MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Wiecha na szczycie .KTW II. Konstrukcja najwyższego budynku Katowic i regionu jest gotowa. Wieżowiec ma 133 metry

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Wiecha na szczycie .KTW II. Konstrukcja najwyższego budynku Katowic i regionu jest gotowa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wiecha na szczycie .KTW II. Konstrukcja najwyższego budynku Katowic i regionu jest gotowa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. inwestora
Na szczycie .KTW II zawieszono wiechę. To oficjalne potwierdzenie, że budynek osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny i wyższy już nie będzie. Ma 133 metry, 31 kondygnacji nadziemnych. Przy realizacji konstrukcji wieżowca, który jest najwyższym budynkiem Katowic i regionu, zużyto 22 tys. m sześc. betonu i 3750 ton stali zbrojeniowej.

Wiecha na szczycie .KTW II. Konstrukcja najwyższego budynku Katowic i regionu jest gotowa

Wieżowiec w sąsiedztwie Spodka i katowickiego Ronda osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny, w związku z czym na jego szczycie – czyli na wysokości 133 metrów – umieszczono wiechę.

- Zawieszenie wiechy symbolizuje ukończenie ważnego etapu inwestycji - podkreśla Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate. W realizację tego etapu zaangażowanych było około 300 pracowników, a dobudowy zużyto 22 tys. m sześc. betonu i 3750 ton stali zbrojeniowej.

W efekcie powstał nowy najwyższy budynek Katowic i regionu. Ma 133 metry i 31 kondygnacji nadziemnych oraz kondygnacje podziemne. Budowa jednego poziomu trwała średnio od 8 do 9 dni. Budynek składa się z trzech przesuniętych względem siebie brył, przewieszenia konstrukcji widoczne są między 8. a 9. piętrem oraz między 19. a 20.

- Pierwsza bryła .KTW II jest węższa o ok. 3 m i dłuższa o ok. 8 m od analogicznego segmentu w .KTW I. Takie same wymiary mają podstawy pozostałych dwóch „kostek” .KTW II – dodają przedstawiciele inwestora.

Nie przeocz

Trwa montaż elewacji oraz prace wewnątrz biurowca

Ukończenie konstrukcji .KTW II nie oznacza końca inwestycji. Biurowiec zostanie oddany do użytku dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Tymczasem trwają prace związane z zamknięciem korony budynku - belki obwodowej na poziomie +33. Poza tym kontynuowany jest montaż szklanej elewacji powyżej 25. piętra.

Panele pokrywają trzeci – najwyższy segment wieżowca, natomiast na dwóch niższych kostkach elewacja jest już ukończona. Wyjątkiem jest 19. piętro (kondygnacja techniczna), na którym zostanie zamontowany pas z czarnej siatki cięto-ciągnionej. Ten sam materiał wykorzystany zostanie do obudowy dachu technicznego.

Skyline Katowic z zachodu z najwyższym budynkiem - KTW

To jest nowy najwyższy budynek Katowic. KTW przy Spodku prze...

– Finalizujemy przetarg na wykonawcę robót wykończeniowych. Trwają prace w maszynowni chłodu na kondygnacji technicznej oraz roboty w szachtach mechanicznych i elektrycznych powyżej poziomu +20. W tym samym czasie montujemy drzwi szachtów elektrycznych i mechanicznych na kondygnacjach 1-10 oraz balustradę na piętrze 9 – wymienia Urszula Batkiewicz, project manager w TDJ Estate.

Zobacz koniecznie

Budowa .KTW II to jednak z najbardziej spektakularnych inwestycji realizowanych obecnie w Katowicach

Dodajmy, że .KTW II to drugi budynek kompleksu, realizowanego przez firmę TDJ Estate w centrum Katowic. Pierwszy - .KTW I - został otwarty w 2018 roku i ma 66 metry. Drugi wspomniane 133 metry i 31 kondygnacji nadziemnych. Druga wieża składa się z trzech brył przesuniętych względem siebie, a w .KTW I mamy dwie takie bryły. W miejscach przesunięć powstały okazałe tarasy.

Kompleks biurowców został zaprojektowany przez bytomską pracownię Medusa Group. Inwestor – firma TDJ Estate – oprócz .KTW buduje w Katowicach również osiedla mieszkaniowe: Franciszkańskie, Franciszkańskie Południe, Bardowskiego 1, a także Pierwszą Dzielnicę sąsiedztwie Strefy Kultury.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni