Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: program obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Rocznica tragedii na kopalni Wujek
Rocznica tragedii na kopalni Wujek Lucyna Nenow / Polska Press
Msza w intencji zabitych górników, uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy pod pomnikiem – krzyżem, Apel Pamięci Poległych, uroczysty koncert w gmachu NOSPR, a wcześniej bieg 450 uczniów z 40 śląskich szkół w koszulkach z wizerunkami zastrzelonych górników – to program oficjalnych obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach na 16 grudnia. Jednak lista wydarzeń, mniej lub bardziej oficjalnych, związana z upamiętnieniem rocznicy tej tragedii, ale także wprowadzeniem stanu wojennego, jest znacznie dłuższa

O programie obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach opowiadali w czwartek w muzeum poświęcionym tej tragedii, organizatorzy uroczystośc. Są wśród nich oprócz Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, także miasto Katowice, śląski Urząd Marszałkowski oraz zarząd regionu śląsko – dąbrowskiej NSZZ Solidarność oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Apelowali, aby przy okazji rocznicy nie roztrząsać, czy w trakcie uroczystości zostanie odczytany tylko apel poległych na Wujku, czy też apel smoleński.

- Nie będziemy doprowadzali do żadnego typu animozji i wszelkie opcje parlamentarne otrzymają zaproszenie na te obchody – zapowiedział Dominik Kolorz, szef śląskiej Solidarności. - Ja tu przychodzę, aby upamiętnić moich kolegów. Jeśli ktoś się zastanawia, czy przyjść, czy nie, w zależności od tego jaki apel zostanie odczytany, niech lepiej nie przychodzi wcale – dodawał Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.

Jak zatem będą przebiegały obchody? Program uroczystości jest bgaty. Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na 16 i 17 grudnia. 16 grudnia o godz. 13 pod krzyż – pomnik przy kopalni Wujek przybiegnie 450 uczniów z 40 szkół województwa śląskiego. Wszyscy uczniowie będą w koszulkach z wizerunkami zastrzelonych górników. Oficjalne obchody tego dnia rozpocznie msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie o godz. 17.15 zebrani przejdą ze świątyni pod pomnik przy kopalnianej bramie. O godz. 17.30 rozpoczną się tu uroczystości: odegrany zostanie hymn, wystąpi prezydent Andrzej Duda, zaplanowano modlitwę, Apel Pamięci Poległych i salwę honorową oraz składanie wieńców i kwiatów.

O godz. 20. obchody przeniosą się do gmachu NOSPR, gdzie zaplanowano koncert z okazji 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

Kolejnego dnia – 17 grudnia – odbędą się dwa ważne wydarzenia. Na scenie Teatru Śląskiego premierowo pokazany zostanie spektakl Wujek 81 (Czarna Ballada), natomiast w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano koncert (godz. 17.30) w trakcie którego wystąpią Anna Rusowicz, Mesjah, Sebastian Riedel i Cree, Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Tadeusz Polkowski. Pierwsza część koncertu będzie bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku - artyści wykonają piosenki z lat 80-tych - i ma być transmitowana przez Telewizję Polską.

Na tym oczywiście nie koniec wydarzeń upamiętniających tragedię na kopalni Wujek. W sumie w ciągu roku odbyło się już ich kilkadziesiąt. Kolejne już jutro – 2 grudnia – w Teatrze Śląskim odbędzie się spotkanie z fotografami, którzy 16 grudnia 1981 roku byli świadkami pacyfikacji. Z kolei 7 grudnia w sali Sejmu Śląskiego zaplanowano finał konkursu wiedzy historycznej „Dziewięciu z Wujka – wydarzenia grudniowe sprzed 35 lat”. Natomiast 13 grudnia w samo południe wystawa „Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek” zostanie otwarta w Warszawie w holu głównym Sejmu RP. Tego samego dnia w Brynowie na ścianie bloku, w którym mieszka Jan Ludwiczak, pierwszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność KWK Wujek, a którego zatrzymanie było impulsem do wybuchu strajku na kopalni, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

Dzień później – 14 grudnia – Poczta Polska wprowadzi do sprzedaży pocztówkę z okazji 35. rocznicy pacyfikacji. Natomiast Narodowy Bank Polski z tej samej okazji wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską. Moneta o nominale 10 zł (będzie do kupienia za 110 zł) na rewersie ma krzyż z zawieszonymi na nim dziewięcioma lampami górniczymi, a awers to wizerunek szybu Krakus w kopalni Wujek.

Także w ramach obchodów odbędzie się w dniach 13 i 14 grudnia konferencja naukowa „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne” organizowana przez IPN w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera