Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odkurzać i czyścić książki

Sławomir Bobbe
Regały i półki z książkami mogą być ozdobą same w sobie. Trzeba jednak o książki należycie dbać, a niestety wycieranie z nich kurzu raczej do przyjemności nie należy.
Regały i półki z książkami mogą być ozdobą same w sobie. Trzeba jednak o książki należycie dbać, a niestety wycieranie z nich kurzu raczej do przyjemności nie należy. superjhs (Pixabay.com)
Na książkach osiada kurz, ale wielu z nas o tym zapomina podczas ścierania kurzu. O kurzu na książkach przypominamy sobie, gdy ten zgromadzi się na nich w dużych ilościach. Radzimy, w jaki sposób odkurzać i czyścić książki, aby ich nie zniszczyć.

Kto ma kilka czy kilkanaście książek, nie ma wielkiego problemu. Kłopot pojawia się, gdy zgromadzimy w domu setki tomów. Kurzą się nie tylko te stojące na półkach. Te w witrynach i gablotach także pokrywają się kurzem, chociaż nieco wolniej.

Kurz na książkach – jak go zlikwidować

Nie każdy ma czas i chęć na odkurzanie książek. Musi jednak nadrobić zaległości, żeby książki się nie zniszczyły. Przed odkurzaniem powinno się wziąć każdą książkę, skierować ją kartkami w dół i energicznie przekartkować. Taki zabieg ma na celu pozbycie się części kurzu, tzw. luźnego. Taki kurz sam wówczas spadnie.

Potem warto przetrzeć książkom grzbiety suchą szmatką. Aby zlikwidować kurz, który osiadł na książkach stojących na półkach, trzeba też użyć suchej szmatki albo tzw. pióropusza (lub kurzawki) do kurzu lub po prostu miotełki. Minus taki, że kurz od razu unosi się w powietrzu, więc alergicy zaczynają kichać i mieć katar. Niektórzy stosują zwilżoną szmatkę. Fakt, ona kurz usunie lepiej, a naokoło nie będzie latających pyłków, ale wilgoć może negatywnie odbić się na książkach.

Odkurzacz skierowany na książki

Inny sposób, na bardzo zakurzone książki: odkurzacz wyposażony w przystawkę z wąską końcówką i ze szczotką. Najlepiej, aby szczotka była okrągła i miała dosyć długie włosy.
Półki na książki też należy regularnie odkurzać. Tym razem już standardowo: po zdjęciu wszystkich tomów, półki trzeba przetrzeć wilgotną szmatką. Praktyczne są szmatki antyelektrostatyczne, które pochłaniają kurz, dzięki czemu kurz nie unosi się. Można także zastosować środek, który spowalnia osadzanie się kurzu. To preparaty, które w składzie często mają wosk. Gdy na okładkach pojawiły się smugi, można spróbować je usunąć zwykłą gumką do mazania.

Zapach książek

Jeżeli książki pachną (a raczej śmierdzą) pleśnią, należy wsypać między kartki sodę oczyszczoną i je zamknąć, a po kilku dniach usunąć sodę. Specyficzna woń nie powinna być już wyczuwalna. Zapach nadadzą książkom choćby suszone zioła, wetknięte pomiędzy strony. Mogą być też ususzone listki pelargonii albo płatki róż. Inny pomysł: włożyć woreczek o zapachu lawendowym za książki. Zapach lawendy, ziela angielskiego albo rozmarynu, intensywnie pachnące mydło lub skórki od cytryny i pomarańczy odstraszą też mole, czyli owady niszczące papier.

O tym też pamiętaj

Jeśli mamy książki z lakierowanymi okładkami, lepiej je położyć, a nie stawiać. Łatwiej będzie zetrzeć kurz. Tak samo należy położyć grube książki w twardych okładkach. Gdyby były postawione, okładki pod naciskiem ciężaru szybko by się zniekształciły, pozaginały. Książki należy trzymać z dala od nasłonecznionych miejsc. Nie tylko dlatego, że wypłowieją, lecz także dlatego, że w książkach klejonych klej się zeschnie i zacznie się kruszyć. Następstwem tego będzie wypadanie kartek jedna po drugiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak odkurzać i czyścić książki - RegioDom.pl