Katowice z najniższą stopą bezrobocia w kraju. Na koniec maja wyniosła 1,4 proc

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
ARC
Udostępnij:
Mimo koronawirusa i związanej z pandemią gorszej sytuacji gospodarczej, bezrobocie w Katowicach utrzymuje się na niskim poziomie. Na koniec maja stopa bezrobocia w stolicy aglomeracji śląskiej wyniosła 1,4 proc. i była najniższa w kraju.

Katowice wciąż z najniższą stopą bezrobocia w kraju

Stopa bezrobocia w Katowicach wciąż utrzymuje się na niskim poziomie i jest najniższa w kraju. Na koniec maja była na poziomie 1,4 proc. Dla porównania w województwie śląskim wyniosła 4,5 proc., a w skali kraju - 6 proc. Wyższą niż Katowice stopę bezrobocia miały m.in. Poznań - 1,5 proc., Warszawa – 1,6 proc., Wrocław – 2,1 proc., Sopot – 2,2 proc.

Zdaniem katowickich urzędników dobra sytuacja na rynku pracy w mieście to zasługa intensywnych działań ratusza w walce ze skutkami pandemii koronawirusa dla lokalnej gospodarki.

- Wprowadzenie Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy pozwoliło uchronić wiele miejsc pracy i przyczyniło się do utrzymania statusu miasta o najniższej stopie bezrobocia w całym kraju – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy tutejszego Urzędu Miasta.

Pakiet Przedsiębiorcy to działania osłonowe samorządu skierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą w Katowicach. Wśród nich są zwolnienia z czynszu, podatku od nieruchomości, umorzenie podatku od środków transportu oraz zmniejszenie opłaty śmieciowej.

Warto jednak dodać, że stopa bezrobocia w Katowicach jest wyższa niż jeszcze kilka miesięcy temu. Na koniec grudnia 2019 wyniosła 1,0 proc., na koniec stycznia 2020 – 1,1 proc., na koniec lutego – 1,2 proc., na koniec marca – 1,1 proc., na koniec kwietnia – 1,3 proc. (ale w stosunku do kwietnia 2019 zmalała o 0,3 proc.).

Nie przeocz

Stopa bezrobocia w Katowicach:

  • na koniec grudnia 2019 - 1,0 proc.,
  • na koniec stycznia 2020 – 1,1 proc.,
  • na koniec lutego – 1,2 proc.,
  • na koniec marca – 1,1 proc.,
  • na koniec kwietnia – 1,3 proc. (a w stosunku do kwietnia 2019 zmalała o 0,3 proc.)

Dodajmy, że według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach w czerwcu w urzędzie zarejestrowanych było 3241 osób bezrobotnych, miesiąc wcześniej – 3107. Dla porównania w czerwcu 2019 - 3141, a w maju 2019 – 3354. Tylko w czerwcu tego roku w urzędzie zarejestrowały się 402 osoby, a w maju – 515.

Liczbę bezrobotnych w skali województwa podsumował również Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w końcu maja 2020 roku wyniosła 83 732 osoby i była o 6 123 osoby wyższa niż w miesiącu poprzednim – czytamy w podsumowaniu opublikowanym przez WUP.

Najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne było w Bytomiu (4 723 osoby), Sosnowcu (4 546 osób) oraz Częstochowie (4087 osób).

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
EaDo

Jesienią będzie już 15% ...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie