Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Setki neonów rozświetlających miasto nocą. Jeszcze nie tak dawno Katowice nazywane były polskim Las Vegas

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE https://www.neon.katowice.pl/
Miasto rozświetlone setkami neonów? Spacery między uliczkami, w których latarnie wydają się być niepotrzebne? Tak właśnie wyglądały Katowice zaledwie 50 lat temu! Miasto rozświetlało około 800 kolorowych świateł i było najbardziej rozświetlonym miejscem w Polsce. Nazywano je polskim Las Vegas.

Wszystko zaczęło się w latach 60., kiedy rząd postanowił zrobić z Katowic wizytówkę dostatniego miasta. Neony były formą reklamy dla danego sklepu czy lokalu usługowego, ale również świadczyły o nowoczesności. Nie trzeba było nawet specjalnie podnosić głowy do góry, bo światło neonów rzucało się w oczy już z daleka.

Zobacz zdjęcia:

Neony stały się znakiem rozpoznawczym

Niesamowita staranność - to właśnie wyróżniało kolorowe znaki. Miały one nie tylko oddawać charakter lokalu, dla którego były tworzone, to byłoby zbyt proste. Musiały dobrze komponować się z całym budynkiem by nie wpływać negatywnie na stronę architektoniczną.

Nie przeocz

Pośród świetlnych znaków można było znaleźć neony, które przez sekwencje zapalania wydawały się być ruchome, a niektóre budynki, takie jak np. dom towarowy „pedant”, były niemalże w całości pokryte kolorowymi światłami. Jednymi z najbardziej lubianych neonów były „Małpki” przy ul. 3 Maja 13, neon herbaciarni „Randia” - z obłokiem pary unoszącym się znad imbryka czy skaczący Filipek przy ulicy Stawowej. Dzięki nadzorowi, światła w całych Katowicach były ze sobą spójne.

Jednak doprowadzenie wszystkiego do tej spójności trwało latami. Na wiele neonów czekano nawet 10 lat. Ich twórcą był Zbigniew Łankiewicz, który pełnił funkcję projektanta technicznego. Wspólnie z architektami z urzędu miasta czuwał nad powstawaniem znaków.

Jednak moda z biegiem lat przemija...

Moda na neony trwała do końca lat 80. W tym okresie zmieniły się potrzeby i preferencje mieszkańców, a przedsiębiorcy, który zjeżdżali z wielu stron Polski, nie chcieli mieć nic wspólnego z socjalizmem. Zaczęto więc ściągać krzykliwe ozdoby i wieszać, do dziś obecne w wielu miejscach, kasetony. Duża część historii Katowic zaczęła trafiać do kubłów na śmieci, przez co wiele kultowych znaków przepadło.

Walka o historię

Na szczęście neony odnalazły swojego anioła stróża. Ostatnie sztuki, samotnie czekające w zapomnieniu, zaczął ratować Dominik Tokarski ze Stowarzyszenia Moje Miasto, który zainspirował się warszawskim projektem. Chciał również przypomnieć władzom miasta, co było i wciąż powinno być jego wizytówką. Dzięki niemu zachowały się takie neony jak:

  • dworcowy szyld Katowice,
  • Rejon Boże Dary,
  • KTW,
  • Kino Millenium
  • Centrum

Neony na początku trafiły do klubokawiarni Strefa Centralna w ówczesnym Centrum Kultury Katowice. Jednak, dzięki poparciu przedsiębiorców, powoli powstają również odtworzone neony, których nie sposób było odzyskać.

Musisz to wiedzieć

Wielki powrót neonów do Katowic

Działania stowarzyszenia przyniosły skutek. Ostatnie lata to wielki powrót neonów na ulice miasta. Od 2010 roku w Katowicach pojawiło się około stu nowych i zrekonstruowanych neonów, a ma ich być jeszcze więcej.

To nie tylko piękno i design, ale także tradycja i sztuka. Miasto Katowice sfinansowało kilka napisów, m.in. neon na Centrum Informacji o Mieście i na wjeździe do Strefy Kultury. W wielu miejscach można też spotkać neony w kształcie serca, które są symbolem Katowic. Jednym z ciekawszych neonów, jest „Zachód Słońca” nad Rawą, który daje niesamowity efekt wizualny. Do kolorowych znaków przekonały się również instytucje, takie jak:

  • NOSPR,
  • Kino Światowid,
  • Teatr Śląski
  • Ateneum
  • Katowice Miasto Ogrodów

Nad wejście do hali dworca głównego PKP powrócił odtworzony napis Katowice.

Galeria w Centrum Kultury Katowice

Katowicki Skład Neonów – pod tą nazwą powstała wystawa w Centrum Kultury w Katowicach. To właśnie tam można znaleźć zbiór neonów z nieistniejących już obiektów, których zdobycie wcale nie było takie łatwe. Najstarszy z nich ma prawdopodobnie 35 lat i oświetlał elewację kina Millenium. Spora część kolekcji wymaga jeszcze renowacji jednak są to bardzo wysokie koszty.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera