MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii finansowane z funduszy unijnych. To inwestycja realizowana przez Uniwersytet Śląski FOTO

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W czwartkowy poranek, 4 kwietnia odbyła się konferencja prasowa w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, podczas której oficjalnie przekazano informacje o przyznaniu dofinansowania w wysokości 189,9 mln zł na budowę nowego budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym uruchomione zostanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii.

Budowa nowoczesnego Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii

W konferencji prasowej wzięli udział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, prezydent Katowic, Marcin Krupa i rektor Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek.

Podczas wydarzenia marszałek oficjalnie potwierdził przekazanie 189,9 mln zł ze środków regionalnego programu "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027" w ramach działania 10.13. Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na rzecz budowy Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii.

- Można powiedzieć, że jest to nasz wspólny projekt. Akademickie Katowice i Europejska Stolica Nauki to w mojej ocenie podstawa przyszłości rozwoju regionu. Tym bardziej cieszę się, że udało się przekonać Komisję Europejską do tego projektu, która była początkowo niechętna, ale wytłumaczyliśmy, że transformacja na Śląsku to nie tylko kolej, energetyka, OZE, kwestie przemysłu ciężkiego, ale przede wszystkim edukacja - informował Jakub Chełstowski.

Marszałek porównał dofinansowanie do budowy Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii z podanymi wczoraj kwotami wsparcia do OZE dla sześciu śląskich miast, które otrzymały łącznie 468 mln złotych.

- Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych zdaniem Komisji Europejskiej nie było już potrzebne. Ten czas dużych inwestycji akademickich w Polsce wydawał się być zakończony. Ale determinacja pana marszałka i ludzi, którzy zajmują się tymi sprawami, a także nasze argumenty jako wnioskodawcy, sprawiły, że te projekty zostały przyjęte - podkreślał Ryszard Koziołek. - Już niedługo rozpoczniemy budowę Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii - pozwolenie na budowę już mamy, niedługo rozpocznie się procedura przetargowa i mam nadzieję, że bez opóźnienia, z końcem 2027 roku zaprosimy państwa do odsłonięcia nowoczesnego obiektu, który będzie się zajmował tematami, bez których w ogóle nauk eksperymentalnych nie sposób sobie wyobrazić, czyli chemią w szerokim tego słowa znaczeniu - dodał.

Miejsce, w którym biznes spotyka się z nauką - myślenie perspektywiczne

Sześciokondygnacyjna siedziba centrum powstanie na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Moniuszki. Powierzchnia budynku wyniesie ponad 30 000 mkw, a znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, pracownie komputerowe i badawcze oraz laboratoria.

- Poeta napisał "nie istnieje to, co się nie śni" i rzeczywiście, zanim zacznie się działać dobrze jest sobie coś wymarzyć. Ale jak człowiek coś wymarzy, to trzeba przekonać innych żeby to marzenie podzielili. Nie jest łatwo przekonać polityków, samorządowców, a nawet rektorów żeby myśleli o przyszłości, która wykracza poza horyzont kadencji. Najczęściej planujemy to, za co możemy wziąć odpowiedzialność, ale też, co przynosi korzyść w naszej pracy i ludziom, z którymi pracujemy - mówił rektor Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek.

Jak podkreślał marszałek Chełstowski, nowa inwestycja powstaje w myśl złotego trójkąta łączącego biznes, naukę i samorząd, co znajdowało potwierdzenie w słowach rektora Koziołka.

- Śląsk, cały region i województwo, naznaczony i określony przez przemysł ciężki i wydobywczy, zmieni się w najważniejszy okręg akademicki - pulsujący, energiczny, nowoczesny, który przyciąga znakomitą kadrę ze znakomitymi ośrodkami akademickimi, ale też infrastrukturą. Powiedzmy sobie jasno, że dzisiaj nauka jest droga, i będzie jeszcze droższa. Bez urządzeń za pomocą których można się uczyć, zwłaszcza w naukach przyrodniczych, eksperymentalnych, ścisłych nie ma mowy ani żeby zatrzymać zdolną młodzież w regionie, ani żeby przyciągnąć tę zdolną młodzież z innych regionów Polski i świata. Żeby przyciągnąć naukowców, aby pracowali razem z nami nad rozwiązywaniem istotnych problemów - podkreślał Ryszard Koziołek.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego, w nowej przestrzeni akademickiej będzie miejsce na rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki, zniwelowanie skutków działalności przemysłowej oraz przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie. Dodatkowo budynek stanie się przestrzenią otwartą dla osób spoza społeczności akademickiej – jednym z założeń centrum jest popularyzowanie nauki.

- Nowoczesny ośrodek badawczy i edukacyjny w tym zakresie pozwoli współpracować uczelniom między sobą, to jest znakomite pole współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, z Politechniką Śląskim - tam gdzie mamy dobrych badaczy i dobrą infrastrukturę natychmiast generuje to nowe pomysły, nowe projekty badawcze, przyciąga nowe środki - dodawał rektor UŚ.

Za projekt budynku odpowiedzialna był zespół projektowy Kontrapunkt z Krakowa. Jego głównym architektem jest Aleksander Mirek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera