Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Kosmiczna architektura. Budynki inspirowane kosmicznymi statkami. Zobacz!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W 1961 roku Gottfried przystąpił do projektowania dużego z założenia Ośrodka Postępu Technicznego w Katowicach, który powstał na skraju Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, który miał pełnić funkcję informacyjno-naukową. Zajmował teren o powierzchni ok. 10 ha i składał się z kilku budynków. Jednak najlepszym przykładem przedstawiającym nawiązanie do kosmosu będą Pawilony A, pokryte pochyłymi rurowymi kopułami, przypominające statki kosmiczne, które niestety nie dotrwały do dzisiejszych czasów… W 1972 w Pawilonie C-G można było podziwiać model kosmodromu Bajkonur, radzieckie statki kosmiczne Sojuz-4 i Sojuz-5 oraz pojazd księżycowy Łunochod. W wystawie, którą zobaczyło aż 800 tys. osób, udział wziął kosmonauta Aleksiej Jelisiejew.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W 1961 roku Gottfried przystąpił do projektowania dużego z założenia Ośrodka Postępu Technicznego w Katowicach, który powstał na skraju Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, który miał pełnić funkcję informacyjno-naukową. Zajmował teren o powierzchni ok. 10 ha i składał się z kilku budynków. Jednak najlepszym przykładem przedstawiającym nawiązanie do kosmosu będą Pawilony A, pokryte pochyłymi rurowymi kopułami, przypominające statki kosmiczne, które niestety nie dotrwały do dzisiejszych czasów… W 1972 w Pawilonie C-G można było podziwiać model kosmodromu Bajkonur, radzieckie statki kosmiczne Sojuz-4 i Sojuz-5 oraz pojazd księżycowy Łunochod. W wystawie, którą zobaczyło aż 800 tys. osób, udział wziął kosmonauta Aleksiej Jelisiejew.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE http://miejsce.asp.waw.pl/hale-inzyniera-gottfrieda/ archiwum Jerzego Gottfrieda
Kosmos od dawna był inspiracja dla wielu artystów: malarzy, poetów… Nic więc dziwnego, że zainspirował również architektów projektujących katowickie budynki.

W pewnym momencie naszego istnienia, patrzenie na gwiazdy przestało być dla ludzi wystarczające. Wpatrywanie się w gwiazdy, jak w obraz, przerodziło się w chęci eksploracji i badań nad nieznanym. Tak właśnie w połowie XX wieku rozpoczęła się światowa przygoda z podróżami w nieznane, która przyniosła nie tylko nowe odkrycia, ale i inspiracje dostrzegalne w architekturze na całym świecie, w tym w Katowicach.

Zobacz zdjęcia:

Krótka historia rozwoju eksploracji kosmosu

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, zaraz po wystrzeleniu Sputnika 1, 4 października 1957 roku rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR w eksploracji kosmosu, co stało się istotnym elementem w kulturze wszystkich krajów. Ludzie na całym świecie przyglądali się z zaciekawieniem w każdemu ruchowi wykonywanemu przez oba państwa. Młodzi mężczyźni porzucali dotychczasowe pragnienia i marzyli o byciu kosmonautą, dryfującym w przestrzeni kosmicznej bez grawitacji, po nieodkrytych planetach. Dzieci rysowały rakiety kosmiczne i zastanawiały się, jak by to było mieszkać na odległych planetach.
Postępy, jakie czyniono w niewielkich odstępach czasowych, poruszyły wyobraźnię niejednego człowieka. Dokonania kosmonautów przyczyniły się również do ogromnego rozwoju kulturalnego i architektonicznego.

Nie przeocz

Epoka zwana space age

Jak duży wpływ miały odkrycia kosmiczne na różne aspekty życia? Wystarczająco duży, by okres, w którym inspirowano się nimi inspirowano nazwać epoką "space age". To właśnie ta epoka pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale niestety również zapomniane dziś, dziedzictwo. W okresie, o którym mowa, Katowice były centrum przemysłu. Nie przeszkodziło to jednak w powstawaniu nieziemskich projektów. Wielkie dzieła tworzono na nieużytkach rolnych i terenach poprzemysłowych, co można by porównać do eksploracji nieznanej planety.

Propaganda mówiła m.in. o tym, że niedługo ludzie będą mogli mieszkać we wnętrzu księżyca. To tylko podjudzało i tak poruszone wszystkimi odkryciami głowy. Tak właśnie w Katowicach (obecnie, niektóre w Chorzowie) zaczęły powstawać kosmiczne projekty.

Zdobywca kosmosu - Jurij Gagarin w Katowicach

Mało kto wie, że w 1961 roku pierwszy zdobywca kosmosu, Jurij Gagarin, odwiedził Katowice. W mieście witały go tłumy ludzi. Choć dokładna data nie jest znana, wielu ekspertów składnia się ku lipcowi - jego wizyta miała uświetnić obchody święta 22 Lipca przy udziale najwyższych władz państwowych i partyjnych. Gagarin pojawił się na katowickim dworcu kolejowym z samego rana. Na peronie wśród tłumów uroczyście powitał go Edward Gierek i przedstawiciele władz wojewódzkich. Odegrano hymny obu krajów i w kawalkadzie pojazdów Gagarin wyruszył z katowickiego Rynku. Odwiedził Hutę „Baildon” i huty w miastach znajdujących się niedaleko Katowic. Spotkał się również z załogą zabrzańskiej kopalni "Pstrowski". Od górników Gagarin dostał lampę górniczą i rzeźbę z węgla. Był również w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, prawdopodobnie pod pomnikiem Kopernika. Szacuje się, że gościa "z kosmosu" witało około 1,5 miliona mieszkańców Śląska.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera