MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować smaczną kawę w domu? [PORADNIK]

Redakcja
Automatyczny ekspres do kawy
Automatyczny ekspres do kawy www.przyjacielekawy.pl
Kawa – nieodłączny element poranka prawie każdego z nas. Jeśli nie zdążymy wypić jej przed wyjściem z domu, kupujemy ją po drodze albo pijemy od razu po przyjściu do pracy. Potrzebujemy nie tylko tego „zastrzyku energii”, który daje, ale także jej smaku i aromatu, które kojarzą się z chwilą relaksu i czasu na zebranie myśli.

Dlatego warto kawę postrzegać nie tylko jako stymulator, ale także przyjemność – moment rozkoszy tylko dla siebie, chwila wytchnienia od problemów codzienności. Aby jak najbardziej wydłużyć i uprzyjemnić ten moment warto zadbać o to, aby kawa była smaczna i przygotowana z odpowiednią troską. Ponieważ jest ona znana już od stuleci, na całym świecie jest przygotowywana i pita na różne sposoby, a w wielu krajach jej robienie jest wręcz rytuałem i elementem kultury, jak np. w Etiopii, którą uznaje się za jej ojczyznę.

Jak przygotować smaczną kawę w domu? To nie takie trudne, choć na końcowy efekt składa się bardzo wiele czynników. Oczywiście najważniejsza jest sama kawa. Może mieć ona wiele smaków i posmaków w zależności od miejsca pochodzenia i sposobu obróbki. Ponieważ smak jest kwestią gustu, a o gustach się nie dyskutuje, więc najlepiej, jeśli każdy sam, kierując się własnymi preferencjami odnajdzie swój ulubiony smak. Warto tu tylko wspomnieć, że ważne, aby kawa była jak najświeższa (data palenia) i ziarnista, a mielona dopiero przed samym przygotowywaniem napoju, ponieważ substancje aromatyczne w niej się znajdujące, szybko się ulatniają. W jaki sposób degustować kawę, albo jak wybrać odpowiedni młynek i dostosować stopień mielenia do właściwości kawy i rodzaju napoju, jaki chce się przygotować – to zagadnienia na odrębne artykuły. Teraz skupimy się tylko na tym, jak przygotować smaczny kawowy napój w zaciszu własnego domu.

Chociaż w ostatnich czasach używanie wszelkiego rodzaju urządzeń do przygotowywania kawy znacznie wzrosło, to jednak najpopularniejsza jest wciąż tzw. „zalewajka”, czyli mielona kawa zalewana gorącą wodą. Wydaje się to proste i tak jest w istocie. Ale aby kawa również nie wyszła „prosta”, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą podnieść jej walory.
Jeśli chce się przygotować smaczną i aromatyczną kawę, trzeba zacząć od wody. Najlepsza jest woda pitna butelkowana lub filtrowana. Woda mineralna w ogóle nie powinna być używana do parzenia kawy. Jeśli ma się tylko wodę z kranu, warto ją najpierw zamrozić, a potem rozmrozić. W przypadku używania zwykłej wody z kranu, można odczuwać posmak zanieczyszczeń, chloru, metalu i inne, a poza tym jest ona dość twarda, przez co nie będzie wyczuwalny prawdziwy smak kawy. Nieodpowiednia woda może wręcz zepsuć smak i aromat nawet najlepszej kawy.

Innym aspektem jest temperatura wody, która nie powinna być zagotowana, a tylko podgrzana do 88 – 94 stopni. Doskonałym rozwiązaniem jest tu stosowanie czajników z termostatem. Jeśli nie ma się takiego urządzenia, trzeba przynajmniej odczekać chwilę, aby nie zalewać fusów wrzątkiem, co może wydobyć z niej niepożądaną goryczkę.

Załóżmy, że dobra i w odpowiednim stopniu świeżo zmielona kawa jest już gotowa i mamy też przygotowaną gorącą wodę. Teraz nadszedł czas na proporcje. Najlepsze właściwości smakowe i zapachowe kawy uwydatniają się, jeśli 7 – 9 g kawy mielonej zostanie zalane 0,17 l wody. Oznacza to, że na jedną szklankę potrzeba około 2 łyżeczek zmielonej kawy. Jeśli pije się kawę z cukrem lub innymi dodatkami, lepiej odczekać, aż najpierw kawa się zaparzy, a dopiero potem ją doprawiać wedle smaku. Jeżeli zaparza się kawę w dużym kubku, lepiej na czas zaparzania przykryć go talerzykiem, aby jak najdłużej zachować odpowiednią temperaturę. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby kawę parzyć w ciepłym kubku (aby go ocieplić, można najpierw do niego nalać wrzątku). Również mieszanie kawy lepiej zostawić na później. Kawę w kubku należy zaparzać od 2 do 5 minut (w zależności od stopnia zmielenia – im grubiej mielona, tym dłużej).

Autor: Przyjaciele Kawy – specjalistyczny sklep z kawą i ekspresami do kawy
Jak wiadomo, kawa smakuje jeszcze lepiej, jeśli pije się ją z ulubionego kubka. Warto też dodać, że rekomenduje się naczynia wykonane z porcelany o grubszych ściankach i w kształcie węższym u dołu i szerszym u góry. Taki kształt i materiał powodują, że kawa na dłużej pozostanie gorąca, czyli lepiej uwydatniać się będą jej wartości smakowe i aromatyczne.

Oczywiście, kawa przyrządzana w ten tradycyjny sposób nie dla wszystkich jest wystarczająca. Wiele osób lubi z jej przygotowywania uczynić wręcz rytuał. Tutaj pomocne są wszelkiego rodzaju urządzenia, których na rynku jest niemały wybór. Zróbmy więc ich szybki przegląd, skupiając się na metodzie i wyniku, jaki się dzięki niej uzyskuje.

Zaparzacz typu „Chemex”

Jest to prosty i elegancki sposób przygotowywania smacznej kawy. Urządzenie przypomina szklaną klepsydrę, w której stosuje się specjalne filtry Chemex. Filtry te wkładane są do górnej części. Nie tylko przytrzymują fusy, ale także pozwalają na wydobycie z kawy jej właściwości smakowych i aromatycznych. Wodę najlepiej nalewać równym, niezbyt mocnym strumieniem, poczyjanąc od środka i kontynuując okrężnymi ruchami w stronę krawędzi. Kawa przygotowana w ten sposób będzie mieć mniej kofeiny od „zalewajki”, ponieważ woda ma krótszy kontakt z fusami.

Zaparzacz typu „French Press“

To szybki i prosty sposób na przygotowanie kawy bez fusów, który jednak dobrze wydobywa z kawy jej walory smakowe i aromatyczne. Jest to jakby zalewajka (czas parzenia ok. 4 min.), z której odcedzone zostają fusy. Stosuje się w nim kawę grubiej mieloną, bo sitko przeważnie nie jest bardzo gęste. Na rynku dostępne są te aparaty o różnej wielkości – w zależności od ilości porcji kawy, jakie chce się przygotowywać.

Zaparzacz typu AeroPress

Został on wynaleziony w Ameryce, gdzie jak wiadomo, dąży się do maksymalnego upraszczania i skracania. Cały proces przygotowywania kawy zajmuje tylko około minuty. Najpierw kawę zaparza się, a potem „przeciska” przez specjalny filtr. Jest to ciekawa metoda, zwłaszcza dla osób, które lubią eksperymentować, ponieważ zmieniając proporcje kawy i wody oraz czasu zaparzania, za każdym razem, z tej samej kawy można otrzymać inny efekt (inny smak i moc).

Autor: Przyjaciele Kawy – specjalistyczny sklep z kawą i ekspresami do kawy
Tygielek

Jest to specjalne, najczęściej miedziane naczynie z długą rączką, przeznaczone do przygotowywania „kawy po turecku”, czyli jej gotowania. Napój otrzymany tym sposobem jest mocny i ma bogaty smak. Jednak, aby przygotować smaczną kawę tą metodą, potrzeba trochę teorii i praktyki.

Kawiarka

Inaczej mokka lub kafetiera służy do przygotowywania klasycznego włoskiego espresso we własnym domu. Urządzenia tego typu znajdują się w każdym włoskim domu (dla Włochów espresso znaczy tele co „kawa”). Jest to ciśnieniowy sposób przygotowywania kawy, opracowany właśnie we Włoszech. Uznaje się, że napój otrzymany metodą ciśnieniową najlepiej odzwierciedla jej wszystkie – tylko najlepsze – właściwości smakowe i zapachowe. Aparaty te są najczęściej wykonane z aluminium, przeznaczone do użycia na kuchenkach gazowych i elektrycznych. Posiadacze kuchenek indukcyjnych muszą się zaopatrzyć w kawiarki wykonane z innego metalu, albo w ogóle w kawiarki elektryczne, które podobnie jak czajniki elektryczne, mają bazę do podgrzewania. Są one dość małe i wygodne w użyciu, dzięki czemu mogą być stosowane również w pracy, albo w podróży. Są nawet specjalistyczne, przygotowujące cappuccino lub latte.

Przelewowe ekspresy do kawy

Jak nazwa wskazuje, w tych aparatach gorąca woda zastaje przelana przez kawę mieloną, która umieszczona jest przeważnie w jednorazowym, papierowym filtrze. Gotowy napój zostaje przesączony do znajdującego się na dole szklanego lub metalowego dzbanka. Jest to aparat przeznaczony głównie do domowego użytku. Można dzięki niemu przygotować większą ilość kawy dla całej rodziny, albo gości. Interesującym rozwiązaniem jest tu też podgrzewana baza dla dzbanka, dzięki czemu kawa na dłużej pozostaje gorąca na wypadek, jeśli ktoś miałby ochotę na dolewkę. Kiedyś te aparaty były bardzo popularne. Dziś rośnie natomiast popularność ciśnieniowych ekspresów automatycznych.

Kapsułkowe i saszetkowe ekspresy do kawy

Są to urządzenia do przygotowywania kawy metodą ciśnieniową. Stosuje się w nich specjalne, hermetyczne kapsułki lub saszetki z kawą mieloną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą łatwo i szybko otrzymać smaczną kawą, a także dla osób, które lubią różnorodność, ponieważ kapsułki produkowane są w różnych rodzajach i smakach. Kapsułkę lub saszetkę po prostu wkłada się do aparatu i naciska guzik. Po kilku sekundach aromatyczny napój już paruje w filiżance, a zużyte opakowanie wyrzuca się do kosza. Aparaty te produkowane są w wielu kolorach i rozmiarach, w wersji z pojemnikiem na mleko lub bez, a ostatnio nawet stworzono ekspres samochodowy na tabletki, tzw. Handpresso, który wystarczy podłączyć do miejsca na zapalniczkę. Oczywiście jest wielu zwolenników tej metody, ale i przeciwników, którzy uważają, że dobry napój można otrzymać tylko z kawy ziarnistej, świeżo mielonej.

Autor: Przyjaciele Kawy – specjalistyczny sklep z kawą i ekspresami do kawy
Kolbowe ekspresy do kawy

Profesjonalne wersje tych aparatów stosuje się w kawiarniach. Wersje do użytku domowego można kupić prawie w każdym sklepie AGD i to w przystępnej cenie. Warto tu jednak wspomnieć, że cena zależy od jakości. Są to urządzenia na kawę mieloną (wskazane jest więc też posiadanie młynka), służące do przygotowywania espresso. Można też kupić wersję ze spieniaczem do mleka, dzięki czemu będzie można przygotowywać kawy mleczne na bazie espresso, a więc cappuccino, czy latte. Sposób ten jednak wymaga trochę pracy i czasu, a także niemałej wprawy, więc jest raczej dla osób, które lubią nie tylko pić kawę, ale także cały proces jej przygotowywania.

Automatyczne ekspresy do kawy

Ich cechą charakterystyczną i wyróżniającą jest to, że mają wbudowany młynek do kawy i mielą jej tylko tyle, ile jest potrzebne na przygotowanie jednej porcji kawy. Gwarantuje to świeżość i idealny smak napoju, bo z kawy nie zdążą ulotnić się jej najlepsze właściwości. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany, a przy tym najprostszy sposób na przygotowanie najlepszego kawowego napoju. Na rynku dostępne są różne wersje (klasy) tych aparatów, co znajduje też odzwierciedlenie w cenie. Im większa automatyka i zaawansowanie technicznie (liczba dodatkowych funkcji), tym aparat droższy. Podstawowy wpływ na cenę ma obecność i typ spieniacza mleka. Aparaty bez spieniacza lub ze spieniczem mechanicznym są najtańsze. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy pijają głównie kawy czarne. Dla miłośników kaw z mlekiem rekomenduje się aparaty ze spienianiem automatycznym, co w najbardziej zaawansowanych modelach pozwala na przygotowania tak skomplikowanych kaw białych jak latte macchiato za jednym przyciskiem. Poza tym większość z nich jest też wyposażona w automatyczne funkcje czyszczenia i odkamieniania. Znaczy to, że aparat informuje, kiedy należy wcisnąć przycisk, aby uruchomić odpowiedni program.

Jak stąd wynika – przygotowanie smacznej kawy w domu, smakującej i wyglądającej tak, jak w kawiarni, jest możliwe. Trzeba tylko odpowiednio dobrać świeżo paloną kawę (nie musi być ona bardzo droga, ale lepiej unikać kaw z supermarketu) i metodę jej przygotowywania, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom.

Autor: Przyjaciele Kawy – specjalistyczny sklep z kawą i ekspresami do kawy

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!