Kato Science Corner w Europejskim Mieście Nauki już otwarty!

Materiał informacyjny Miasto Katowice
Miłośnicy nauki i innowacji mają kolejny powód do radości. W połowie września, na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach, oficjalnie został otwarty Kato Science Corner. To niezwykła przestrzeń, która stanowi kluczowy element promocji Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz działań Metrolabu GZM.

- Katowice to Europejskie Miasto Nauki 2024 i chcemy, aby o tym wiedzieli wszyscy, a nie tylko środowisko naukowe. Stąd uruchomienie miejsca, w którym naukę będzie można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Zachęcam mieszkańców naszego miasta do wizyty w Kato Science Corner. Program przewiduje wiele spotkań, warsztatów oraz prelekcji. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wyjątkowe warsztaty i nie tylko

Oficjalne otwarcie Kato Science Corner (KSC) odbyło się 14 września. Już pierwszego dnia przygotowano pierwsze atrakcje dla zainteresowanych. Na początku odbyły się warsztaty z Laboratorium Pana Korka, w których uczestniczyli uczniowie katowickich szkół podstawowych.

- Dzisiaj z młodymi naukowcami i naukowczyniami eksperymentowaliśmy z ciepłym powietrzem i jego głównym składnikiem, czyli z azotem. Zaczęliśmy od eksperymentów, które pokazywały, jak zimne jest to, co nazywamy ciekłym azotem. Sprawdziliśmy, czy można bezpiecznie zamknąć szczelnie naczynie z tym skroplonym gazem i co się stanie, jeśli na dłuższą chwilę wsadzimy do niego np. palec. We wszystkich eksperymentach pomagali nam tutaj uczniowie. Na zakończenie sprawdzaliśmy, czy można bezpiecznie polać się tą substancją. W tym eksperymencie jedna z uczestniczek – Ela, postanowiła to przetestować na własnej ręce, a potem cała klasa z wielką ochotą wzięła udział w tym niezwykłym doświadczeniu - relacjonował Michał Szydłowski, dyrektor i założyciel Laboratorium Pana Korka.

- Było bardzo fajnie, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Na początku bałam się tego. Palce miałam polane ciekłym azotem. Czułam jakby mnie polano normalną wodą, taką idealną jak w butelkach - nie za gorącą, nie za zimną. Nic nie było czuć, nawet żadnego mrowienia. To było świetne! - wtórowała odważna uczestniczka eksperymentu - Ela, uczennica jednej z katowickich szkół podstawowych.

W nadchodzących dniach na odwiedzających czekają kolejne, równie ciekawe warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję budować instrumenty muzyczne z odpadów, tworzyć wyjątkowe dzieła z gliny oraz eksperymentować z dźwiękiem podczas praktycznych spotkań. To plan na najbliższe tygodnie, jednak każdy ma możliwość zgłoszenia swojego własnego pomysłu. KSC jest otwarty na propozycje przedstawicieli uczelni, szkół oraz mieszkańców.

- Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy raport z badań, które przeprowadziły wszystkich naszych siedem uczelni. W tym raporcie jako pożądane działanie wskazano wyjście nauki poza mury uczelni i laboratoriów – do mieszkańca. Już wtedy narodziła się idea stworzenia takiego miejsca w centrum miasta, jesteśmy przecież tuż przy katowickim rynku, w którym możliwa będzie rozmowa o nauce, prezentacja nauki i inspirowanie nauki przez to, czego potrzebują mieszkańcy. Ta energia społeczna jest niezwykle istotnym elementem nie tylko rozwoju miasta, ale również napędza nas wszystkich, tych którzy wspólnie tutaj stoimy za pomysłem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 - podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Nowy wymiar nauki i innowacji

Projekt Kato Science Corner to wspólna inicjatywa miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zakłada on przygotowanie kalendarza wydarzeń, w którym znajdą się spotkania, wykłady, warsztaty i prezentacje, które przybliżą zarówno tematykę Miasta Nauki oraz nauki w ogóle. Przestrzeń została starannie zaprojektowana, aby umożliwić różnorodne aktywności i inspirujące działania. Wyjątkową grafikę na jednej ze ścian stworzyła znana graficzka i malarka - Gosia Kulik, absolwentka katowickiej ASP. Wnętrze oferuje wiele atrakcji, a jedną z nich jest mini biblioteczka zawierająca książki poświęcone rozwojowi miasta. Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreśla, że celem otwarcia tej przestrzeni jest zaproszenie wszystkich mieszkańców do fascynującego świata nauki i innowacji. Bez względu na wiek i zainteresowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wyjście nauki poza mury uczelni

Od października w organizację wydarzeń organizowanych w Kato Science Corner i Metrolabie GZM włączą się wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice - Miasto Nauki. Za koordynację tych działań odpowiedzialny jest Uniwersytet Ekonomiczny. - Nie ma dzisiaj innego sposobu na budowanie innowacyjnej, przedsiębiorczej gospodarki, wzrost bezpieczeństwa, poprawę ochrony zdrowia, jakości życia ludzi, a także budowanie obywatelskiego społeczeństwa niż inwestowanie w naukę. Inwestycja w naukę to inwestycja strategiczna. Głosząc ideę Europejskiego Miasta Nauki podkreślamy, że to nie jest koszt, to jest właśnie inwestycja, która się opłaca, i która w najbliższym czasie zadecyduje o rozwoju naszego miasta, ale także rozwoju naszego całego regionu. Dlatego z wielkim zaangażowaniem, u progu nowego roku akademickiego, chcemy kształcić naszych studentów, przyszłych ekspertów, liderów dla gospodarki i społeczeństwa, ale także chcemy efektywnie wdrażać owoce naszych badań do praktyki - mówi prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Co dwa lata, począwszy od 2004 roku, EuroScience (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii) nadaje tytuł Europejskiego Miasta Nauki (EMN). Głównym celem tego wyróżnienia jest umożliwienie pogłębienia procesów zmian towarzyszących transformacji miast i regionów w kierunku społeczeństwa opartego na nauce. Warto podkreślić, że Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zostało uhonorowane tym prestiżowym tytułem. Wcześniej tego zaszczytu dostąpiły takie miasta jak: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda.

Godziny otwarcia, program i rejestracja

Przestrzeń KSC jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Szczegółowy program działań dostępny jest na stronie internetowej (www.katowice.eu/kato-science-corner). Aby wziąć udział w niektórych z planowanych aktywności, konieczna jest wcześniejsza rejestracja, którą można dokonać poprzez kontakt telefoniczny pod numerem: 453 675 880 lub za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: [email protected].

Kato Science Corner w Europejskim Mieście Nauki już otwarty!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!