Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku-Niewiadomiu ma powstać biogazownia. Będą protesty? Urzędnicy przekonują, że nie będzie miała wpływ na środowisko i otoczenie.

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak wygląda jedna z biogazowni, znajdująca się w Malborku
Tak wygląda jedna z biogazowni, znajdująca się w Malborku arc Polska Press, Radosław Konczyński, zdjęcie poglądowe
Nie w Chwałowicach, a w Niewiadomiu. To właśnie w tej dzielnicy Rybnika, miasto planuje budowę biogazowni. Miejska spółka Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, złożyła wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie do inwestycji. Chodzi o kwotę 100 mln zł. - Zastosowana technologia ma być czysta, nie po to remontowaliśmy Zabytkową Kopalnię Ignacy, żeby teraz tworzyć niedogodności dla okolicy z powodu biogazowni - przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W Niewiadomiu powstanie biogazownia? "Zastosowana technologia ma być czysta"

Po raz kolejny wraca temat budowy biogazowni w Rybniku, jednak tym razem z konkretami. Ta miałaby powstać w Niewiadomiu, na terenie związanym z gospodarką odpadami i w sąsiedztwie PSZOK-u przy ul. Sportowej. Zdaniem urzędników, lokalizacja ma gwarantować, że funkcjonowanie biogazowni na tym terenie nie będzie miało wpływu nie tylko na środowisko, ale też na otoczenie. Bioodpady będą dostarczane do biogazowni z pominięciem dróg lokalnych.

- Rozważanych było kilka lokalizacji, jednak w grudniu okazało się, że spółka musi przyspieszyć działania ze względu na informację z NFOŚiGW o możliwości dofinansowania tej inwestycji i konieczności szybkiego złożenia wniosku. Wtedy została podjęta decyzja o lokalizacji - informuje rybnicki magistrat.

Planowane rozwiązanie przewiduje budowę zintegrowanego zespołu nowoczesnych instalacji pozwalających na maksymalne zagospodarowanie odpadów tzn. odzysk surowcowy i energetyczny, czyli wykorzystanie frakcji energetycznej odpadów do produkcji ciepła, energii elektrycznej i wodoru na potrzeby miasta i jego mieszkańców. Jak przekonują urzędnicy, dzięki odzyskowi energii możliwe będzie wzrost bezpieczeństwa energetycznego i poprawa jakości życia w mieście.

Jedną z planowanych instalacji w ramach inwestycji jest budowa biogazowni komunalnej, czyli instalacji fermentacji, która będzie służyła wytwarzaniu biogazu z bioodpadów kuchennych i ogrodowych. Zielone paliwo będzie wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ramach wysokosprawnej kogeneracji.

- Nie chciałbym, żeby w przyszłości wywóz odpadów do innych instalacji w regionie przełożył się na wzrost cen odbioru odpadów dla mieszkańców. Nasza gmina potrzebuje instalacji, która domknie system gospodarki odpadowej, dzięki „szytemu na miarę” Centrum Zielonej Energii, które będzie dostosowane do potrzeb mieszkańców Rybnika – mówi Wojciech Muś prezes Centrum Zielonej Energii.

Biogazownia w oparciu o nowoczesną technologię

Planowana biogazownia komunalna będzie wykorzystywać nowoczesną technologię fermentacji suchej poziomej ciągłej. Przygotowanie wsadu i cały proces przygotowania wsadu odbywa się w zamkniętej hali, z podciśnieniem z oczyszczaniem odessanego powietrza w płuczce i biofiltrze. Ten dwustopniowy system oczyszczania powietrza procesowego zapewnia 95 procent skuteczności. Cały proces wytwarzania energii z biogazu jest zeroemisyjny, a nawet posiada ujemny wskaźnik emisyjności gazów cieplarnianych. Tego typu instalacja wpisuje się w europejską gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) zmniejszając uzależnienie od gazu ziemnego i nawozów sztucznych.

- Zastosowana technologia ma być czysta, nie po to remontowaliśmy Zabytkową Kopalnię Ignacy, żeby teraz tworzyć niedogodności dla okolicy z powodu biogazowni. W tym rejonie przebiega też część bulwarów nad rzeką Nacyną. Mam nadzieję, że te argumenty będą dla Państwa dowodem na to, że spółka wybierze czystą technologię – podkreśla Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.

Projekt jest w początkowej fazie i aktualnie czeka na rozpoczęcie postępowania środowiskowego. Ze względu na złożoną i czasochłonną procedurę administracyjną, jego zakończenie i uruchomienie możliwe będzie nie wcześniej niż w 2028 roku.

Będą kolejne protesty? Zaplanowano spotkania z mieszkańcami

1 marca, Zarząd Dzielnicy Niewiadom skierował pismo do prezydenta miasta, w którym zwrócił się z apelem odstąpienia od inwestycji. Jak wynika z pisma, rada dzielnicy chce przedstawić swoje i mieszkańców obawy, związane z uruchomieniem zakładu argumentując, że chodzi o tereny pokopalniane, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie prywatnych zabudowań, szkoły i placu zabaw.

- Apelujemy o ponowne przeanalizowanie i rozważenie innych terenów pod budowę ww. inwestycji. Konsultacje z mieszkańcami powinny być prowadzone na etapie przygotowania wniosku dotyczącego ubiegania się o dotację na powyższy cel. Nasze społeczeństwo nie zgadza się, aby podejmowane decyzje dotyczące poniekąd ich życia i zdrowia, były za ich plecami. Wyrażamy obawy dotyczące negatywnych skutków z działania biogazowni, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza - wskazuje w piśmie Julia Lubańska, przewodnicząca rady.

Jak z kolei podkreślają urzędnicy, koncepcja Centrum Zielonej Energii zostanie publicznie przedstawiona do społecznej oceny. - Będzie to transparentny proces, który przewiduje udział mieszkańców na wszystkich etapach budowy CZE - słyszymy.

- Oznacza to, że wszystkie wypracowane rozwiązania będą powiązane z działaniami informacyjnymi i edukacyjnymi z jednoczesnym zapewnieniem możliwie najszerszego udziału przedstawicieli mieszkańców Rybnika w nadzorze społecznym budowy nowoczesnego systemu gospodarki odpadowej - tłumaczą urzędnicy.

Na 23 marca, zaplanowano spotkanie informacyjne dla mieszkańców, które odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ulicy Gustawa Morcinka 18. Swoje uwagi można składać pod adresem mailowym: [email protected] lub osobiście w Centrum Zielonej Energii przy ulicy Chabrowej 21 w Rybniku w godzinach od 7.00 do godz. 15.00.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera