Jasną Górę w Częstochowie odwiedziło ponad 1,6 mln pielgrzymów w 2021 roku. Relacje w internecie śledziło 20 milionów wiernych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pielgrzymka Warszawska tradycyjnie była jedną z większych, ale w czasach przed pandemią pielgrzymki były liczniejsze
Pielgrzymka Warszawska tradycyjnie była jedną z większych, ale w czasach przed pandemią pielgrzymki były liczniejsze Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Jasna Góra podsumowała 2021 rok. To drugi pandemiczny rok w częstochowskim sanktuarium. W ubiegłym Jasną Górę odwiedziło ponad milion pielgrzymów, w tym roku było ich ponad 1,6 miliona. Dla porównania w latach przed pandemią klasztor co roku odwiedzało ponad 4 miliony wiernych.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w 2021 roku sanktuarium odwiedziło ponad 1,6 miliona pielgrzymów. - Dziękujemy wszystkim, którzy fizycznie i duchowo tu pielgrzymowali, rodakom w kraju i zagranicą, tym, którzy w trudnym czasie, w rygorach sanitarnych organizowali pielgrzymki, pieszym pątnikom i mediom za jasnogórski przekaz - mówili paulini podczas konferencji prasowej podsumowującej mijający rok.

- Życie częstochowskiego Sanktuarium wyznacza charyzmat tego miejsca: ołtarz i konfesjonał - zaznaczył na początku konferencji przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Podkreślił, że chociaż wiele wydarzeń miało tu miejsce, to wszystko „zawsze koncentruje się wokół tych dwóch rzeczywistości - sprawowanej Mszy św. i sakramencie pokuty i pojednania”.

- Cieszę się, że Jasna Góra pozostaje ciągle ważnym miejscem na mapie Kościoła w Polsce, a dla wielu jest duchową stolicą i stąd czerpią moc i siłę do tego, żeby iść za głosem Ewangelii, by odkrywać Dobrą Nowinę w codziennym życiu - mówił przeor, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

O. Samuel Pacholski zauważył, że mijający rok to czas Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. - To dwie postaci związane z Jasną Górą, które ciągle są dla nas ważne i wyznaczają kierunki naszego duszpasterstwa - powiedział o. Pacholski.

Przeor przypomniał również, że do beatyfikacji ks. Prymasa Jasna Góra przygotowywała się od dawna, ale w ostatnich latach te przygotowania były bardzo intensywne. Odbywały się cykliczne spotkania, otwarta została nowa wystawa „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński”, odbył się koncert - oratorium „Soli Deo Per Mariam”, ukazała się książka „Głos z Jasnej Góry” zawierająca antologię jasnogórskich przemówień ks. Prymasa, wydanych w całości, bez ingerencji cenzury.

Dzień beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, czyli12 września, upływał na Jasnej Górze w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki specjalnym telebimom na placu przed Szczytem, utworzony został telemost. Uroczystość poprzedziło radosne oczekiwanie. Zabrzmiały m.in. utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość - polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”. W październiku zostały tutaj uroczyście wprowadzone relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W 2021 roku otwarto kaplicę św. Jana Pawła II

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było otwarcie nowej kaplicy św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazł się relikwiarz z krwią papieża i jego słowa zawierzenia „Totus Tuus”, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. 30. rocznica tego niezwykłego wydarzenia obchodzona była w sierpniu.
Dotarły tu znaki Światowych Dni Młodzieży, odbyły się koncerty, w tym „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”.

Paulini po raz pierwszy pokazali papieskie czarne BMW, które jest na wystawie w nowych pomieszczeniach Bastionu św. Rocha.

Pandemia nie zniechęciła pielgrzymów

Utrzymująca się pandemia nie zniechęciła jasnogórskich pielgrzymów, także tych pieszych. Wciąż trwa fenomen odprawiania „rekolekcji w drodze”.

O. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry poinformował, że w 220 pielgrzymkach pieszych przyszło prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych.

- Było to więc znów pielgrzymowanie na skalę masową, a jednocześnie pielgrzymowanie bezpieczne. Pielgrzymowanie, które zapewniało tym, którzy Jasną Górę i Matkę Bożą kochają, szansę, by tutaj dotrzeć w sposób tradycyjny z czego bardzo się cieszymy - mówił o. Legan.

W imieniu Paulinów podziękował tym wszystkim, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy organizują pielgrzymki piesze.

Kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak poinformował, że w 2021 r. Jasną Górę nawiedziło 1, 6 mln pielgrzymów. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, zauważył i dodał, że „rok 2021 stał się rokiem odwilży trwającej wciąż pandemii koronawirusa”. - Staramy się ze wszystkich sił, aby pielgrzymi mogli czuć się tu bezpiecznie. Jesteśmy w stałej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiczną w Częstochowie, także z policją, wszystko po to, by zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwo - podkreślił o. Pastusiak, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Kustosz sanktuarium zauważył, że ważnym elementem funkcjonowania Jasnej Góry jest zaangażowanie w dotarcie do tych pielgrzymów, którzy osobiście nie mogli tu przybyć w związku z trwającą pandemią. - Bardzo ważne w posłudze duszpasterskiej są więc media: telewizja, radio, Internet. W ten sposób wiele milionów osób każdego dnia łączy się z Kaplicą Cudownego Obrazu - podkreślił o. Pastusiak.

W 2021 roku prawie 20 mln pielgrzymów łączyło się z Jasną Górę poprzez kanał YouTube i w ten sposób modliło się razem będąc w swoich domach. 16 mln to mieszkańcy naszej Ojczyzny, 4 mln odbiorców to mieszkańcy niemal całego globu. Statystyki, które pozwala nam pozyskać kanał youtubowy pokazują, że najwięcej duchowych pielgrzymów pochodzi z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Kanady, Francji i Słowacji, ale przekaz odbierają także duchowi pielgrzymi w Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Malezji czy Tajlandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie