MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kartą za bilet można płacić na razie tylko w Tychach. Metropolia musi poczekać ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Prezentacja płacenia kartą w pojazdach komunikacji publicznej w Tychach
Prezentacja płacenia kartą w pojazdach komunikacji publicznej w Tychach Jolanta Pierończyk
Kartą za bilet można płacić w Tychach. Tychy przecierają całej metropolii tę całkiem nową ścieżkę w płaceniu za przejazd komunikacją publiczną. To właśnie tu w prawie 180 autobusach i trolejbusach zostało zamontowanych 560 terminali, w których za bilet można zapłacić kartą zbliżeniową (w Katowicach też, ale tylko na dwóch liniach). Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że takich kart Polacy mają ponad 28 mln. Kwartalnie wykonują nimi ponad miliard 260 milionów transakcji. Czas zatem, by możliwe były one także w autobusach, tramwajach i trolejbusach.

Najpierw decyzja: bilet strefowo-czasowy czy odległościowy? Jak już wiemy, co wybieramy, trzeba kliknąć w odpowiedni znaczek na ekranie terminala. W pierwszym przypadku wyświetli się plansza, na której trzeba zaznaczyć ilość miast, przez jakie chcemy jechać, a następnie podać ilość biletów normalnych lub ulgowych.

Jeśli bilet ma być odległościowy, rejestrujemy wejście, a następnie wyjście z autobusu i wtedy system naliczy nam opłatę za faktycznie przejechany odcinek. Jak wysiądziemy bez przytknięcia karty do terminala, na naszym koncie pozostanie należność za całą trasę.

Terminale to absolutna nowość w metropolii. Na początek wprowadzona została w Tychach.

- Tychy zawsze słynęły z komunikacji trochę lepszej niż w pozostałej części aglomeracji - powiedział prezydent Andrzej Dziuba.

Zaczynamy od Tychów, bo system tyski jest zintegrowany z systemem ŚKUP. Docelowo wszystkie pojazdy obsługujące linie komunikacyjne metropolii, mamy nadzieję, w ciągu kilku lat będą wyposażone w tego typu urządzenia

- powiedział Jacek Brzezinka, członek zarządu ZGM.

- Płatność kartą w autobusie nie różni się od płacenia nią za zakupy w sklepie. Transakcje są całkowicie bezpieczne. Numer karty nie wyświetla się nigdzie na zewnątrz systemu [/i] - zapewnia Mariusz Szul z firmy Asseco odpowiedzialnej za wprowadzaną nowość.
_Danych karty nie zobaczy też kontroler, który w podobny sposób będzie sprawdzał nasz dowód zapłaty za przejazd.
Każdy będzie miał bowiem odpowiedni czytnik kontrolerski, na którym - pod zetknięciu z naszą kartą - wyświetli się czas ważności naszego biletu.

Nie przegap

Choć kupowanie biletu po nowemu wygląda skomplikowanie, to cała czynność ma nie trwać dłużej niż dwie sekundy.
-Wszystkie te nowe urządzenia znajdują się przy wejściach, by pasażerowie mogli wygodnie kupować bilety lub odbijać swoje karty ŚKUP. W mikrobusach takie urządzenie jest tylko jedno, ale już w autobusie przegubowym są cztery lub pięć _ - mówi Miłosz Stec, prezes PKM Tychy. - [i]Nowa funkcjonalność powinna ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej i zachęcić do korzystania z niej. Mamy nadzieję, że liczba pasażerów nam wzrośnie.

Wdrożenie całego systemu kosztowało 13 mln zł, wraz z 2-letnim utrzymaniem. Te 13 mln zł to nie tylko koszt 560 czytników, ale też komputerów pokładowych, drukarek i komponentów wchodzących w skład instalacji, także system centralny i wykupiona usługa w chmurze, by ten system centralny mógł być zainstalowany i by mógł w całości funkcjonować.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni