MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba z podobizną Krzysztofa Respondka stanie we wrześniu w Galerii Artystycznej w Katowicach. Tak zdecydowali mieszkańcy

Agata Markowicz
Agata Markowicz
Krzysztof Respondek, aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, artysta kabaretowy znany ze skeczów Kabaretu Rak zostanie decyzją mieszkańców uhonorowany w tym roku w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim. W głosowaniu wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców.

Śmierć artysty poruszyła całą Polskę tuż przed Bożym Narodzeniem. Krzysztof Respondek, polski aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy zmarł 22 grudnia ub.r. Kilka dni wcześniej dostał rozległego zawału serca; niestety lekarzom nie udało się go uratować. Miał 54 lata.

Ślązak z krwi i kości

Mieszkańcy całej Polski kojarzą Krzysztofa Respondka głównie z telewizji i występów na estradzie w Kabarecie Rak. Śląska publiczność pamięta również, że bardzo bliski był mu teatr. Swoją drogę zawodową zaczynał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie w latach 1992-99 grał znaczące, często główne role niemal we wszystkich wystawianych tam przedstawieniach. Do teatru, jak często zaznaczał w wywiadach, sentyment miał zawsze; dość powiedzieć że dwa lata przed śmiercią wrócił na macierzystą scenę, gdzie zagrał doskonałą rolę Gepetta w musicalu ,,Pinokio. Il Grande Musical" w reżyserii Magdaleny Piekorz.
Krzysztofa Respondka mieszkańcy naszego regionu kochają także za to, że był wielkim ambasadorem Śląska. Gdziekolwiek się pojawił, podkreślał, że Śląsk to jego miejsce na ziemi (urodził się w Miasteczku Śląskim), to miejsce ukształtowało go jako człowieka i artystę, stąd czerpie swoją siłę i tutaj ładuje akumulatory. Podkreślał, że urzeka go tutaj prostota ludzi, ale w tym dobrym słowa znaczeniu, ich szczerość, pracowitość czy gościnność.
Katowiczanie nie mieli w tym roku wątpliwości, że to właśnie popiersie Krzysztofa Respondka powinno pojawić się w Galerii Artystycznej, obok Krystyny Bochenek, Jerzego Dudy-Gracza czy Zbyszka Cybulskiego.
Rzeźba przedstawiająca artystę zostanie odsłonięta we wrześniu podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Rekordowe głosowanie

Galeria Artystyczna to doroczny plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby zasłużone w dziedzinie kultury i sztuki dla Katowic i regionu wskazane przez instytucje kultury. Wyłoniona postać dołącza do znajdującej się na pl. Grunwaldzkim Galerii Artystycznej miasta Katowice.
W tegorocznym głosowaniu wzięło udział niemal 3 tys. mieszkańców. To dwa razy więcej niż rok temu (wtedy wygrał Franciszek Pieczka). Głosować można było za pomocą formularza on-line na stronie internetowej Katowice.eu lub papierowo - w marcowym wydaniu informatora miejskiego „Nasze Katowice” zamieszczono kupon do głosowania, który przez cały marzec można było oddać w Centrum Informacji Turystycznej lub przesłać do Urzędu Miasta Katowice. Na 2955 oddanych głosów zdecydowana większość została przesłana elektronicznie.

- Niemal 60% osób, które wzięły udział w tegorocznym plebiscycie, oddało swój głos na Krzysztofa Respondka

– mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji, odpowiadającego za przeprowadzenie plebiscytu. -

Krzysztof Respondek otrzymał 1730 głosów, natomiast drugi Grzegorz Fitelberg 564. Trzecie miejsce w plebiscycie, uzyskując 261 głosów, zajął Erwin Sówka

– dodaje naczelnik.

- Niezmiernie cieszę się, że Krzysztof Respondek, którego z wielkim żalem niedawno pożegnaliśmy, znajdzie swoje miejsce w Galerii Artystycznej

– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Ten ceniony artysta z pewnością zasłużył na to szczególne wyróżnienie. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w plebiscycie, bo to wyraz Waszej wdzięczności i pamięci dla twórców, którzy swoim talentem i swoją pracą przyczynili się do rozwoju rodzimej kultury i sztuki

– dodaje prezydent.

O plebiscycie

„Galeria Artystyczna” to plebiscyt, który od 2004 roku honoruje znanych i zasłużonych twórców oraz artystów. Co roku na placu Grunwaldzkim pojawiają się odlane z brązu popiersia, upamiętniające osoby, które miały wpływ na kulturalne życie Katowic oraz regionu. Kandydatów do tegorocznej edycji wskazały działające w Katowicach instytucje kultury: Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskie, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego, Instytucja Filmowa Silesia, Biblioteka Śląska, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Śląski Związek Chórów i Orkiestr, Miejskie Domy Kultury, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Galeria Sztuki Współczesnej BWA oraz Związek Kompozytorów Polskich oddział Katowice.
Głosowanie zakończyło się 31 marca br.
Wśród dotychczas uhonorowanych postaci w Galerii Artystycznej znaleźli się: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Adolf Dygacz, Henryk M. Górecki, Tadeusz Grabowski (tablica honorowa), Stanisław Hadyna, Antoni Halor, Wojciech Kilar, Tadeusz Kijonka, Bogumił Kobiela, Bernard Krawczyk, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Teofil Ociepka, Franciszek Pieczka, Jan „Kyks” Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk, Alfred Szklarski, Piotr Szmitke (tablica honorowa), Aleksandra Śląska, Józef Świder oraz Krzysztof Uniłowski (tablica pamiątkowa).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera