MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno wyłącza firmy i instytucje z odbioru odpadów. Będą musiały poradzić sobie same

Kacper Jurkiewicz
Opracowanie:
Firmy i instytucje w Jaworznie będą musiały podpisać nowe umowy
Firmy i instytucje w Jaworznie będą musiały podpisać nowe umowy PixaBay
Kolejne zmiany dotyczące odbioru śmieci w Jaworznie. Jesienią firmy i instytucje będą musiały samodzielnie zadbać o wywóz śmieci z zajmowanych przez nich posesji. Taką decyzję podjęli jaworzniccy radni.

Zmiana odbioru śmieci przez firmy i instytucje w Jaworznie

Jaworzno wprowadza kolejne zmiany w sposobie odbierania śmieci w mieście. Firmy i instytucje działające na terenie Jaworzna zostaną wyłączone z systemu odbioru odpadów komunalnych zorganizowanego przez gminę. Na przygotowanie do tej sytuacji mają jeszcze trochę czasu - bo zmiana nastąpi od 1 października tego roku.

Firmy i instytucje będą musiały więc działać na własną rękę. Mogą zawrzeć więc indywidualną umowę z dowolną firmą świadczącą usługi odbioru odpadów komunalnych wpisaną do rejestru działalności regulowanej.

Co ważne, śmieci odbierane będą od tych przedsiębiorców oraz instytucji, w których część budynku, w którym jest prowadzona działalność pełni również funkcję mieszkalną, a nie tylko użytkową.

Taką decyzję podjęli na czerwcowej sesji jaworzniccy radni. Jak informuje Urząd Miejski w Jaworznie, na terenie Jaworzna jest 25 firm uprawnionych do odbioru odpadów i wpisanych do rejestru, w tym Wodociągi Jaworzno Sp. z o. o.

To właśnie jaworznickie wodociągi będą odbierać odpady od mieszkańców miasta jeszcze w tym roku. MZNK podpisał wcześniej umowę z wodociągami na odbiór i przyjmowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz ich transport do miejsc zagospodarowania.

Nie przeocz

Przypominamy, że Wodociągi Jaworzno 27 marca podpisały umowę na zakup 22 śmieciarek, które będą napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG).

- Stanęliśmy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich - odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma - jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał - mówił w kwietniu Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Dlatego gmina będzie przejmować i brać odpowiedzialność kolejno za odbiór śmieci, sprzątanie i odśnieżanie miasta. Ze względu na zbliżające się zakończenie umowy na odbiór śmieci z dotychczasowym wykonawcą, jaworznickie Wodociągi będą wykonywały tę usługę już pod koniec tego roku. Trwają również intensywne prace nad przekazaniem kolejnych zadań komunalnych do miejskich podmiotów - dodał.

Wodociągi Jaworzno rozpoczną odbiór śmieci od mieszkańców pod koniec tego roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni