Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak funkcjonuje Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie? Odwiedziliśmy to miejsce

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Od blisko dwudziestu lat w Częstochowie działa Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Oferuje ono wieloprofilową terapię dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną (w tym ze sprzężeniami), a także dzieciom i młodzieży z mikrodeficytami i problemami rozwojowymi. Odwiedziliśmy to miejsce z kamerą.

Jak działa Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie?

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie jest ośrodkiem wsparcia działającym od 1994 roku w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Oferuje wieloprofilową terapię dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną (w tym ze sprzężeniami), a także dzieciom i młodzieży z mikrodeficytami i problemami rozwojowymi.

Centrum pomaga również rodzicom, dając im wsparcie oraz możliwość skorzystania z porad, a także instruktażu ćwiczeń, które mogą kontynuować z dzieckiem w domu.

- Jesteśmy otwarci cały rok i cały rok zapraszamy na konsultacje, terapie, czy porady - podkreśla Agnieszka Krzemińska, kierownik Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. - Nasze zaproszenie kierujemy do rodziców dzieci nie tylko z niepełnosprawnością, ale również z problemami, czy mikrodeficytami rozwojowymi. Zachęcamy rodziców do skorzystania z naszej oferty i upewnienia się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku i nie potrzebuje wsparcia terapeutycznego - dodaje.

W ramach Centrum działają: Dom Dziennego Pobytu im. Misia i Margoli, Ośrodek Rehabilitacji Usprawniającej, Ośrodek Konsultacji i Poradnictwa, Klub Dziecka i Rodzica "Słoneczko".

Bezpłatna terapia nie oznacza gorsza

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie funkcjonuje w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Jasnogórskiej w Częstochowie.

- Nasz budynek został wyremontowany. Do dyspozycji mamy duże, przestronne i jasne sale terapeutyczne, w których prowadzimy terapie różnymi metodami - zauważa.

Bardzo istotne jest postawienie diagnozy w odpowiednim czasie. Jeśli więc zauważymy jakieś niepokojące objawy u swoich pociech, warto skonsultować się ze specjalistami.

- W każdym zakresie profilaktyka jest najważniejsza. Przyjdźmy i skonsultujmy to ze specjalistą. Jeśli jest mały mikrodeficyt terapia rehabilitacyjna będzie bardzo krótka. To umożliwi dobre funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, a później w życiu dorosłym. W przypadku starszych dzieci proces terapeutyczny może być znacznie dłuższy - przyznaje kierownik Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.

Często rodzice dzieci z niepełnosprawnością uważają, że tylko odpłatna forma zajęć może być skuteczna.

- Nic bardziej mylnego. Moja kadra i wszyscy specjaliści wciąż podnoszą swoje kwalifikacje i oddają siebie przy prowadzeniu każdej terapii. Chcą pomóc każdemu, niezależnie od sytuacji finansowej. Jesteśmy placówką pomocy społecznej, więc nasze wsparcie, jeśli chodzi o konsultacje, czy terapie, jest całkowicie bezpłatne - podsumowuje Agnieszka Krzemińska, kierownik Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera