Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno produkuje pellet na potrzeby budynków administracji miejskiej. To projekt unikatowy w skali kraju. Proces służy środowisku

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W Jaworznie z zielonych odpadów wytwarzane jest ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne
W Jaworznie z zielonych odpadów wytwarzane jest ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne UM Jaworzno
Jaworzno uczestniczy w eksperymentalnym wytwarzaniu i wykorzystaniu energetycznego pelletu z biomasy w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Biomasa wytwarzana jest z siana przez miejska spółkę i wykorzystywana do ogrzewania budynku. Jaworznicki pellet, to projekt unikatowy na skalę kraju. Kilka miesięcy wcześniej władze miasta sygnowały porozumienie w sprawie realizacji nowatorskiego przedsięwzięcia z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Wyniki są obiecujące w kwestii ekonomii grzewczej oraz ochrony środowiska.

Władze Jaworzna oraz przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie uczestniczyli w wyjazdowym posiedzeniu komisji środowiska i gospodarki wodnej, komisji ds. klimatu oraz komisji rolnictwa i terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie dotyczyło eksperymentalne wytwarzanie i wykorzystanie energetycznego pelletu z biomasy.

Jaworzno produkuje własny pellet. Projekt innowacyjny na skalę kraju

Projekt, innowacyjny na skalę kraju, dotyczy eksperymentalnego wytwarzanie i wykorzystania energetycznego pelletu z biomasy w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

- Ideą projektu jest pozyskanie biomasy, czyli różnego typu odpadów zielonych, pochodzącej z obiektów administrowanych przez MCKiS, a następnie przetworzenie ich na pellet, który później jest spalany w specjalnym piecu CO. Przez ostatnie miesiące naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracowali nie tylko nad opracowaniem optymalnego składu „jaworznickiego” pelletu, ale także badali, jakie gazy przedostają się do środowiska w procesie jego spalania i czy spełniają one normy środowiskowe - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM w Jaworznie.

Wytwarzanie jaworznickiego pelletu bardzo zainteresowało radnych. Opał z siana przyczynia się do ochrony środowiska i jest tania alternatywa w sposobie ogrzewania budynków

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS kilka miesięcy wcześniej sygnowali porozumienie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, odnośnie realizacji nowatorskiego przedsięwzięcia

- Przedsięwzięcie ma wiele korzyści – akcentuje Paweł Silbert. – Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne - dodaje.

Projek był zaskoczeniem dla radnych miejskich, którzy są nim bardzo zainteresowani. Zapoznali się już z wynikami badań i mieli okazję obejrzeć jak wygląda proces produkcji jaworznickiego pelletu.

– Produkcja zapobiega szkodliwemu dla środowiska gniciu trawy na składowiskach odpadów. Podczas procesów gnilnych wytwarzają się groźne gazy, jak np. metan. Tymczasem trawa, która zostaje ususzona, nie gnije, a siano może być surowcem energetycznym w obiegu zamkniętym – wyjaśniła radnym prof. Iwona Jelonek.

Naukowcy podkreślają, że wykorzystywanie trawy do produkcji pelletu służy środowisku i moze być tania alternatywa do ogrzewania budynków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera