Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki las skrywa wiele tajemnic... Zapomniana legenda Czarnej Studni jest jedną z nich!

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Legenda o Czarnej Studni w Katowicach
Legenda o Czarnej Studni w Katowicach mapa-turystyczna.pl
Głęboko w lesie, z dala od cywilizacji, skrywa się "Czarna Studnia" - miejsce tajemnicze i pełne potencjału kulturowego. To tutaj, według legendy, czarownica czyhała na życie św. Klemensa, ucznia misjonarzy Cyryla i Metodego. W opowieściach Karola Miarki, to miejsce nabiera mistycznego wydźwięku, zachęcając do odkrywania nieznanych historii ukrytych w głębi lasu. Jak wygląda "Czarna Studnia"? Sprawdźcie w naszej galerii!

Legenda o Czarnej Studni w lasach Murcki

Zapomniane miejsce, przesiąknięte historią i legendami, "Czarna Studnia" w połowie XIX wieku stała się inspiracją dla Karola Miarki, który w powieściach "Górka Klemensowa" i "Szwedzi w Lędzinach" ożywił przekazy ludowe związane z tym enigmatycznym zakątkiem. Z czarownicą związane jest częściowo zapomniane i zaniedbane (do dziś istniejące) miejsce zwane czarną studnią (Schwarzer Brunnen), przy której owa czarownica miała mieszkać. Tak w swoich księgach opisał to Karol Miarka:

- Kobieta ta, powiada, zwała się Czarną i naokół słynęła ze sztuk czarodziejskich. Mieszkała ona w podziemnej jamie pod bukiem, gdzie dziś niedaleko kopalnie węgla Murcki się znajdują. Kilka kroków od tej jamy wytryskiwało źródło, które po dziś dzień zowie się »czarną studnią«, niejako na pamiątkę po tej czarownicy."(...)

Zobaczcie, jak wygląda "Czarna Studnia" w Katowicach!

Ile prawdy kryje się w tych opowieściach? Chociaż niektóre postacie zdają się nierealne, trudno jednoznacznie ocenić, czy wszystko to tylko wytwór lokalnej wyobraźni. Historia obecności Klemensa z Ochrydy, ucznia Cyryla i Metodego, w Lędzinach owiana jest tajemnicą i domysłami.

Tak Miarka zapisał mieszkającą tutaj czarownicę czyhającą na życie bohatera powieści (Górka Klemensowa, str. 60.):

- (...) Jest to wiedźma, okropnie chuda, z rozpuszczonemi włosami, spadającemi na ramiona i plecy, z długim i krzywym nosem, sięgającym niemal do brody, ma twarz nadzwyczaj szpetną, a nadto jest ślepa na jedno oko. Długie i kościste palce opatrzone są długiemi paznokciami. Okropności jej widoku potęguje sznurek na szyi, "na którym były nawleczone zęby, tak ludzkie, jak i zwierzęce, a nawet były tam małe kosteczki, które pochodziły z palców małych dziatek" Mieszka w podziemnej jamie pod bukiem, na którym jest przybita trupia głowa, a hasłem dla wtajemniczonych, by się do niej dostać, jest naśladowanie głosu sowy. Jamy jej strzeże wielki wąż, który złowrogiem syczeniem odstrasza przychodzących i tylko na wezwanie czarownicy zwija się w kłębek i chowa pod gałęzie. "Kobieta ta, powiada, zwała się Czarną i naokół słynęła ze sztuk czarodziejskich. Mieszkała ona w podziemnej jamie pod bukiem, gdzie dziś niedaleko kopalnie węgla Murcki się znajdują. Kilka kroków od tej jamy wytryskiwało źródło, które po dziś dzień zowie się »czarną studnią«, niejako na pamiątkę po tej czarownicy."(...)

W miejscu tym skoncentrowane jest nie tylko dziedzictwo legendy, ale również realne ślady przeszłości. Siągarnia, leśna osada w południowej części Katowic, przypomina o dawnych szlakach handlowych, zwłaszcza o "Saltz Weg" - Drodze Solnej, która w późniejszym okresie zyskała miano Czarnej Drogi, stając się traktem węglowym.

Legenda o Czarnej Studni w Katowicach

Katowicki las skrywa wiele tajemnic... Zapomniana legenda Cz...

Czarna Studnia, choć zaniedbana, zachowuje jednak swoją tajemniczą aurę. Związana z legendą czarownicy, staje się miejscem, gdzie historia splata się z folklorem. Czy to miejsce skrywa więcej, niż można sobie wyobrazić? Może warto zanurzyć się w zapomniane zakątki, by poznać prawdziwą historię "Czarnej Studni"?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera