Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice uhonorują ludzi ze świata kultury. Znamy nazwiska kandydatów, którzy mogą zostać upamiętnieni w Galerii Artystycznej

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Każdego roku w Katowicach organizowany jest plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla miasta i całego Górnego Śląska. O jego wyniku decydują mieszkańcy.
Każdego roku w Katowicach organizowany jest plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla miasta i całego Górnego Śląska. O jego wyniku decydują mieszkańcy. fot. Justyna Przybytek - ARC
Krystyna Bochenek, Erwin Sówka, a może Witold Szalonek? To tylko kilka nazwisk na długiej liście nominowanych w tegorocznej edycji Galerii Artystycznej. O tym, kto tym razem zostanie upamiętniony przy placu Grunwaldzkim, zadecydują mieszkańcy.

Kto zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej?

Każdego roku w Katowicach organizowany jest plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla miasta i całego Górnego Śląska. O jego wyniku decydują mieszkańcy głosując online lub tradycyjnie, za pośrednictwem kuponu z informatora miejskiego „Nasze Katowice”.

Kandydatów do plebiscytu wskazują działające w Katowicach instytucje kultury, takie jak Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka Śląska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Instytucja Filmowa „Silesia Film”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich, katowickie Miejskie Domy Kultury, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Muzeum Historii Katowic, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca, Stowarzyszenie Teatralne „A – Part”, Teatr Śląski, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Związek Artystów Scen Polskich.

W tegorocznej edycji nominowani zostali:

  • Adam Bauman (1948-2021) - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny;
  • Urszula Brol (1930-2020) – animatorka kultury niezależnej;
  • Krystyna Bochenek (1953-2010) – dziennikarka, zajmująca się m.in. upowszechnianiem kultury języka polskiego, inicjatorka Ogólnopolskiego Dyktanda, autorka i współautorka kilku książek;
  • Lucjan Czerny (1945-2021) – aktor i piosenkarz, dziennikarz radiowy i artysta estradowy;
  • Tadeusz Grabowski (1929-2020 - artysta plastyk, wybitny plakacista, inicjator i organizator Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach;
  • Tomasz Jura (1943-2013) – wybitny artysta grafik, plakacista, rysownik, ilustrator, pedagog;
  • Tadeusz Michejda (1895-1955) – wybitny architekt i malarz działający na obszarze Górnego Śląska, współtwórca katowickiego modernizmu;
  • Erwin Sówka (1936-2021) – malarz zaliczany do prymitywistów, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej;
  • Andrzej Szewczyk (1950-2001) – artysta plastyk, malarz, rysownik, rzeźbiarz;
  • Piotr Szmitke (1955-2013) – wybitny malarz, rysownik i pedagog, twórca interdyscyplinarny, stworzył kierunek sztuki zwany metaweryzmem;
  • Bolesław Szabelski (1896-1979) – kompozytor, organista i pedagog, współtwórca śląskiej szkoły kompozytorów;
  • Witold Szalonek (1927-2001) – kompozytor, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej, pedagog muzyczny.

W plebiscycie, można głosować za pośrednictwem miejskiej strony internetowej www.katowice.eu, w zakładce „Dla mieszkańca”. W ten sposób głosy będzie można oddawać do 31 marca. Drugim sposobem na oddanie głosu jest wypełnienie kuponu umieszczonego w informatorze miejskim „Nasze Katowice” i najpóźniej do 31 marca przesłanie go na adres urzędu miasta z dopiskiem „Galeria Artystyczna 2022”, lub dostarczenie go osobiście do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13.

Tych artystów uhonorowano w poprzednich latach

Uroczyste odsłonięcie wybranego w plebiscycie pomnika przy pl. Grunwaldzkim odbędzie się, tradycyjnie, w połowie września, podczas kolejnych obchodów nadania Katowicom praw miejskich. W ubiegłorocznej edycji głosowania udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. 41 proc. z nich wskazało, że uhonorowany w Galerii Artystycznej powinien zostać Józef Świder. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Prezydent Marcin Krupa zdecydował o upamiętnieniu także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w 2021, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów. W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa nie upamiętniono żadnego artysty, ale prof. Krzysztof Uniłowski, na którego oddano największą liczbę głosów został uhonorowany tablicą pamiątkową, umieszczoną na gmachu Biblioteki Śląskiej.

Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera