MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Pietras
Znamy zwycięzcę Rajdu Polski, siódmej rundy rajdowych samochodowych mistrzostw świata. PAP/EPA/TOMASZ WASZCZUK
Mistrz świata Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał w Mikołajkach 80. Rajd Polski, siódmą rundę samochodowych mistrzostw świata. Obrońca tytułu zastąpił innego wybitnego francuskiego zawodnika Sebastiena Ogiera, który miał wypadek. Kierowca ORLEN Teamu Mikołaj Marczyk został sklasyfikowany na 18. miejscu. Polak rywalizował w kategorii WRC2.

Fiński kierowca najszybszy na polskich trasach

Dziś osiemdziesiąta edycja Rajdu Polski, która wliczona była do jednej z rund rajdowych samochodowych mistrzostw świata zakończyła się w Mikołajkach. Na Mazurach najszybszy był Fin Kalle Rovanpera. W tym roku mistrz świata nie jest stałym uczestnikiem. Utalentowany kierowca postanowił w tym sezonie nie startować we wszystkich rundach.

Drugie miejsce ze stratą 28,3 s wywalczył Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1), a trzeci był Francuz Adrien Fourmaux (Ford Puma Rally1) - strata 42,7 s.

Na czwartej pozycji ze stratą 1.10,8 został sklasyfikowany lider mistrzostw świata Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1). Belg wygrał ostatni odcinek specjalny Power Stage i wpisał na swoje konto dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji generalnej.

W niedzielę ostatniego dnia imprezy dwa odcinki wygrał Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), po jednym Rovanpera i Neuville.

Kierowca ORLEN Teamu na osiemnastej pozycji

Najlepszy z Polaków Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2) rywalizujący w kat. WRC2 został sklasyfikowany w generalce na 18. pozycji ze stratą 10.16,6 do Rovanpery.

Mimo świetnego początku i walki o zwycięstwo w klasie WRC2 i WRC Challenger, Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2) musiał pożegnać się z szansami na sukces. Na jedenastym odcinku specjalnym uszkodził zawieszenie i nie zdołał o czasie naprawić samochodu.

- To niesamowite uczucie nawiązywać walkę z najszybszymi kierowcami na świecie. Na ostatnim sobotnim odcinku specjalnym, trochę za połową dystansu, byliśmy na równi z Pajarim - liderem rajdu. Kawałek później niestety postawiło nas na dwa koła i musiałem odbić, żeby uniknąć dachowania. Pojechaliśmy prosto, ale w tym polu były kamienie, które uszkodziły nasze zawieszenie

- wyjaśniał "Kajto".

Rovanpera zastąpił w ekipie Toyoty Francuza Sebastiena Ogiera, który podczas zapoznania z trasą miał wypadek i po krótkim pobycie w szpitalu wrócił do domu.