MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej. Cenna lekcja historii dla uczniów "Kopernika"

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Marzena Bugała-Astaszow
W środę 23 października po godzinie 11:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Kopernika w Katowicach rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej. W 1987 roku uczeń właśnie tej szkoły - Jerzy Gorzelik, założył organizację młodych opozycjonistów, którzy aż do przemian ustrojowych organizowali w Katowicach akcje przeciwko władzy komunistycznej. Dzisiejsza uroczystość była okazją do wspomnień dawnych działaczy MRO SW oraz ważną lekcją historii dla uczniów "Kopernika".

40 lat Solidarności Walczącej

Solidarność Walcząca powstała w 1982 roku we Wrocławiu, a jej liderem był Kornel Morawiecki. W niedługim czasie organizacja posiadała już struktury w całym kraju, w tym również na Śląsku - z inicjatywy Sławomira Bugajskiego.

Tablica pamięci Młodzieżowego Ruch Oporu SW

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach nie jest przypadkowe, bo to właśnie w tej szkole w 1987 roku zapoczątkował swoją działalność Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej, który aż do czasu przemian ustrojowych w 1989 roku organizował w Katowicach akcje przeciwko władzy komunistycznej, wydając pismo "Przebojem", współorganizując demonstracje i manifestacje w rocznicę odzyskanie niepodległości Polski. Założycielem Młodzieżowego Ruchu Oporu SW był uczeń "Kopernika" Jerzy Gorzelik, a wraz z nim trzon organizacji stanowili m.in. Adam Celder, Robert Dyja, Maciej Kaszowski, Jacek Kowalczyk, Wojciech Niedźwiedź. Poza uczniami ZSO im. Kopernika do Młodzieżowego Ruchu Oporu Solidarności Walczącej należeli również młodzi opozycjoniści z IV LO im. Nowotki, LO im. Mickiewicza i Liceum Zawodowego przy Hucie Baildon.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do wspomnień i cenną lekcją historii dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, którzy mogą się szczycić jak ważnym historycznie miejscem na mapie Katowic jest ich szkoła. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów 40 rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Na odsłoniętej dziś tablicy czytamy:

- W 1987 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika utworzyli niezależną strukturę, która dała początek Młodzieżowemu Ruchowi Oporu Solidarności Walczącej. Organizacja ta skupiała młodzież średnich szkół Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Działalność miała charakter antykomunistyczny i była wyrazem przywiązania jego uczestników do ideałów wolności i solidarności.

Tablica ta powstała z inicjatywy Stowarzyszenia "Pokolenie", a ufundowało ją Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. W odsłonięciu tablicy wzięli udział członkowie Młodzieżowego Ruchu Oporu Solidarności Walczącej, wśród nich założyciel Jerzy Gorzelik, przedstawiciele katowickiego IPN - dyrektor oddziału dr Andrzej Sznajder i naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Ryszard Mozgol, społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Katowicach na czele z dyrektorem Witoldem Terleckim. Miasto Katowice reprezentował wiceprezydent Waldemar Bojarun.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyła prezentacja opracowanej przez IPN wystawy "Solidarność Walcząca". Dzięki wystawie uczniowie mogą dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat Solidarności Walczącej - o genezie powstania organizacji, symbolice oraz ideach do których się odwoływała, a także z jak odważnych działań (m.in. pikiety, demonstracje, śmiałe antykomunistyczne hasła na murach: "Sowieci do domu", "PZPR zdrajcą narodu") słynęła. Przedstawione są również sylwetki ważnych postaci Solidarności Walczącej.

Po uroczystościach na terenie szkoły uczestnicy udali się na cmentarz przy ulicy Sienkiewicza, na grób założyciela śląskiego oddziału Solidarności Walczącej Sławomira Bugajskiego, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni