Biegi narciarskie w Kuusamo: Kowalczyk pierwsza! Bjoergen w tyle [RELACJA LIVE]

Redakcja
Justyna Kowalczyk, reprezentantka AZS AWF Katowice, wygrała w piątek w fińskim Kuusamo w pierwszych zawodach narciarskiego Pucharu Świata 2013/14. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego walkę o piątą Kryształową Kulę rozpoczęła od sprintu techniką klasyczną. Justyna Kowalczyk wygrała sprint świetnie inaugurując sezon olimpijski. Sensację jest odpadnięcie w ćwierćfinale najszybszej w kwlifikacjach Marit Bjoergen. ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO

Justyna Kowalczyk walczy w Kuusamo RELACJA NA ŻYWO

W Finlandii zaplanowano łącznie trzy starty, które składają się na minicykl Ruka Triple. Będzie można się "wzbogacić" łącznie aż o 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ; po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
BIEGI NARCIARSKIE W KUUSAMO RELACJA NA ŻYWO

AKTUALIZACJA GODZ. 13:55:
Justyna Kowalczyk tym razem musiała się sporo namęczyć by wygrać, bo Niemka Hermann od początku ruszyła bardzo mocno do przodu. Po pierwszym podbiegu Polka była trzecia, bo wyprzedzała ją jeszcze Rosjanka Szapowałowa. Na drugim podbiegu 500 m przed metą Justyna najpierw wyprzedziła Rosjankę, a na samym szczycie wzniesienia ślizgającą się na nartach i gubiącą rytm Niemkę. Przewaga Kowalczyk wzrosła do kilkunastu metrów, a tą która usiłowała ją gonić na finiszu była czająca się za Polką Randall. Amerykanka zajęła drugie miejsce, a zmęczona Hermann była trzecia.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:50:
Justyna Kowalczyk wygrywa finał ze sporą przewagą nad rywalkami. Druga jest Amerykanka Randall, a trzecia Niemka Hermann. Dla Skandynawek zabrakło tym razem miejsca na podium.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:40:
Kowalczyk jest w znakomitej dyspozycji na progu sezonu olimpijskiego. Po wygraniu dwóch biegów w Kuusamo Polka jest zdecydowaną faworytką finału.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:35:
Bieg półfinałowy z udziałem Polki miał niemal bliźniaczy przebieg jak ćwierćfinał. Justyna zaczęła spokojnie plasując się na 4-5 pozycji. Na pierwszym większym podbiegu przesunęła się do przodu, a kroku dotrzymywała jej wówczas tylko Norweżka Brun-Lie. Na drugim podbiegu Polka znów zostawiła w tyle rywalki osiągając 10 metrową przewagę. Na finiszu Brun-Lie wyprzedziła Randall, ale do finału awansowały obie, a także czwarta na mecie Szwedka Ingemarsdotter, bowiem ten bieg był znacznie szybszy niż pierwszy półfinał.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:33:
W drugim półfinale Justyna Kowalczyk zajmuje pierwsze miejsce i awansuje do finału.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:27:
Pierwszy półfinał wygrała Rosjanka Szapowałowa wpadając na metę równocześnie z Niemką Hermann. Tuż za nimi uplasowała się Słowenka Visnar.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:20:
Zaczynają się półfinały. Polka pobiegnie w drugim biegu.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:00:
Bjoergen ostatecznie zajęła w swoim biegu trzecie miejsce, ale i tak nie zakwalifikowała się do półfinału, co stanowi ogromną sensację. Stawkę półfinalistek uzupełniły bowiem dwie zawodniczki ze zdecydowanie najszybszego czwartego biegu ćwierćfinałowego: Niemka Hermann i Rosjanka Iwanowa.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:58:
Polka zaczęła bieg ostrożnie długo zajmując w stawce ostatnie miejsce. Po 500 metrach Kowalczyk ruszyła do ataku i na podbiegu mijała kolejne rywalki awansując na drugie miejsce za Norweżką Jacobsen. Kolejny zryw Justyny nastąpił na 300 m przed metą na kolejnym podbiegu. Rywalki zostały kilkanaście metrów w tyle i nasza narciarka niezagrożona minęła linię mety na pierwszej pozycji. Druga była Ingemarsdotter ze stratą 1,5 sekundy do Polki, a Norweżka Jacobsen była dopiero czwarta tracąc do Kowalczyk równo 3 sek.
AKTUALIZACJA GODZ. 12:55:
Justyna Kowalczyk wygrywa ostatni ćwierćfinał i pewnie awansuje do półfinału. Druga jest Szwedka Ingemarsdotter.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:50:
Czwarty ćwierćfinał wygrała Norweżka Brun-Lie, a druga była Amerykanka Randall. Czas trzeciej na mecie Niemki Herrmann jest lepszy niż Bjoergen, a to oznacza, że Norweżki na pewno już zabraknie w ćwierćfinale.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:45:
W trzecim ćwierćfinale najszybsza była Szwedka Johansson. W półfinale zobaczymy też drugą w tym biegu Słowenkę Visnar.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:40:
Drugi bieg ćwierćfinałowy w Kuusamo wygrała Norweżka Oestberg. Pewna awansu do półfinału jest też druga na mecie Rosjanka Szapowałowa.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:30:
Niespodzianka! Marit Bjoergen dopiero 4. w swoim biegu ćwierćfinałowym. Może nie zakwalifikować się do dalszych biegów! Wkrótce start Justyny Kowalczyk.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.05:
Kwalifikacje wygrała Norweżka Marit Bjoergen. Justyna Kowalczyk zajęła ósme miejsce - strata 2,3 sekundy.

Drugie miejsce ze stratą 0,12 sek. zajęła Niemka Denise Herrmann. Trzecia była Amerykanka Sadie Bjornsen. Therese Johaug zajęła 27. miejsce.

Kowalczyk pobiegnie w piątym ćwierćfinale razem z Sadie Bjornsen, Astrid Jacobsen, Idą Sargent, Idą Ingemarsdotter i Nicole Fessel.

Inauguracje PŚ do tej pory nie były mocną stroną Kowalczyk. W ostatnich pięciu latach najwyższą lokatą jaką zajęła w pierwszych zawodach cyklu było siódme miejsce w 2008 i 2010 roku. W 2012 w szwedzkim Gaellivare była dopiero 27. Tym razem powinno być lepiej. Po pierwsze sezon rozpoczyna się później niż zwykle, a po drugie w Kuusamo przyjdzie jej rywalizować, preferowaną przez nią, techniką klasyczną i na trasach, które lubi.

Kwalifikacje zaplanowano na 10.30, a ćwierćfinały rozpoczną się o 12.30.