Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro początek cyklu regionalnych debat o Górnym Śląsku

Marcin Zasada
Czy Górny Śląsk istnieje? A jak i gdzie? Czy Śląsk był kiedyś bardziej śląski? Jutro pierwsza regionalna debata w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Czy Górny Śląsk istnieje? To chyba oczywiste. Więc jeśli istnieje, to w jakich granicach geograficznych, administracyjnych i kulturowych? Jak to pojęcie ewoluowało w czasie i przestrzeni? Jaki dziś jest Górny Śląsk? Jak się zmieniał i jak się zmienił? Czy kiedyś był bardziej śląski niż jest teraz? To już oczywiste nie jest. Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji, która jutro o godz. 11 zacznie się w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach (ul. Dobrowolskiego 1, sala audytoryjna).
Będzie to pierwsza z cyklu pięciu poświęconych regionowi debat (tytuł cyklu to: "Pytania o Górny Śląsk"), które organizuje Muzeum Śląskie. Każdą kolejną zaplanowano na trzecią sobotę miesiąca.

- Te spotkania mają być początkiem nowej roli, nowej misji, którą powinno wypełniać Muzeum Śląskie. Ta misja polega na uczestniczeniu i moderowaniu dyskusji na temat Górnego Śląska - w duchu pluralizmu i respektu wobec różnych opinii - mówi Alicja Knast, dyrektor placówki. - Chcielibyśmy przybliżyć się do obrazu Górnego Śląska, wyraźniej go zakreślić, ale i wyznaczyć nowe kierunki w myśleniu o nim. Temu ma służyć rzeczowa rozmowa z kluczowymi twórcami opinii w regionie - dodaje dyrektor Muzeum Śląskiego.

W każdej z debat wezmą udział znani śląscy naukowcy, publicyści i regionaliści.

W pierwszej, zaplanowanej pod przywołanym już tytułem: "Czy Górny Śląsk istnieje?", głos zabiorą: prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z najbardziej cenionych badaczy śląskich społeczności, więzi i tradycji, dr hab. Piotr Greiner, historyk, znawca dziejów Górnego Śląska, szef Archiwum Państwowego w Katowicach, oraz dr Mieczysław Żeglin, specjalista od najstarszej historii Górnego Śląska, publicysta znany m.in. z łamów miesięcznika "Nasza Historia". Dyskusję poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz "Dziennika Zachodniego".

- Widzę w tym przedsięwzięciu szansę na dalsze budowanie świadomości historycznej, ale i socjologicznej w naszym regionie - podkreśla prof. Szczepański. - Pytanie o istnienie Górnego Śląska faktycznie wydaje się oczywiste, jednak dziś trudno zaprzeczyć erozji pojęcia śląskości i Śląska, który dla wielu stanowi po prostu fragment województwa śląskiego. Konieczna jest reintegracja w myśleniu o Śląsku - tym Górnym, który rozciąga się również na województwo opolskie, i tym całym Śląskiem, całą historyczną krainą od Görlitz, przez Opawę aż po Cieszyn.

Jutro, po rozmowie w gronie ekspertów, będzie też czas na dyskusję z publicznością. Wstęp na każdą z debat będzie oczywiście bezpłatny.

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 21 lutego pod hasłem: "Co niszczy Górny Śląsk?". Następne: 21 marca (tytuł debaty: "Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy?"), 18 kwietnia ("Kim jest Ślązak?") i 16 maja ("Co po nas zostaje?").


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera