Katowice: Tadeusz Kijonka uhonorowany płaskorzeźbą w Galerii...

  Katowice: Tadeusz Kijonka uhonorowany płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim ZDJĘCIA

  JP, PW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Płaskorzeźbę Tadeusza Kijonki w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim odsłonięto podczas uroczystości, w których wzięli udział m.in. żona i córka
  1/27
  przejdź do galerii

  Płaskorzeźbę Tadeusza Kijonki w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim odsłonięto podczas uroczystości, w których wzięli udział m.in. żona i córka Tadeusza Kijonki, prezydent miasta, dyrekcja oraz pracownicy Opery Śląskiej i Teatru Śląskiego. ©Lucyna Nenow

  Uroczystość odsłonięcia płaskorzeźby Tadeusza Kijonki na placu Grunwaldzkim w Katowicach odbyła się w piątek 7 września o godz. 14.00. Wzięły w niej udział m.in. żona i córka Tadeusza Kijonki. W ten sposób uhonorowano już 16 osób w katowickiej Galerii Artystycznej.
  Galeria Artystyczna na placu Grunwaldzkim w Katowicach powstała w 2003 roku. To jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej. Aktualnie w galerii jest 16 rzeźb. W ubiegłym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Antoniego Halora, wcześniej Teofila Ociepki, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara.
  W galerii są też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

  W tegorocznej edycji plebiscytu nominowano 19 osobistości, na które katowiczanie oddali łącznie 1515 głosów. Jak wyliczyli pracownicy magistratu, najczęściej, bo 580 razy, wskazywano na Stanisława Huberta Gadomskiego (1929-2013), artystę plastyka i fotoreportera (to nominacja Dziennika Zachodniego), 272 razy na Tadeusza Kijonkę (1936-2017) oraz Grzegorza Fitelberga, kompozytora i dyrygenta Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, na którego oddano 139 głosów.

  Prezydent Katowic Marcin Krupa zdecydował, że to rzeźba przedstawiająca Tadeusza Kijonkę zostanie odsłonięta w Galerii.

  Zobacz galerię

  Tadeusz Kijonka był poetą, dziennikarzem, autorem utworów scenicznych, kierownikiem literackim Opery Śląskiej, twórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Śląsk”, a także założycielem i prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz inicjatorem Kongresu Kultury na Górnym Śląskim.

  Jego płaskorzeźbą odsłonięto dzisiaj, 7 września podczas uroczystości, w których wzięli udział m.in. żona i córka Tadeusza Kijonki, prezydent miasta, dyrekcja oraz pracownicy Opery Śląskiej i Teatru Śląskiego.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał