Jural będzie promował Jurę

Monika Ziółkowska
Leszek Łazarowicz z projektem monety, która pojawi się wkrótce na Jurze
Leszek Łazarowicz z projektem monety, która pojawi się wkrótce na Jurze Fot. Monika Ziółkowska
Do rąk turystów, którzy przyjadą na Jurę na przełomie czerwca i lipca trafi jural, czyli mosiężny dukat. Na pomysł wyprodukowania monety o tej nazwie wpadła Jurajska Organizacja Turystyczna.

Jural ma promować ten teren. Podobne pomysły ma ostatnio coraz więcej gmin. W Chorzowie pojawiają się denary, w Rudzie Śląskiej talary Goduli w Radzionkowie cidry, a w Rybniku rybniki. Wszędzie wybijane w Mennicy Polskiej żetony mają być lokalnymi atrakcjami. Można nimi płacić w wybranych sklepach na danym terenie, ale jak podkreślają przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, w żadnym razie nie można powiedzieć, że jest to lokalna waluta. To raczej żetony, lub bony towarowe. Prawo emisji pieniądza (znaków pieniężnych) przysługuje bowiem wyłącznie Narodowemu Bankowi Polskiemu.

- Do tej pory wydaliśmy około 100 emisji lokalnych dukatów, które trafiły do większych bądź mniejszych gmin - przyznaje Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. - Ideą dukatów jest to, że nawiązują one do historii danego regionu i jednocześnie go promują. Dukat tratowany jest jako bon towarowy, ponieważ oddając go do dystrybucji będzie nim można płacić za określony towar i usługi - dodaje.

Tak też będzie na Jurze. - Jurajska "waluta" będzie funkcjonowała tylko w okresie wakacyjnym - przekonuje Leszek Łazarowicz, prezes Jurajskiej Organizacji Turystycznej.

Organizacja przygotowała już projekt monety i za kilka dni wyśle ją do Mennicy Polskiej. Tam związani z mennicą artyści wykonają gipsowy model, na podstawie którego wybite zostaną zamówione przez JOT jurale. Na rynek trafi 25 tysięcy mosiężnych monet. Na awersie pojawią się zamki i pałace na Jurze. Jako pierwszy Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Za rok awers będzie inny. Monetę 4 jurali, będzie można kupić za 4 złote w specjalnie oznakowanych sklepach.

- Jural będzie cenną pamiątką, którą turyści zabiorą do domu - podkreśla Leszek Łazarowicz.
Juralem, jako bonem towarowym będzie można płacić tylko za usługi turystyczne i tylko przez dwa wakacyjne miesiące. Po tym czasie zostanie ona wycofana z obiegu. Moneta, w tym sezonie turystycznym pojawi się nie tylko na terenie powiatu zawierciańskiego, ale również myszkowskiego i w okolicach Klucz. Z czasem jej zasięg będzie obejmował całą Jurę.

Mennica Polska produkuje dukaty mosiężne i dwumetalowe, podobne do monet będących w codziennym użytku. Dukaty lokalne cieszą się niezwykłą popularnością i ta inwestycja jak zaznacza Andrzej Piotrowski, z Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej, zwraca się w 100 procentach. W ubiegłym roku talarów Goduli, rozeszło się w błyskawicznym tempie.

- Kiedy tylko pojawiły się talary Goduli rozdzwoniły się telefony, a skrzynki poczty elektronicznej zaczęły się przepełniać. Wszyscy chcieli mieć monetę. Zgłaszali się na przykład kolekcjonerzy, dla których moneta miejska jest atrakcyjna. Monety sprzedaliśmy w ciągu trzech dni - mówi Andrzej Piotrowski, pomysłodawca Talarów Goduli.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie