Kalendarz pylenia roślin 2018 wrzesień. Kiedy pylą trawy? Kiedy pyli brzoza? Pełna lista najpopularniejszych roślin powodujących alergie. Sprawdź kalendarz pylenia roślin dla Śląska, Pomorza, Lubelszczyzny i pozostałych regionów kraju. Kalendarz pylenia roślin 2018 na wrzesień pokazuje, które rośliny będą najbardziej dokuczać alergikom, powodując katar, stany zapalne spojówek czy nawet trudności z oddychaniem.

Kalendarz pylenia roślin 2018

Nie istnieje jeden, wspólny kalendarz pylenia roślin w Polsce. Wynika to z różnic w klimacie w poszczególnych częściach kraju. Im cieplej, tym szybciej rośliny zaczynają kwitnąć, a w konsekwencji - pylić. Polskę można podzielić na 4 regiony:

 1. region 1 to zachodnia część kraju
 2. region 2 obejmuje sporą część Polski zachodniej i południowej
 3. region 3 to kolejny pas, obemujący cały pozostały teren prócz Suwalszczyzny
 4. region 4 to północno-wschodnia część kraju oraz tereny górskie

Kalendarz pylenia roślin 2018 wrzesień

Dla wielu alergików dziewiąty miesiąc to wreszcie odrobina wytchnienia. Koniec wakacji to jednak nie koniec pylenia. Zgodnie z kalendarzem pylenia roślin 2018 we wrześniu w pierwszym, najcieplejszym regionie kraju, cierpieć będą już tylko osoby uczulone na pyłki traw i bylicy. Podobnie w drugim i trzecim regionie, choć tu mogą być jeszcze odczuwalne skutki działania pyłków pokrzywy.

Największego stężenia pyłków we wrześniu 2018 według kalendarza pyleń możemy spodziewać się w czwartym, najzimniejszym regionie kraju. To miejscowości górskie oraz północny-wschód z Suwałkami i Białymstokiem, gdzie najpóźniej rozpoczynają się kolejne pory roku.

Kalendarz pylenia roślin 2018 wrzesień (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • pokrzywa
 • bylica

Kalendarz pylenia roślin 2018 w Polsce z podziałem na regiony

Kalendarz pylenia roślin 2018 - REGION 1
Jako pierwsze dojrzewają rośliny w zachodniej części kraju. To pas wzdłuż granicy z Niemcami, obejmujący Zieloną Górę, Wrocław i zachodnią część województwa śląskiego.
Kalendarz pylenia roślin 2018

Kalendarz pylenia roślin 2018 - REGION 2
Kolejne regiony kraju, w których alergicy skarżą się na pyłki, to okolice Szczecina, Poznania, Łodzi, Śląsk oraz Podkarpacie.
Kalendarz pylenia roślin 2018

Kalendarz pylenia roślin 2018 - REGION 3
W następnych dniach kwitnąć zaczynają rośliny na wybrzeżu i we wschodniej części Polski. Wtedy przychodzi czas na reakcje alergiczne u mieszkańców Gdańska, Warszawy czy Lublina.
Kalendarz pylenia roślin 2018

Kalendarz pylenia roślin 2018 - REGION 4
Na koniec regiony, gdzie jest najzimniej, najdłużej utrzymuje się śnieg, więc pylenie roślin jest opóźnione, czyli północny zachód z Suwałkami oraz regiony górskie.
Kalendarz pylenia roślin 2018

Kalendarz pylenia roślin 2018 maj

Obok kwietnia, maj to drugi bardzo trudny okres dla alergików. Kalendarz pylenia w Polsce jest wypełniony po brzegi. Zależnie od regionu natężenie pyłków może być różne. Na katar sienny, zaczerwienione spojówki, obolałe zatoki czy nawet reakcje skórne mogą skarżyć się szczególnie osoby reagujące na pylenie traw.

Kalendarz pylenia roślin 2018 maj nie przynosi dobrych wieści alergikom. Dokuczliwe będą szczególnie pyłki traw, babki i szczawiu.

Kalendarz pylenia roślin 2018 w maju w pierwszym regionie kraju obejmuje pyłki dębu, babki, szczawiu i pokrzywy. Od poprzedniego miesiąca pylą już trawy, w maju się to nasila. Ulgę odczuwają natomiast osoby uczulone na pyłki topoli i brzozy. Podobnie sytuacja wygląda w maju w drugim i trzecim regionie.

W maju 2018 kalendarz pyleń łaskawy jest jeszcze tylko dla mieszkańców północno-wschodniej Polski oraz gór. Tu, gdzie jest najchłodniej, w maju pylić może jeszcze brzoza, a w połowie miesiąca dołączą do niej trawy oraz dęby.

Kalendarz pylenia roślin 2018 maj (zależnie od regionu):

 • dąb
 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa

Kalendarz pylenia roślin 2018 czerwiec

Czerwiec, czyli początek lata, to pięknie kwitnące rośliny i silne dolegliwości u osób cierpiących na alergie na pyłki różnych roślin. Niemal w całej Polsce kalendarz pyleń 2018 na czerwiec jest identyczny. Alergikom w całym kraju nadal doskwierać będą w dużym stopniu pyłki traw.

Sprawdź: Pogoda na lato 2018 w Polsce

Uciążliwe będą również pyłki pochodzące z kwitnącego szczawiu i babki. Na terenach górzystych dopiero w czerwcu zaczyna się okres kwitnienia pokrzywy, więc stężenie pyłków w pierwszej części miesiąca nie powinno być wysokie, ale osoby bardziej wrażliwe mogą mieć katar sienny, zaczerwienione spojówki, a nawet problemy z oddychaniem.

Kalendarz pylenia roślin 2018 czerwiec (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa

Kalendarz pylenia roślin 2018 lipiec

Rozkoszowanie się urokami lata nie jest łatwe dla alergików. Kalendarz pylenia roślin 2018 w lipcu jest dosłownie przepełniony alergenami. Osoby borykające się z alergią na pyłki w lipcu zazwyczaj dostrzegają apogeum dolegliwości.

Dzieje się tak w każdym z regionów kraju. Kalendarz pyleń 2018 w lipcu jest podobny w każdej części kraju. Nadal najbardziej dokuczliwe są pyłki traw, których wszędzie jest pełno. I choć przebywanie w pobliżu koszonych traw zazwyczaj powoduje u alergików wzmożone objawy, trzeba je wytrzymać. To właśnie koszenie zapobiega rozprzestrzenianiu się alergenów.

Trawy to jednak nie wszystko. Kalendarz pyleń 2018 w lipcu nadal przewiduje wysokie stężenie alergenów babki, szczawiu czy pokrzywy. W górach nie pojawią się jeszcze pyłki bylicy, ale można się ich spodziewać w pozostałej części kraju w drugiej połowie miesiąca.

Kalendarz pylenia roślin 2018 lipiec (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • bylica

Kalendarz pylenia roślin 2018 sierpień

Sierpień nie będzie łaskawy dla alergików. Kalendarz pyleń 2018 na sierpień przewiduje duże stężenia wszystkich najpopularniejszych alergenów. Alergikom będą doskwierać pyłki niezależnie od regionu Polski, w jakim będą przebywać. W sierpniu w zasadzie w każdej części kraju rośliny będą w środkowym bądź schyłkowym stadium pylenia.

W sierpniu kalendarz pyleń 2018 przewiduje nadal wysokie stężenie pyłków traw i babki. Dokuczliwe mogą być również pyłki pokrzywy i bylicy. Natomiast szczaw, choć nadal będzie pylić w pierwszej połowie miesiąca, pod koniec sierpniu powinien dać nieco wytchnienia alergikom. Wszystko zależy również od pogody - im więcej deszczowych, chłodnych dni, tym mniej alergenów będzie unosić się w powietrzu.

Kalendarz pylenia roślin 2018 sierpień (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • bylica