Język migowy jak śląski językiem mniejszości? Plura: Traktujmy głuchych jak mniejszość

SZEN
Marek Plura
Marek Plura arc.
Czy polski język migowy zostanie uznany za język mniejszości? Nie jest to wykluczone, a głuchoniemi walczą też o ustanowienie swojego pełnomocnika przy rządzie. Inicjatywę wspiera śląski poseł PO Marek Plura.

Ostatniego dnia lutego ulicami Warszawy przeszła manifestacja Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół, z postulatami min.: powołania pełnomocnika rządu ds. głuchych w Kancelarii Premiera, uznania Polskiego Języka Migowego za język mniejszości oraz dwujęzycznej edukacji i programów telewizyjnych z napisami i tłumaczem, a także delegalizacji Polskiego Związku Głuchych.

W tym czasie w Sejmie dwa parlamentarne zespoły ds. Osób Głuchych oraz ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowały spotkanie ze środowiskiem osób niesłyszących i ich rodzin. Wzięli w nim udział przedstawiciele PZG, Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym – ECHO oraz Stowarzyszenia Niesłyszących i Niepełnosprawnych TURKUS. Niestety zabrakło reprezentacji Ruchu Społecznego.

Niezwykle ciekawy wydaje się wątek uznania polskiego migowego za język mniejszości narodowej. Jak informuje Marek Plura, poseł z Katowic, zdaniem manifestantów, głuchych powinno się traktować nie jako osoby niepełnosprawne, ale mniejszość językowo-kulturową.

Czy tak się stanie, niewiadomo, podziały w srodowisku głuchoniemych są duże. Skomentował ten fakt poseł Artur Górczyński (Twój Ruch), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych:

- Wydawało mi się, że będzie szansa na większą współpracę. Jednak nawet nie miałem pojęcia, jak trudne jest to środowisko i jak bardzo podzielone - mówi poseł. - Zapraszałem osoby ze środowiska manifestującego obecnie na ulicach Warszawy. Niestety nikt nie przyszedł, mam jednak nadzieję, że na następne spotkanie jednak przyjdą. Nadal jesteśmy otwarci na współpracę - dodaje.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych tez zapewnia, że będzie pomagał godzić środowisko, ale pomóc w realizacji postulatów.

- Wspólna praca obu zespołów pozwala na szerszy kontakt z organizacjami osób niesłyszących i ich rodzin, dzięki czemu lepiej potrafimy definiować problemy tego środowiska i odnajdywać kierunki ich rozwiązywania. Jestem przewodniczącym Stałej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych, dlatego mogę przenosić wiedzę z pracy zespołu parlamentarnego na bardziej zobowiązujący poziom podkomisji, a później Komisji Polityki Społecznej. Taki tryb pracy już realizujemy. - tłumaczy Plura.

Kilka dni temu na posiedzeniu poświęconym kłopotom osób głuchych z egzaminem na prawo jazdy wiceminister do spraw transportu Zbigniew Rynasiewicz zobowiązał swój resort do przygotowania odpowiednich tłumaczeń na język migowy oraz zmian w organizacji egzaminu.

- W najbliższej kolejności podejmiemy prace nad systemem edukacji dwujęzycznej ujmującej język migowy jako podstawowy, a także przyjrzymy się kwestiom utrudniającym . Uzgodniłem także z przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej, że w połowie roku poprosimy pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o raport z realizacji ustawy o polskim języku migowym. Mam nadzieję, że płynące z niego wnioski będą dobrym punktem odniesienia do analizy projektu zmian w tej ustawie, jaki został przygotowany w oparciu o prace Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych - wyjaśnia poseł Marek Plura.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zamiast przyjść na konferencję, to RSGiIP rozpierduchę wolał, atak na PZG. W PZG też są ludzie głusi, więc atakowaliście także ich. I gdzie tu wasze dobre intencje działalności na rzecz głuchych? Manifestacja pokojowa? To była manifestacja terrorystyczna na swoich braci i siostry głuche, będące członkami PZG. Hipokryzja i tyle.
g
głuchy
Nikt z Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół (RSGiIP) nie przyszedł na konferecję do sejmu, w dniu 28 lutego 2014, jaką zorganizowali posłowie TR. Ponieważ w dniu tym odbyła się 2-ga manifestacja, przeciwko PZG. Posłowie o tym wiedzieli. Mimo to, zaprosił na tą konferencję PZG i jego koalicję. RSGiIP z dużym wyprzedzeniem powiadomił posłów o 2-giej manifestacji. A tu czytam wypowiedż posła Artura Górczyńskiego, cytuję: "" - Zapraszałem osoby ze środowiska manifestującego obecnie na ulicach Warszawy. Niestety nikt nie przyszedł..."" Nie wiedział Pan poseł wcześniej o tym ???
G
Gość
BO MACZETOWICOCOWI JAK ALOJSS Z ODZIAŁU Z W RYBNIKU Z POLACKIM KAFTANYM NIBEZPIECZYŃSTWA ŚLONSK I LUDZI POPIYRAJONCYCH ŚLONSK ŁONCZY Z RUCHYM CHORZÓW PO POLSKU DZIELONC i SWOJIMI GOROLO PERU GORONCO KRWISTYMI LATINO AFAMI Z POLSKIGO MEKSSYKU. A CO DO GOROLSKI AFY SATRAPI SRAMACKI TROLERANCYJI TO GOROL ZNIESIE JYNZYK ŚLONSKI INO W POSTACI MIGOWY TAK JAK PUJTIN ZNOSI NA UKRAINIE JYNZYK UKRAINSKI A NIY RUSKI TZN SŁOWIANSKO POLACKI nadNARODOFY.
S
Slonzok z O/S
Alojz jo glosuja na ciebie choc zes jest na ty psychiatri w tym twojym Rybniku boze zeby Alojza wybrali.
S
Slonzok z O/S
A polsko godka to belkot niezrozumiany.
A
Alojz aus Rybnik
Ale coś się obawiam że grypsera za kilka lat będzie językiem większości.
A
Alojz aus Rybnik
binokle.plurowi już całkym czerep scharatało.Ciekawi mie kto na niego głosował.Boże chroń nas od takich p-osłów .
S
Sandman
Cfaniaczek z tego Marka Plury. Śląska godka jak język migowy? RAŚtamani najwyraźniej nadal głusi na argumenty wybitnych autorytetów językoznawców, ktorzy podkreslają, że godka to dialekt języka polskiego a nie osobny język...
c
czy to wazne
A co wedlug ciebie bedzie robic nowy rzad i nowi poslowie???????
A
Antypic
O wszystkim przypomina sobie przed wyborami, a z jego gadaniny nic nie wynika. Teraz chce do Brukseli, to znów fandzoli.
O
Obeznany.
Traktujmy, zróbmy, i tak dalej... tymczasem czas u żłoba pięknie mija, 6 lat w rządzącej partii... i nic, to po co mi taki poseł?

Ja mam pytanie, jako człowiek zaprzyjaźniony z Niesłyszącymi.

1 Gdzie można nauczyć się PJM

2 W jakim języku są napisane wszystkie programy nauczania panie pośle, w języku systemowo-migowym czy w PJM?

3 Czym różni się PJM od języka systemowo-migowego?

Pan nie wie o czym mówi moim zdaniem.
E
Erwin z Uoberkormelowic
"Niezwykle ciekawy wydaje się wątek uznania polskiego migowego za język mniejszości narodowej."
Oczywiście najpierw trzeba uznać za mniejszość "naród migowy". Pan poseł to załatwi.
?
To jedz ty do Brukseli tyz sie wypoczniesz oblowisz,a nie siedziec ze ziciom przy kympie i pierdoly pociskac,wszystkie mondre w tych pyskach ale cos robic to nema komu.
K
KOY
Po co go słuchać? Gadać z nim? Zamiast pomagać niepełnosprawnym chce pitnąć do Brukseli!!! NORMALNIE chłopowi zależy na ZOO... zajechać, odpocząć, obłowić się!!!
Dodaj ogłoszenie