Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Modlitwa w Narodowe Święto Niepodległości

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Na Jasnej Górze, 11 listopada z okazji Święta Niepodległości, ściany wieży jasnogórskiej zamienią się w biało-czerwoną flagę Polski. Tego samego dnia w samo południe, Ojcowie Paulini, wraz z pielgrzymami, włączą się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu” i odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Szczególna modlitwa za Ojczyznę zanoszona będzie o 15.30 podczas Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

11 listopada, na Jasnej Górze, z okazji Święta Niepodległości, ściany wieży jasnogórskiej zamienią się w biało-czerwoną flagę Polski. Tego samego dnia w samo południe, Ojcowie Paulini, wraz z pielgrzymami, włączą się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu” i odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Szczególna modlitwa za Ojczyznę zanoszona będzie o 15.30 podczas Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
- W dniu narodowego święta winniśmy szczególnie oddawać pamięć i modlitwę tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę - mówi ojciec Grzegorz Prus, historyk, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Paulin jest przekonany, że właśnie wiara prowadzi do dobrze rozumianego patriotyzmu a do zachowania polskości w czasach niewoli przyczyniły się głównie wartości chrześcijańskie.
- Trzeba powiedzieć, że dwie przestrzenie zachowały polskość przez okres zaborów, to była rodzina i Kościół. Bo one są ostoją i wiary i patriotyzmu. Na pewno wiara chrześcijańska, wiara w Chrystusa, w sposób istotny przyczyniła się w okresie zaborów do tego, że Polacy wybili się później na niepodległość.
Jasna Góra zawsze odgrywała ważną rolę w historii naszej ojczyzny, o czym świadczą złożone tutaj pamiątki, wota od czasów królów do współczesności. Jan Paweł II pięknie powiedział: „Tu, na Jasnej Górze (...) zawsze byliśmy wolni” (…). Tutaj też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha - naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!".

Kustosz Jasnej Góry ojciec Waldemar Pastusiak przypomniał, że codziennie o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiana jest Msza święta za Ojczyznę.
- To nie jest tylko intencja okazjonalna, ale każdego dnia od 1981 roku, od drugiego dnia po wprowadzeniu Stanu wojennego, podjęto zobowiązanie, że każdego dnia będziemy się tu modlić za Ojczyznę, byśmy mogli żyć w wolnej niepodległej Polsce. Jasna Góra odgrywa ważną rolę także w życiu patriotycznym. Tu przybywali żołnierze modląc się o zwycięstwo. Pamiętajmy też, że modląc się za ojczyznę, modlimy się także za tych, którzy poprzez wieki oddali swoje życie, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.

Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. - jako jedno z pierwszych miejsc w kraju - cieszyła się odzyskaną niepodległością.
Dzień Niepodległości, obchodzony, jako święto narodowe w dniu 11 listopada, zakończy w jasnogórskim sanktuarium uroczysty Apel Jasnogórski o 21.00.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera