Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego pełnomocnika

Łukasz Respondek
Patryk Szczerba/Polskapresse
Udostępnij:
Jeszcze kilka lat temu osoby starsze i niepełnosprawne miały utrudniony dostęp do udziału w wyborach. Bariery architektoniczne i brak możliwości skorzystania ze specjalistycznego sprzętu zniechęcały. Dziś jest trochę lepiej i warto pamiętać, że tacy wyborcy mogą głosować przez pełnomocnika albo korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba się zgłosić do urzędu miasta lub gminy w swojej miejscowości.

Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika trzeba złożyć do czwartku. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75. rok życia lub mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

- Już po raz trzeci wyborcy mogą skorzystać z takiej możliwości. Od wyborów samorządowych i prezydenckich nic się tu nie zmieniło - wyjaśnia Wojciech Litewka z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający tego pełnomocnictwa, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie może nim być natomiast członek komisji obwodowej, właściwej dla obwodu głosowania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa, a także mąż zaufania zgłoszony przez komitety.

ODWIEDŹ SERWIS WYBORCZY NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

- Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby - tłumaczy Litewka. - Ale możliwy jest jednak wyjątek. Dotyczy on rodziny w pierwszej linii pokrewieństwa. Czyli np. dziecko może być pełnomocnikiem dwojga niepełnosprawnych rodziców - dodaje dyrektor.

Litewka nie chce oceniać zainteresowania osób niepełnosprawnych głosowaniem przez pełnomocnika. - W ostatnich wyborach skorzystały z tej możliwości setki osób, ale byliśmy przygotowani na zdecydowanie więcej - przyznaje.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
W przypadku braku osoby zaufanej, można poprosić o wyznaczenie jej w swoim urzędzie miasta. Dokument pełnomocnictwa może zostać spisany w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, ale konieczna jest obecność trzech osób - osoby zamierzającej głosować, przyszłego pełnomocnika oraz przedstawiciela urzędu.

W tych wyborach osoby niepełnosprawne po raz pierwszy mogą głosować w wyborach korespondencyjnie. Termin wnioskowania o wydanie karty do głosowaniu upłynął w ubiegłym tygodniu.

ODWIEDŹ SERWIS WYBORCZY NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

- Na 2,6 miliona wyborców w okręgach katowickim, sosnowieckim, rybnickim i gliwickim skorzysta z tej możliwości 58 osób - mówi Wojciech Litewka. - Wczoraj upłynął też termin wnioskowania o głosowanie przy pomocy nakładki brajlowskiej i o możliwość skorzystania z lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje.

Informacje o udogodnieniach w nadchodzących wyborach parlamentarnych osoby niepełnosprawne mogą uzyskać pod darmowym numerem infolinii Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (nr 800 330 330).
Do 7 października można natomiast wnioskować o możliwość skorzystania z głosowania poza miejscem zamieszkania.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie