Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: szkoła muzyczna zmieni siedzibę? Radni zdecydują

tos
ARC
W czwartek, 25 stycznia, w Jaworznie odbędzie się sesja Rady Miejskiej, podczas której radni m.in. podejmą decyzję w sprawie ewentualnych przenosin jaworznickiej szkoły muzycznej. Ta boryka się dzisiaj z problemami lokalowymi, z kolei jedna z jaworznickich szkół po ostatniej reformie oświaty dysponuje wolnymi pomieszczeniami, co pozwoliłoby rozwiązać kłopoty młodych muzyków.

Szkoła muzyczna w Jaworznie funkcjonuje od 1963 roku, kiedy to w mieście zorganizowano filię szkoły z Oświęcimia. Zainteresowanie nauką śpiewu i gry na instrumentach było duże, dlatego już dwa lata później jaworznicka placówka się usamodzielniła.

Od początku szkoła mieści się na Osiedlu Stałym. Na początku korzystano z pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 17, potem muzycy przenieśli się do użytkowanego do dzisiaj budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 2a. Dzisiaj dla szkoły, która od 1979 roku nosi imię wybitnej skrzypaczki i kompozytorki Grażyna Bacewicz, jest już tutaj zbyt ciasno.

- Od kilkudziesięciu lat szkoła lat funkcjonuje w dwóch miejscach na Osiedlu Stałym. Pierwsze, to piętrowy budynek przy ul. Inwalidów Wojennych 2a, będący jej siedzibą, drugie, to pomieszczenia na parterze bloku mieszkalnego przy ul. Wita Stwosza 4, wynajęte od wspólnoty mieszkaniowej. Obydwa obiekty dzieli odległość ok 250 metrów - czytamy w informacji przygotowanej dla radnych przez Irenę Wojtanowicz-Stadler, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu jaworznickiego Urzędu Miejskiego.

W szkole muzycznej w Jaworznie realizowany jest dzisiaj program kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym w cyklu sześcioletnim dla dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej pięć oraz nie więcej niż osiem lat i w cyklu czteroletnim, dla dzieci i młodzieży, którzy w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej osiem oraz nie więcej niż szesnaście lat. Obecnie w szkole kształci się 268 uczniów.

Szansą na większy komfort dla nich stała się ubiegłoroczna reforma oświaty. Likwidacja gimnazjów poprzez ich wygaszanie, powoduje wygaszanie powierzchni w części budynków szkolnych. W Jaworznie wolna przestrzeń pojawiła się między innymi w budynku przy ulicy Towarowej 61 na Podłężu, gdzie dzisiaj mieści się się Zespół Szkół Ogólnokształcących. 268 uczniów składający się aktualnie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego oraz powstałej w wyniku przekształcenia z Gimnazjum nr 4 im. Orła Białego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego, prowadzącej oddziały klasy II i III tego Gimnazjum i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

- Ogółem w Zespole funkcjonują 34 oddziały, w tym 12 w III LO, 7 w SP 2 oraz 15 gimnazjalnych. Są wśród nich oddziały integracyjne, dwujęzyczne i mistrzostwa sportowego. Jest w nich 690 uczniów. W perspektywie najbliższych dwóch lat szkolnych nastąpi w Zespole Szkół Ogólnokształcących, na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. wygaszenie oddziałów gimnazjalnych klasy II i III - do dnia 31 sierpnia 2019 roku oraz uruchomienie w Szkole Podstawowej nr 2 do czasu uzyskania przez nią pełnego, ośmioklasowego stopnia organizacji w 2019 r., oddziałów szkolnych klas II, V i VIII (rok szkolny 2018/2019) oraz klas III i VI (rok szkolny 2019/2020). Baza lokalowa budynku to 51 pomieszczeń do nauki, w tym dwie pełnowymiarowe sale gimnastyczne. Ponadto obiekt posiada zewnętrzną infrastrukturę sportową, świetlicę szkolną, stołówkę z kuchnią; w całości jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, posiada również toalety dla tych osób. Należy podkreślić, że ze względu na demografię w mieście, w szczególności zaś w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 2, brak podstaw do przewidywania, aby w przyszłości nastąpiło zwiększenie liczby oddziałów szkolnych ponad aktualny stan. Wypełnienie budynku wyrażone tzw. współczynnikiem zmianowości będącym stosunkiem liczby oddziałów szkolnych do liczby pomieszczeń do nauki,z uwzględnieniem sal gimnastycznych, wynosi 0,66. Oznacza to, że rezerwa lokalowa w budynku wynosi 1/3 jego pełnego zasobu. Jest to potencjał, który daje perspektywę dokonania w nim zmian, w celu dostosowania go do potrzeb Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i tym samym poprawienie jej warunków pracy i nauki - wyliczyli jaworzniccy urzędnicy.

Na przenosiny szkoły miasto chce wydać 560 tys. zł. Przygotowywany jest jednak wniosek o ich dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!