Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice to symbol Będzina. Trzeba o nie dbać i remontować. Jak dziś wygląda to w zagłębiowskim mieście? Sprawdziliśmy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kamienice to jeden z symboli Będzina. Większość z nich podlega ochronie konserwatorskiejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kamienice to jeden z symboli Będzina. Większość z nich podlega ochronie konserwatorskiejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Będzin to jedno z najstarszych miast w Zagłębiu i województwie śląskim. Charakterystyczne dla tego wielokulturowego przed II wojną światową miasta są kamienice. Jest ich tutaj mnóstwo, w tym wiele o zabytkowej, historycznej dziś wartości. Wiele z nich wymaga remontów, modernizacji, także zewnętrznych elewacji. Jak dziś wygląda to w Będzinie?

W Będzinie jest 80 kamienic, którymi zajmuje się miasto

Miasto prowadzi ewidencję gminnych zabytków dla nieruchomości położonych na terenie Będzina. Ewidencja ta określa także rodzaj danej nieruchomości oraz to, czy jest on budynkiem mieszkalnym, willą, kamienicą lub domem. Spośród miejskich zasobów, obejmujących 165 nieruchomości, kamienic pozostających w gestii miasta jest dziś w Będzinie około 80.

Budynki mieszkalne zlokalizowane w obrębie będzińskiego śródmieścia w większości stanowią starą zabudowę, tzn. w znacznej części zostały wzniesione w XIX w. i XX w. Ponad 160 z nich zostało wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, a większość zlokalizowana jest w strefie A (ścisłe centrum miasta), co powoduje iż wszystkie prace prowadzone w obrębie elewacji wymagają zgody konserwatora zabytków.

- W latach 2020-2023 gmina przeprowadziła remonty w 24 budynkach, stanowiących jej mieszkaniowy zasób. Remonty obejmowały między innymi renowację i termomodernizację ścian zewnętrznych budynków, w tym izolację fundamentów, ocieplenie stropów, wymianę stolarki zewnętrznej oraz inne prace towarzyszące – mówi Łukasz Dytko, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Budynki objęte pracami znajdują się przy al. Kołłątaja, a także przy ul. Sączewskiego, Modrzejowskiej, Krasickiego, Małachowskiego, Teatralnej, Podzamcze, Browarnej, Grobla, Gzichowskiej, 1 Maja, Paryskiej i Placu 3 Maja.

- Corocznie w pierwszym kwartale podejmujemy plan prac remontów miejskich mieszkaniowych zasobów. Ulega on całorocznej aktualizacji i obejmie swoim zakresem np. remonty dachów, wymianę stolarki zewnętrznej, roboty zduńskie i naprawy, dobudowy kominów, remonty instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, remonty ogólnobudowlane, w tym remonty klatek schodowych, remonty lokali mieszkalnych przeznaczonych do zasiedlenia oraz roboty bieżące i konserwacyjne, m.in. części wspólnych budynku – wyjaśnia Łukasz Dytko.

Które budynki doczekają się modernizacji w 2024 roku?

Jakie są zatem plany remontowe kamienic pozostających w administracji miejskiej w 2024 roku?

- Zakres prac remontowych dla nieruchomości stanowiących mieszkaniowy zasób gminy ustalany jest w pierwszym kwartale danego roku z uwagi na rozdysponowanie środków budżetowych i potrzeby wynikające z obecnych stanów technicznych jej zasobu, określanego przez gminnego zarządcę nieruchomości – podkreśla Łukasz Dytko.

Plan robót remontowych na rok 2024 powstanie więc najwcześniej na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

- Poza tym, przystąpiliśmy również do projektu wykonania dokumentacji technicznej, projektowej i ekonomiczno-finansowej modernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu ELENA, w zakresie zmiany możliwości m.in. środka grzewczego na ekologiczne dla 55 budynków stanowiących własność gminy - dodaje rzecznik będzińskiego Urzędu Miejskiego.

W przypadku remontu elewacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego można wnioskować w Będzinie o zwolnienie z tytułu podatku od nieruchomości. Ile takich zgłoszeń od prywatnych właścicieli było w latach 2022-2023?

W 2022 roku w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu termomodernizacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego wniosek złożyło 121 osób. W 2023 roku nie wpłynęły na razie nowe wnioski, poza kontynuacją zwolnienia dla podatników, którzy złożyli wnioski w latach poprzednich (dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych lub ich części niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zwolnienie przysługuje łącznie przez okres trzech lat). Wszystkich zgłoszeń zarządców ogółem, od 2018 roku, dotyczących wykonania remontu elewacji kamienic i budynków było 46.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera