MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Ziętek i dekomunizacja: czy wojewoda powinien zostać patronem śląskich ulic i budowli ? SONDA

MJ
Czy nazwisko Jerzego Ziętka powinno zniknąć z przestrzeni publicznej? Postanowiliśmy zapytać, co na ten temat sądzą katowiczanie
Czy nazwisko Jerzego Ziętka powinno zniknąć z przestrzeni publicznej? Postanowiliśmy zapytać, co na ten temat sądzą katowiczanie Dziennik Zachodni
Kim dla Ślązaków jest Jerzy Ziętek? Bohaterem czy komunistą, a może jednym i drugim. O przeszłości warto pamiętać - pytanie jednak, czy legitymacja partyjna od razu dyskwalifikuje czyjeś zasługi?

Ustawa o dekomunizacji ulic, pomników i innych budowli weszła w życie w zeszłym roku. Wraz z nią rozgorzały dyskusje i pojawiły się pytania o postacie niejednoznaczne, które w wielu miejscach, mimo zakorzenienia w PRL-owskiej i partyjnej strukturze, miały zasługi dla regionu. Jedną z nich jest generał Jerzy Ziętek, który w czasach komunistycznych był wojewodą śląskim i katowickim. Dzięki niemu w Katowicach znajduje się m.in. Spodek czy Wojewódzki Park Kultury. Jerzy Ziętek jest także patronem ulic w Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Piekarach Śląskich.

Decyzję o objęciu Jerzego Ziętka ustawą dekomunizacyjną, na podstawie opinii IPN, ma podjąć wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Sprawa wydaje się jednak przesądzona, bo Instytut Pamięci Narodowej zaleca zdekomunizowanie. Usunięciu pomnika gen. Jerzego Ziętka z kolei sprzeciwia się Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jego zdaniem Jerzy Ziętek to postać niejednoznaczna, mająca wiele zasług dla regionu, o których wato pamiętać.

Na Facebooku coraz aktywniejsza jest także strona „Dobry Gospodarz - gen. Jerzy Ziętek”, poświęcona pamięci generała, który jak piszą „w czasach słusznie minionych budował potęgę Śląska i Zagłębia”. Można tam zdobyć wszelkie informację dotyczące Jerzego Ziętka i jego działalności. Internauci informują się również, gdzie można podpisać się przeciw jego dekomunizacji.

Zdania polityków i historyków są podzielone. My postanowiliśmy jednak zapytać, co na ten temat sądzą katowiczanie, którzy codziennie przechodzą obok pomnika Jerzego Ziętka, czy też jeżdżą do pracy przez rondo, którego jest patronem.

- Uważam że powinien zostać pomnik i rondo - mówi jedna z kobiet.- To jest osoba, która stworzyła bardzo dużo dla tego rejonu. Chociaż nie jestem ze Śląska, to uważam, że nie powinno się niczego likwidować . Powinno zostać tak jak jest.

Podobnego zdania jest inna katowiczanka:

- Pomniki nie powinny być usuwane, bo przeszłość to przeszłość. - To co jest teraz, nie powinno wpływać na czyjeś zasługi. Skoro się dokonały, to nie można tego nikomu ująć.

Jak widać katowiczanie w większości stają po stronie Jerzego Ziętka, nie każdy jest jednak takiego zdania.

- Służył złej władzy, złym ludziom – mówi nam jedna z pytanych osób.

To tylko kilka wypowiedzi katowiczan. Wszystkie zobaczycie w naszym wideo:

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ

**KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ

500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

**

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera