MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w języku polskim. Rada Języka Polskiego przyjęła zmiany. Częstochowianin i Katowiczanin pojadą Fordem

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Szczegółowe zasady znajdziecie Państwo w naszej galerii. Zobaczcie
Szczegółowe zasady znajdziecie Państwo w naszej galerii. Zobaczcie Pixabay
Rewolucyjne zmiany w języku polskim! Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN przyjęła zmiany zasad pisowni, które będą prawdziwą rewolucją. Sprawdź nowe zasady pisowni, aby samemu nie zrobić "byka".

Już niedługo "Katowiczanin" i "Częstochowianin" zastąpią "katowiczanina" i "częstochowianina", a do pracy pojedziemy "Fordem", a nie "fordem". Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła że na posiedzeniach w dniach 7 listopada 2022 r., 3 lutego 2023 r. oraz 22 stycznia 2024 r. uchwaliła zmiany zasad ortografii. Mamy jednak dobrą wiadomość zmiany wejdą dopiero od 1 stycznia 2026 roku.

NOWE ZASADY PISOWNI ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII. SPRAWDŹCIE!

Rada Języka Polskiego przyjęła zmiany w języku polskim

Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu.

To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu, jednak z najrozmaitszych powodów nie udało się wcześniej nadać im mocy obowiązującej.

Aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom, zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych, czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. - tłumaczy zmiany Rada Języka Polskiego.

Zmiany w języku polskim. Będziemy robić mniej błędów?

Kompetencje Rady Języka Polskiego do ustalania zasad ortografii i interpunkcji są potwierdzone w art. 31 ust. 1 Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (z późn. zmianami) i nie ma innej instytucji czy instancji, która by takie kompetencje posiadała.

SPRAWDŹ NOWE ZASADY PISOWNI OBOWIĄZUJĄCE W JĘZYKU POLSKIM. SZCZEGÓŁY W GALERII

Rada wyraża przekonanie, że tak zaplanowane działanie doprowadzi do wznowienia ciągłości polskiej kodyfikacji ortograficznej, przerwanej w 1963 roku, a to będzie spełnieniem postulatów płynących z różnych środowisk, nie tylko językoznawczych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni