Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KAS wystawiła 92 mandaty nieuczciwym przedsiębiorcom w Śląskiem. Nie wydawali paragonów i dokumentów zakupu

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przedsiębiorcy zobowiązani są wydawać paragony i dokumenty potwierdzające zakupy
Przedsiębiorcy zobowiązani są wydawać paragony i dokumenty potwierdzające zakupy mat. KAS
Funkcjonariusze i pracownicy ze śląskiej Krajowej Administracja Skarbowej (KAS) przeprowadzili ostatnio kontrole m.in. w klubach, pubach, restauracjach oraz w punktach sprzedaży zniczy. Ponad 100 kontroli odbyło się na terenie woj. śląskiego. Łączna wartość wystawionych mandatów to ponad 123 tys. zł.

Kontrole skarbówki

Jak co roku ostatnie dni października oraz początek listopada to czas wzmożonych kontroli, związanych badaniem czy przedsiębiorcy rzetelnie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych. Funkcjonariusze i pracownicy ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili ponad 100 kontroli celno-skarbowych oraz nabyć sprawdzających. Czynności podjęto w 22 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego.

Puby i dyskoteki pod lupą kontrolerów

W weekend 27-28.10.2023 roku kontrolę przeprowadzono u podatników prowadzących kluby, puby, dyskoteki oraz restauracje. Najwięcej mandatów dla nieuczciwych przedsiębiorców z tych branż wystawiono na terenie Katowic, Sosnowca i Rybnika. W kolejnych dniach pracownicy i funkcjonariusze ze Śląskiego UCS sprawdzili czy paragony fiskalne otrzymują klienci straganów, kiosków i punktów ze zniczami. Niestety i tu posypały się mandaty. Najwięcej na terenie Gliwic, Mysłowic oraz Tychów.

- Nieuczciwi przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami karanymi za popełnione wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie ponad 123 tys. zł. Należy pamiętać, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących - informuje Marta Klos z Referatu Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Paragon obowiązkowy

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Zgodnie z przepisami, kto będąc zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego o którym mowa wyżej, może otrzymać mandat karny w wysokości od 349 zł do 17.450 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera