Katowice: Uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii...

  Katowice: Uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej

  DM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Dziękuję wszystkim za codzienne świadectw przynależności do Chrystusa oraz za podejmowane starania, by Słowo Boże mogło wszędzie docierać, bo naszym obowiązkiem jest zasiew, z nadzieją, że Pan da wzrost" - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej Mszy św. sprawowanej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach 17 sierpnia, w uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej (górnośląskiej). We Mszy św. wzięli udział pracownicy archidiecezjalnych instytucji posługujących na niwie Apostolstwa Słowa, przede wszystkim mediów.
  Katowice: Uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej

  ©arc.

  Abp Skworc przywitał dominikanów, którzy pod koniec sierpnia podejmą duszpasterskie posługiwanie w katowickiej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego. "Niech Boży Duch, duch świętych Dominika i Jacka, umacnia i prowadzi was w tej nowej, pasjonującej misji, którą katowicki Kościół - z ufnością i nadzieją - wam powierza. Niech patron parafii, którą wam powierzamy - Jezus Przemieniony i przemieniający - wspiera was w pracy nad przemianą ludzkich serc, by stawały się żyzną glebą dla zasiewu Bożego słowa" - powiedział metropolita katowicki.

  Homilię w czasie Mszy św. wygłosił prowincjał polskich dominikanów o. Krzysztof Popławski. Podkreślił znaczenie wdzięczności w życiu wyznawców Jezusa Chrystusa.
  "Chrześcijaństwo, to łaska, to dar, którym zostaliśmy obdarzeni" - mówił. Stwierdził, że św. Jacek (o czym świadczą również tradycyjne wizerunki, ukazujące go z monstrancją i figurą Matki Boskiej) przypomina o tajemnicy Wcielenia, która prowadzi nas do Boga, ale także do możliwości poznania godności każdego człowieka.

  Prowincjał dominikanów wskazał na trzy rzeczywistości duchowego życia: adorację, Najświętszą Maryję Pannę i głoszenie Chrystusa, akcentując ich wzajemne powiązanie. Zaznaczył, że o ile nie brakuje nam, wyznawcom Chrystusa, gorliwości w czynach, o tyle brakuje jej niejednokrotnie w adoracji. Tymczasem to od niej zaczyna się wszystko, co najważniejsze w naszym życiu. Podkreślił też, że różaniec, będący drogą do kontemplacji tajemnic życia Jezusa, ma moc łączenia ludzi. Mówiąc o nakazie głoszenia Chrystusa, o. Popławski przypomniał, że św. Jacek traktował go bardzo dosłownie. "Szedł i głosił, czego świadectwem są klasztory, które powołują się na niego, jako fundatora" - powiedział kaznodzieja. Dodał, że iść i głosić, to uwolnić się od siebie, zaufać, że Jezus daje swoja łaskę, prowadzi, daje siły. O. Popławski zakończył kazanie dominikańskim błogosławieństwem z XIII stulecia: "Bóg Ojciec niech nas błogosławi, niech strzeże nas Bóg Syn, Duch Święty niech nas oświeca i da nam oczy, abyśmy patrzyli, uszy, abyśmy słuchali i ręce dla Bożej pracy, stopy, abyśmy szli i usta, byśmy głosili Słowo zbawienia i Anioła Pokoju, by czuwał nad nami i z łaski naszego Pana prowadził nas do Królestwa".

  Zgodnie z prawie dwudziestoletnim zwyczajem podczas Mszy św. w uroczystość św. Jacka został ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia". Został nim artysta i pedagog, człowiek angażujący się w ważne sprawy Górnego Śląska, prof. Maciej Bieniasz. Nagroda zostanie wręczona 14 października br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za wiele kosciolow klasztorow i innych filii

  wiecha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 30

  wlasnie jest koniecznosc rentgena klasztorow jest to chyba ciekawe i nalezy ja zaspokoic

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wytłumaczcie to wreszcie ludziom!

  Co obejmuje sobą Metropolia Górnośląska? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38


  By nie mylili jej już nigdy więcej z metropolią katowicką!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo