Śląskiej zobaczyć jak tu jest na izbie . Mój pies w budzie na podwórku ma się lepiej . Wy HUJE ja czekam kiedy tylko będzie wojna to się dowiecie gdzie wasze miejsce PSY i pracownicy izb wytrzeźwiałki !!!!!!!!!!!!!! k**** faszystowskie !!!!!

zgłoś
B
Bellos

Takich jak ty mądrali o poglądach policyjnych powinno się nabijać na pal!!!!W normalnych krajach odwozi się do miejsca zamieszkania,nie w obecności żony zrywa się ciuchy i wrzuca się jak do pierdla

zgłoś
B
Bellos

Takich jak ty mądrali o poglądach policyjnych powinno się nabijać na pal!!!!W normalnych krajach odwozi się do miejsca zamieszkania,nie w obecności żony zrywa się ciuchy i wrzuca się jak do pierdla

zgłoś
N
Nienawidzę polski

Zostałem przywieziony na izbę w Bytomiu.To nie jest izba tylko chlew przetrwania razem ze świniami które tam koczują, mowa o płci żeńskiej ,to nie są kobiety to są potwory które spokojnie nadały by się do zagrania w horrorze bez maski i z wyglądu i z tego jak traktują ludzi.Każdemu może się przegiąć z alkoholem i wcale się nie usprawiedliwiam,ale ludzie złoci jak można tak traktować człowieka tylko dlatego ,że jest piany.Pukałem po drzwiach bo chciałem wody ,to mi kazała nalać sobie z kranu ,musiałem błagać o tel.żeby zadzwonić i poinformować gdzie jestem.Nad ranem miałem wyjść to mi powiedziała że nie wypuści mnie bo dokuczałem jej koleżance chciałem wody to nie pozwoliła.To jest gorsze niż więzienie !Szkoda że nie znam nazwisk tych potworów które tam koczują to bym opisał je w prasie.Ten cały horror kosztował mnie 220zł !!!!Polskie złodzieje !

zgłoś
R
Rumun z Jaworzna.

Bylem kilkakrotnie na Izbie Wytrzezwien,i nigdy nie mozna bylo wziasc prysznicu,ani Kawy sie nie dali napic skur.....le.Jak sie cos czlowiek odezwal to poszedl na pasy i dostawal tam wpie...ul.Nie raz mialem pieniadze to jak mnie puszczali to mnie poprostu okradali.A kartki z depozytu niszczyli.Tylko nie wiem kto czy Policja czy pracownicy tego bur...lu.Jedna jebana banda!!!

zgłoś
g
grażyna

Ale ,kto to zapłaci.Nie twój małżonek,ale pójdzie to z waszego WSPÓLNEGO budżetu małżeńskiego.A więc ucierpisz ty g****** kobieto,dzieci itd.bo z czegoś trzeba będzie zrezygnować.Izby wytrzeźwień to relikt komunizmu,a utrzymują je tylko dlatego że siedzą tam na dobrze płatnych stanowiskach ludzie z rodzin władców samorzadowych. A zarobki tych nierobów na pewno nie są na poziomie minimum krajowego.A więc pośrednio idą na to twoje podatki.Podaj mi przykład w jakim kraju tzw.zachodu są te ,,instytucje".

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3