Katowice: przy Strefie Kultury powstaną bloki. Te najwyższe mogą mieć nawet po 140 metrów wysokości

Justyna Przybytek - Pawlik
Jest projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów na północ od Strefy Kultury w Katowicach. Zezwala m.in. na budowę mieszkań, ale też funkcje handlowe w sąsiedztwie MCK, gmachu NOSPR i Muzeum Śląskiego. Dopuszcza też powstanie w tym rejonie 12- i 18-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych, takich jak te planowane przez firmę TDJ Estate, ale i znacznie wyższych. Te najwyższe będą mogły mieć nawet 140 metrów.

Tereny wokół Strefy Kultury nie staną się „tłem” dla budynków - ikon, które olbrzymim kosztem wybudowano w strefie. Wręcz przeciwnie, zabudowa terenów na północ od Centrum Kongresowego, gmachu NOSPR i Muzeum Śląskiego, będzie ścisła. Tutejsze działki to dla inwestorów łakomy kąsek, a ich przeznaczenie właśnie sankcjonuje katowicki magistrat.

Projekt planu dla terenów na północ od Strefy Kultury sankcjonuje przeznaczenie tutejszych działek

Co i w jakiej skali można budować przy Strefie Kultury określi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego między ulicami Góreckiego i Katowicką (obejmuje tereny na północ od Strefy Kultury, ale też sporą część Bogucic).

O przystąpieniu do jego przygotowania Rada Miasta zdecydowała już w 2015 roku, ale dopiero z początkiem tego roku gotowy projekt planu upubliczniono i poddano konsultacjom społecznym. Z projektem można się zapoznać do 31 stycznia, natomiast 14 stycznia planowana jest dyskusja publiczna nad przyjętymi w nim rozwiązaniami.

PISALIŚMY:
Bloki w Strefie Kultury w Katowicach. Mogą mieć nawet do 18 kondygnacji
W Katowicach powstanie nowe osiedle. TDJ Estate wybuduje 12-kondygnacyjne bloki mieszkaniowe w Strefie Kultury
Alicja Knast o wieżowcach w Strefie Kultury. Dyrektor Muzeum Śląskiego: Nie niszczmy tego, co udało się tu osiągnąć

Nim projekt powstał, inwestorzy zdążyli wykupić działki w sąsiedztwie Strefy Kultury - tereny ma tu m.in. TDJ Estate oraz Atal – a niektórzy także ogłosić plany swoich inwestycji. Na początku ubiegłego roku olbrzymie poruszenie wywołały zapowiedzi TDJ Etstate, firmy która wybudowała na południu Katowic osiedle Franciszkańskie, a przy Spodku – biurowiec .KTW, że naprzeciw Muzeum Śląskiego postawi wieżowce mieszkalne. Deweloper zapowiedział budowę w pierwszej kolejności trzech 12-kondygnacyjnych apartamentowców, wyrastających ze wspólnego cokołu, a w kolejnym etapie - w głębi działki (bliżej ulicy Katowickiej) - budynków 18-kondygnacyjnych. Zaprotestowali mieszkańcy, architekci, sprzeciwiła się też Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, która podnosiła, że tak wysokie budynki zaburzą oś widokową na teren dawnej kopalni Katowice. Mimo to inwestor otrzymał - w maju 2018 roku - pozwolenie na budowę.

Co wolno budować w sąsiedztwie NOSPR, Muzeum Śląskiego i MCK?

Przy okazji tej dyskusji wrócił temat wciąż nieistniejącego planu zagospodarowania przestrzennego, który rozstrzygałby co można w tej najcenniejszej przestrzeni Katowic budować. Projekt planu w końcu powstał, ale jest rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli, że tereny na północ od Strefy Kultury będą jej zielonym i rekreacyjnym zapleczem. Projekt nie tylko nie zakazuje zabudowy w sąsiedztwie Strefy, ale takie podstawowe przeznaczenie ustala dla tutejszych działek.

Mogą tu powstać wieżowce mieszkalne, ale też obiekty handlowe. Co dokładnie? Dla terenu na północ od gmachu NOSPR ustalono zabudową usługowo – mieszkaniową, a w niej dopuszcza się obiekty handlowe, czyli supermarkety. Maksymalna wysokość zabudowy na tym terenie to 28 kondygnacji i nie więcej niż 100 metrów wysokości, ale dopuszcza się tu też dominantę wysoką na 140 metrów.

Projekt planu dopuszcza w sąsiedztwie Strefy Kultury budynki do 140 metrów wysokości

Co z terenami naprzeciw Muzeum Śląskiego, na których budować planuje firma TDJ Estate? W projekcie planu po prostu zatwierdzono zamierzenia inwestora. I tak na działce bliżej ulicy Góreckiego można budować budynki mieszkalne, których maksymalna wysokość to 12 kondygnacji, ale nie więcej niż 44 metry (połowa kondygnacji parterowej ma być przeznaczona na usługi). Z kolei na działce bliżej ulicy Katowickiej budynki mieszkalne (na usługi znów przeznaczone ma zostać 50 proc. powierzchni użytkowej pierwszej kondygnacji; dopuszcza się tu też handel) mogą mieć maksymalnie do 18 kondygnacji i nie więcej niż 55 metrów.

Na tym nie koniec możliwości, jakie przed deweloperami otwierają się w sąsiedztwie Strefy Kultury. Za ślepym fragmentem ulicy Dudy – Gracza również możliwa jest zabudowa usługowo - mieszkaniowa i tu maksymalna wysokość zabudowy to 12 kondygnacji, ale nie więcej niż 40 metrów.

Budować można też na działkach powyżej MCK, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 62. Tu znów mamy zabudowę usługowo – mieszkaniową, a w niej dopuszczalny jest handel. To również strefa, w której może powstać kolejna dominanta architektoniczna. Minimalna wysokość budynków to 54 metry (obowiązująca dla co najmniej 30 proc. powierzchni zabudowy) oraz 12,0 m (obowiązująca dla nie więcej niż 70 proc. powierzchni zabudowy), a maksymalna zabudowa to aż 28 kondygnacji, ale nie więcej niż 100 metrów, natomiast dominanta może osiągnąć wysokość 140 metrów.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Katowickiej i Góreckiego będzie dostępny do publicznego wglądu do 31 stycznia (jest dostępny w katowickim BIPie). Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami odbędzie się  14 stycznia w Urzędzie Miasta, przy ulicy Młyńskiej 4 (sala 209), o godz. 15.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

........

Wpierw Uszok zafundował katowiczanom likwidację Urzędu Stanu Cywilnego - przestronnego, reprezentacyjnego i ważnego dla architektury. Teraz 5 miejsc parkingowych na Placu Wolności i życzenia składane na schodach, bo korytarzyk przy sali ślubów jest jak przedpokoik. Ale fucha po prezydenturze została zagwarantowana. Prawda?

........

Żeby się przekonać o poronionych pomysłach budowniczych i ślepocie urbanisty w Katowicach, wystarczy pojechać do Dębu. Biurowce Tiramisu - OK, ale w tym miejscu lecz w innym układzie, bo nawet młodzi, którym otoczenie jest obojętne, za każdym razem stukają się w głowę patrząc na kościół w dzielnicy Dąb.

j
joanna

Czyli Krupa poczuł, że może mieć w nosie mieszkańców i wyjątkowe miejsca, którymi chwalą się Katowice! Wysokość budynków do 50-70m, to też zarobek pazernych developerów, lecz oni wolą za jednym razem łyknąć jak najwięcej.
Czyli Katowice zostały sprzedane, bo to pewno początek!

T
Tomek

Jak władze Katowic traktują Bogucice, to można ocenić spacerując po wszystkich ulicach i uliczkach starych Bogucic i po nowszych blokowiskach typu Gwiazdy, Ścigały, Kukuczki , czy Wajdy. Stare budynki i ich "układy urbanistyczne" to szpetota, dymiący syf i chaos jakiego nie ma nigdzie w Europie. Ciągle się tam dokwaterowuje meneli z innych dzielnic. Ryk i smród z węzłów autostradowych i średnicówek rozprzestrzenia się na całą dzielnicę. Mizerny park wraz z przyległymi terenami zielonymi i rekreacyjnymi po zachodniej stronie dzielnicy jest teraz częściowo zajęty przez nowe 4-pasowe ulice (Dudy-Gracza, Dobrowolskiego), a w pozostałej części całkowicie rozdupcony. Teren dawnej kopalni Ferdynand, to obecnie w 75% cuchnący parking dla obcych aut. Jest znacznie gorzej niż 15 czy 20 lat temu jak obok terenu kopalni i przy osiedlu Ścigały było 8 kortów tenisowych , baseny, osiedlowe boiska i ogródki działkowe, czy nawet garaże dla okolicznych mieszkańców. Uszok, Krupa, Biskupski i inni władcy Katowic z forum uszatego, wywłaszczyli przymusowo poprzednich właścicieli, płacąc po ok 200zł/m2, po czym zmienili tereny rekreacyjne w wysypisko trującego syfu. Teraz argumentują, że ten syf ma wartość 1000zł/m2 i trzeba tam zbudować 140 metrowe wieżowce mieszkalne, pasujące do bloków osiedla Ścigały jak i do sąsiednich familoków i do MŚ jak garbaty do ściany. Tak jakby Bogucice z "Gwiazdami" nie były już teraz 6 razy gęściej zaludnione niż katowicka średnia. Dzielnica nie ma żadnego szybkiego, ekologicznego dojazdu jak tramwaj ( obiecywany przez Uszoka przez 20 lat) czy pociąg, tylko śmierdzące autobusy i własne auta. W dodatku przejeżdża przez nią codziennie 300 tys aut tranzytu z całej Polski i dojazdu do roboty z całego Zagłębia, z Tychów z Mysłowic i mnóstwa innych miejscowości. 4 lata temu przed wyborami obiecywano Bogucicom kryty basen o powierzchni ok 500 m2 , który po wyborach zmienił lokalizację na rejon tzw "Osiedla Młodych" w Piotrowicach -Zadolu. Zamiast tego będzie w Bogucicach kolejny biurowiec o powierzchni użytkowej 17000m2 z dojazdem przez osiedle Kukuczki. Władze Katowic chronią tylko swoje leśno-willowe dzielnice przed wszelką intensywniejszą zabudową mieszkaniową czy biurową. Wg Uszoka i Krupy Katowice mogą walczyć z wyludnieniem tylko poprzez dogęszczenie już potwornie gęsto zaludnionych dzielnic pn, jak Bogucice, Paderewa, Tauzen, Dąb czy Koszutka. Dla Katowic jest to potwornie szkodliwa, ale dla Forum Uszatego bardzo skuteczna polityka. No bo skoro Krupa dostał np w Bogucicach ponad 50% głosów, to znaczy, że elektorat jest tam wystarczająco głupi, żeby nawet wykupić mieszkania w tych nowych potwornych blokowiskach. A może nawet uda się przyciągnąć idiotów z innych miast. Im katowicki elektorat głupszy, tym pewniejsza władza Forum Uszatego z Kostuchy. Wg Air Quality Index powietrze w centralnych i północnych Katowicach jest ZAWSZE najgorsze na Śląsku i w całej Polsce a średnia długość życia jest najniższa w Polsce i ok 2.5 roku krótsza niż w Tychach czy w Bielsku i prawie 4 lata krótsza niż w Rzeszowie, Krakowie lub w Białymstoku. No ale Kostuchna czy Zarzecze mają powietrze najlepsze na Śląsku, lepsze nawet niż badane w Tychach w stacji przy ul Tołstoja. I to powietrze trzeba chronić dla nielicznych wybranych, a dziesiątki tysięcy durni z Bogucic i okolic niech się dusi w spalinach.

O
Olo

Niech więcej dołoźy do 60% na. Przekształcenie z wieczystej na własność śmiertelnikom katowickim śmiech nie zajmuje się tym co Katowice sobie nie źycza

O
Olo

Wieżowce strefa kultury ma wyciszać !natchnac dobrocią a tu nie dość źe beatowy wielkie to potem będą narzekać na brak miejsc parkingowych i zabiorą je kulturze no i na szkody górnicze bo to tereny po kopalniane,,,,,,!,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!L!!

A
Architekt

Zauważam jeden bardzo nie korzystny trend w budowie wysokościowców mieszkaniowych w Katowicach, a który rozpoczął kilka lat temu jeden z deweloperów na Os. Tysiąclecie. A mianowicie. Wspólna betonowa platform /która zabiera przestrzeń np. na zieleń/, a z niej wyrastają dwie, a czasem i trzy wieże. Wielkie, brzydkie, betonowe monstra. W tym kierunku idzie projekt dwóch wież na działce w pobliży Dworca Autobusowego firma Atal /wygląda to jak topornie wykonana ława z drewna, która właśnie się przewróciła/. Kolejny przykład, to planowane obok budynków Stalexportu trzy 25-piętrowce /a nie wyglądałyby atrakcyjniej gdyby były osobno/.
I najgorsze szkaradztwo zostawiłem na koniec. Projekt firmy TDJ za budynkiem Muzeum Śląskiego. Dość, że bardzo wysokie, to jeszcze na wspólnej platformie ustawionej równolegle do budynku muzeum. Zdominuje go na maxa. Na te budynki nie możemy się w żadnym wypadku zgodzić. Proponuję protest podobny do tego jaki miał miejsce ostatnio ws. dużego osiedla obok Parku Śląskiego /jak się okazało z dobrym skutkiem/.
Dziwię, że tak znani i utytułowani architekci zaproponowali takiego "gniota".
Ja proponowałbym, w tym miejscu postawić, po 1-sze trzy oddzielne budynki, a nie na jednej platformie, a po 2-gie wznoszące się kaskadowo - najniższe piętra najbliżej budynku MŚ, a kolejne wznoszące się coraz wyżej /coś na wzór tego co zaproponował Orange na działce obok Spodka/. Wtedy nawet te planowane 3x18-pięter by nie dominowało nad MŚ.
Stop betonowym szkaradztwom.

D
Don Chichot

Najpierw Uszok, bez konsultacji, załatwił mieszkańcom ulicy Mariackiej wieczną dyskotekę w swoich mieszkaniach (mierzony hałas w okresie ciszy nocnej, przy zamkniętych oknach wynosił miejscami....110 dB, a średnio wynosił 89 dB! Po protestach mieszkańców, wyeliminowano uliczne koncerty, ale i tak pozostał hałas i zgiełk wieczorno-nocny!
Teraz Krupa chce zafundować przyszłym mieszkańcom projektowanych domów, by słuchali letnich koncertów na terenie Strefy Kultury! Jednym słowem, jeden wstawił dyskotekę do mieszkań, teraz drugi chce wstawić mieszkania na dyskotekę! To tak w skrócie. Jednym słowem - debilizm poraża!

k
knot

Czas spłacania długów przez Młyńską. A za 5 lat Marcin Krupa będzie dyrektorem jednej z firm developerskich

D
Don Chichot

Jeżeli w tak bliskiej strefie kultury powstaną apartamentowce, można wówczas zapomnieć o licznych imprezach plenerowych w tej okolicy! Już widzę te protesty tyczące hałasu, już widzę te skargi przyszłych mieszkańców! Chory pomysł, chorego człowieka!

S
Smutny

Przy takim blokowisku tereny Muzeum, Spodka i NOSPRu bedą wyglądać jak przydomowy ogródek

M
Murarz

Krupa ale i pewnie Uszok też, spłacają wyborczy dług.
Krupa już postawił wielki sracz na rynku oszpecając dodatkowo centrum miasta a teraz marzy mu się katowicki Manhattan.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3