Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wernisaż wystawy Gabi Buzek "Mój pierwszy raz..." w Galerii Miasta Ogrodów/Galerii 5

Szymon Karpe
Szymon Karpe
"Ja wypowiadam się językiem wizualnym, dlatego nie lubię zbyt dużo opowiadać o swoich obrazach. To jest mój świat - zapraszam państwa do mojego świata" - mówiła podczas wernisażu swojej wystawy Gabi Buzek.
"Ja wypowiadam się językiem wizualnym, dlatego nie lubię zbyt dużo opowiadać o swoich obrazach. To jest mój świat - zapraszam państwa do mojego świata" - mówiła podczas wernisażu swojej wystawy Gabi Buzek. Agata Gromada
Wieczorem we wtorek, 29 listopada, w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Gabi Buzek. Krakowska artystka podkreśliła, że ma na Śląsku wielu przyjaciół, a wystawa przygotowana przez Katarzynę Łatę pozwoli zajrzeć w jej świat wszystkim chętnym, bez konieczności wyjazdu do Krakowa. Na wystawie zaprezentowano prace z ostatnich 6 lat twórczości artystki, w czasie których zmieniał się jej warsztat i optyka w patrzeniu na coraz bardziej skomplikowaną rzeczywistość.

"Mój pierwszy raz..." Gabi Buzek

Wernisaż wystawy "Mój pierwszy raz..." w Galerii Miasta Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego rozpoczął się chwilę po godzinie 19:00. Na wystawie malarstwa Gabi Buzek zaprezentowano 6 cykli prac, które powstały w latach 2016-2022: Genesis (2016-2018), Droga (2018), Tam gdzie znajduje się krawędź Wszechświata (2019), Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia (2020-2021), Back to 80's (2021), Moja historia (2022).

Witająca uczestników na wernisażu swojej wystawy Gabi Buzek szczególne podziękowania skierowała pod adresem kuratorki wystawy - Katarzyny Łaty, która goszcząc w pracowni Gabi Buzek w Krakowie starannie przyglądała się pracom i wybierała obrazy na to wydarzenie, mając konkretną wizję jak zafunkcjonują one w przestrzeni galerii 5 Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach.

- Ogromnie wam dziękuję, że chociaż to wtorek i wstajecie jutro do pracy, postanowiliście spędzić ten czas ze mną. Jeśli chodzi o same obrazy - to jest właśnie mój sposób wypowiedzi, ja wypowiadam się językiem wizualnym, dlatego nie lubię zbyt dużo opowiadać o swoich obrazach. To jest mój świat - zapraszam państwa do mojego świata - mówiła na wernisażu Gabi Buzek.

Wernisaż w dniu urodzin Gabi Buzek

Podczas wernisażu obecne były wątki muzyczne i multimedialne: orkiestra grająca Mozarta, a także młody artysta śpiewający a capella historyczne polskie piosenki oraz pokaz multimedialny autorstwa przyjaciela artystki Dawida Kozłowskiego na końcu galerii 5. Uczestnicy przez ponad 2 godziny przyglądali się kilkunastu obrazom Gabi Buzek oraz wymieniali spostrzeżenia na ich temat. Ciekawym urozmaiceniem wernisażu było losowanie, w którym wzięli udział niemal wszyscy uczestnicy wydarzenia. Kilku z nich wylosowało albumy malarskie z pracami Gabi Buzek, a jedna z uczestniczek wylosowała obraz autorstwa krakowskiej artystki. Z uwagi, że wernisaż zbiegł się w czasie z dniem urodzin malarki- nie zabrakło również tortu i poczęstunku dla gości wystawy.

- Artystka jest mistrzynią kompozycji w pełni wolną od ograniczeń tradycyjnego przedstawienia. Próbuje oddać ruch, nie obrazując konkretnego obiektu. To malarstwo jest wolne, otwarte, pobudzające wyobraźnię, inspirowane naturą, nasycone spontaniczną reakcją na wewnętrzne przeżycia - poleciła wystawę Joanna Gościej-Lewińska, historyk sztuki, kierownik Galerii Centrum w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Biogram Gabi Buzek

Gabi Buzek – ur. w 1979 roku w Krakowie. Studiowała fotografię i malarstwo na ASP w Krakowie, Fachhochschule Darmstadt (Niemcy) oraz w Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Od 2012 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, obecnie pracuje na stanowisku profesora prowadząc pracownię podstaw działań wizualnych. Pełni również funkcję kierownika Katedry Sztuk Wizualnych. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, zorganizowała 26 wystaw indywidualnych w Polsce, Finlandii i USA. Uprawia fotografię, malarstwo, ceramikę, tworzy kolaże, formy przestrzenne i multimedialne. Prace w kolekcjach prywatnych: Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Włoszech, Izraelu, USA i Kanadzie oraz w zbiorach Galerii Nova, Galerii Nota Bene, Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Muzeum w Sosnowcu, Książnicy Cieszyńskiej, Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Kakslauttanen Art Gallery w Finlandii, Milo Gallery w Nowym Yorku.

Obrazy Gabi Buzek zgromadzone na wystawie w Galerii Miasta Ogrodów będzie można oglądać do 26 lutego 2023 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

"Ja wypowiadam się językiem wizualnym, dlatego nie lubię zbyt dużo opowiadać o swoich obrazach. To jest mój świat - zapraszam państwa do mojego świata" - mówiła podczas wernisażu swojej wystawy Gabi Buzek.

Katowice. Wernisaż wystawy Gabi Buzek "Mój pierwszy raz..." ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera