Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurajski Olsztyn w latach 60., 70 i 80. Uwielbiane przez turystów miasto mocno się zmieniło. Zobaczcie wyjątkowe ZDJĘCIA!

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak zmieniał się Olsztyn pod Częstochową na przestrzeni lat
Tak zmieniał się Olsztyn pod Częstochową na przestrzeni lat Zbigniew Zębik
Jurajski Olsztyn od 2 lat jest znów miastem, ale już kiedyś ta miejscowość była uwielbiana przez turystów. Olsztyn warto odwiedzić je w któryś z majowych weekendów i zobaczyć, jak pięknie wygląda dziś. Dzięki zdjęciom Zbigniewa Zębika możemy się przekonać, jak bardzo zmieniał się Olsztyn. W galerii znaleźć można zdjęcia z lat 50., 60., 70. i 80., ale także te pochodzące z XXI wieku. Wśród nich są m.in. fotografie z odpustów w 2003 i 2005 roku. Dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Zębika publikujemy niezwykłe zdjęcia z jego archiwum, dzięki którym możemy przekonać się jak bardzo zmienił się Olsztyn na przestrzeni ostatnich dekad.

Jurajski Olsztyn był i jest oblegany przez turystów

Podczęstochowski Olsztyn dwa lata temu odzyskał prawa miejskie. To miejscowość uwielbiana przez turystów z całej Polski. Miasto w ciepłe letnie i wiosenne weekendy tętni życiem. Największą atrakcją są ruiny zamku i błonia sprzyjające spacerom. Olsztyn to znakomite miejsce na planowanie dalszych wypadów na Jurę.

Jurajski Olsztyn pod Częstochową. Zwykły dzień na niezwykłych zdjęciach

Pan Zbigniew Zębik pochodzi z Częstochowy. Jest wielkim miłośnikiem turystyki, a jego piesze i rowerowe wyprawy od wielu lat owocują niezwykłymi zdjęciami Jury. Dzięki jego uprzejmości prezentujemy cześć jego zbiorów. Na fotografiach możemy zobaczyć, jak bardzo w ostatnich latach zmienił się Olsztyn pod Częstochową.

Tak zmieniał się Olsztyn: Kiedyś kulig i zjazdy na nartach

Dzięki zdjęciom Zbigniewa Zębika możemy się przekonać, jak bardzo zmieniał się Olsztyn. W galerii znaleźć można zdjęcia z lat 50., 60., 70. i 80., ale także te pochodzące z XXI wieku. Wśród nich są m.in. fotografie z odpustów w 2003 i 2005 roku.

Na zdjęciu możemy zauważyć budynki, które już wyburzono. Przekonujemy się, jak bardzo zmieniła się na przestrzeni lat motoryzacja. Są zdjęcia kuligu i narciarzy, którzy kiedyś oblegali zamkowe błonia. Można było tutaj pozjeżdżać, ale i pobiegać na nartach.

Stracili prawa miejskie ponad 150 lat temu

Jurajski Olsztyn 1 stycznia 2022 roku odzyskał prawa miejskie. Miejscowość utraciła prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”. Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich. - Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość - twierdzą władze gminy.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem gminy jest zabytkowy zamek. Jak czytamy na stronie zamekolsztyn.pl, zamek Olsztyn jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.

Jak wielkie było znaczenie warowni, można ocenić już na pierwszy rzut oka, patrząc na przewijający się przez jej dzieje szereg wybitnych postaci historii Polski i Europy Środkowej: Wacław II, Jan Muskata, Kazimierz Wielki, Władysław Opolczyk, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary (który, zanim został królem, był przez kilka lat starostą olsztyńskim), Zygmunt August, Maksymilian Habsburg.

Dziękujemy pani Zbigniewowi za udostępnienie zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera