Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurajski rezerwat przyrody Ruskie Góry zyskał nową powierzchnię

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
O półtorej hektara powiększono rezerwat przyrody Ruskie Góry.
O półtorej hektara powiększono rezerwat przyrody Ruskie Góry. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Rezerwat Ruskie Góry w gminie Pilica powstał w 2000 roku. To miejsce bogate we florę i faunę, które zabezpieczono ze względów naukowych. Właśnie zyskało dodatkowe półtora hektara.

Jurajski rezerwat powiększony

Malowniczy jurajski rezerwat przyrody Ruskie Góry zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, zyskał właśnie dodatkowe półtora hektara powierzchni.

- Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła niespełna 154 hektary. Teraz włączyliśmy do niego dodatkowe półtora hektara. To niewiele, ale włączony fragment posiada podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat. Rosną tu głównie sosny i na obrzeżach – 130-letnie buki, a także na razie dość młode jodły – mówi Łukasz Zych – rzecznik prasowy katowickiej RDOŚ.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat leśnicy celowo nie prowadzili na tym terenie prac gospodarczych, traktując go jako przyszły rezerwat przyrody. Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi dokładnie 155,50 ha. Rezerwat Ruskie Góry nie jest udostępniony do ruchu turystycznego. Na jego skraju przebiega czarny Szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej.

Nie przeocz

Gdzie znajduje się rezerwat?

Rezerwat znajduje się w gminie Pilica, a jego nazwa związana jest z najwyższym wzniesieniem na jego terenie, czyli z Ruską Górą o wysokości 485 m n.p.m. Na terenie rezerwatu naliczono 232 gatunki roślin naczyniowych, 62 gatunki mszaków oraz 27 gatunków grzybów kapeluszowych. Występują tu 23 gatunki roślin ściśle chronionych, do których należy m.in. dziewięćsił bezłodygowy, goryczuszka gorzkawa, goryczuszka orzęsiona, czy języcznik zwyczajny. Ponadto żyje tu 17 gatunków ssaków, 42 gatunki ptaków, a w tym 34 gatunki lęgowych oraz 8 zalatujących. Gniazdują tam także ptaki rzadkie, jak gołąb siniak, pleszka i muchołówka mała.

Przyłączenie nowej powierzchni Ruskim Górom nie jest jedynym powiększeniem rezerwatu planowanym na ten rok. Najprawdopodobniej w połowie roku dojdzie do znacznego powiększenia Segietu, leżącego na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera