18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Najlepsi nauczyciele odebrali medale i nagrody [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Marzena Bugała
W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość z okazji przypadającego jutro Dnia Edukacji Narodowej. Z rąk wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka i śląskiego kuratora oświaty Stanisława Fabera najlepsi nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych w województwie śląskim odebrali Medale Komisji Narodowej, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Śląskiego Kuratora Oświaty.

"Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich tych, którzy kształtują charakter i osobowość najmłodszego pokolenia" - mówił do przybyłych na uroczystość nauczycieli wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, przypominając, że w województwie śląskim pracuje 91 tysięcy nauczycieli, pod opieką których znajduje się 540 tysięcy uczniów. Wojewoda i śląski kurator oświaty podziękowali nagrodzonym nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych za pracę wychowawczą i dydaktyczną.

Wyróżnieni nauczyciele mają szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, przede wszystkim w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce i pierwszą taką instytucją w Europie. Do jej zasług należy przygotowanie nowych programów nauczania, stworzenie podstaw szkolnictwa średniego i seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach, a także przyczynienie się do powstania podwalin polskiej terminologii naukowej w dziedzinie matematyki, fizyki czy chemii poprzez publikację nowoczesnych podręczników szkolnych.

Komisja przeprowadziła również reformę uniwersytetów w Krakowie i Wilnie, powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, wprowadziła język polski jako język wykładowy, a także historię Polski, historię naturalną i elementy wychowania fizycznego jako przedmioty szkolne.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!