Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowickie Centrum Onkologii ma robota da Vinci. Będzie operował pacjentki z nowotworem trzonu macicy

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Katowice Centrum Onkologii będzie przeprowadzać operacje nowoczesnym system robotycznym da Vinci.
Katowice Centrum Onkologii będzie przeprowadzać operacje nowoczesnym system robotycznym da Vinci. Magdalena Grabowska
Precyzja robota, doświadczenie chirurga. Katowice Centrum Onkologii zostało uzbrojone w nowoczesny system robotyczny da Vinci. Jak twierdzą lekarze, robotyczny system jest bezpieczny, bardziej precyzyjny i zapewnia szybszy powrót do zdrowia.

Operacje w XXI w. Lekarz siedzi przy konsoli chirurgicznej, która odpowiada za sterowanie robota z ramionami. To one wykonują zabieg na pacjencie.

- Konsola chirurgiczna, przy której siedzimy, pozwala ramionom licznie operować pacjenta - mówi Lek. Daniel Kurczyński, kierownik bloku operacyjnego katowickiego Centrum Onkologii. - Pająk znów jest narzędziem robotycznym, które podpinamy do pacjenta i wykonuje nasze ruchy. To najważniejsza część robota. Wszystkim steruje operator chirurg. Robot jest dla nas dodatkowym narzędziem, usprawnieniem naszych rąk, natomiast mimo wszystko operację wykonuje człowiek - dodaje.

Brzmi jak science fiction? Coraz więcej szpitali na Śląsku jest w posiadaniu takiego sprzętu. We wtorek, 21 listopada do tych placówek dołączyło Katowice Centrum Onkologii, które zostało uzbrojone w nowoczesny system robotyczny da Vinci.

- Maszyna jest rewolucyjna, bez wątpienia to niesamowity skok technologiczny - przyznaje Lek. Daniel Kurczyński. - Stopień zaawansowania robota chirurgicznego jest no fenomenalny. To jest dwudziesty pierwszy wiek!

Robot da Vinci składa się z dwóch części. Pierwszą są ramiona wyposażone w tzw. sztuczny nadgarstek, doskonale imitujący naturalny ruch ludzkiej ręki
Robot da Vinci składa się z dwóch części. Pierwszą są ramiona wyposażone w tzw. sztuczny nadgarstek, doskonale imitujący naturalny ruch ludzkiej ręki - trzy z nich zakończone są narzędziami chirurgicznymi, a czwarty miniaturową kamerą. Magdalena Grabowska

Precyzja robota, doświadczenie chirurga. Tak wyglądają operacje da Vinci

Robot chirurgiczny da Vinci ułatwi lekarzom wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną.

- Dzięki zastosowaniu robotów jesteśmy w stanie oferować operowanie bardziej precyzyjne. - przyznaje Lek. Daniel Kurczyński. - Możemy przez kilka małych ranek, które są wielkości dziurki od klucza zoperować pacjenta, dzięki czemu szybciej dojdzie do siebie. Jest bardzo dobrze, precyzyjnie zoperowany, ma super rokowanie, a jednocześnie może pójść do domu w okolicach 2 lub 3 dni po operacji do domu. To jest no niesamowity postęp - dodaje.

Lek. Daniel Kuczyński nie wykonywał jeszcze operacji robotem. Jest w trakcie szkolenia. Przyznaje jednak, że komfort pracy, jaki oferuje system robotyczny jest nie do porównania z tradycyjnymi operacjami, które na co dzień przeprowadza na pacjentach.

- Już przywykłem do operowania, kiedy stoję przy stole 6 lub 7 godzin w niewygodnej dla siebie pozycji - wyjaśnia. - Da Vinci to całkiem inny poziom i wygoda - dodaje.

Zabiegi przeprowadzane systemem robotycznym Da Vinci według lekarza są bezpieczne.

- Wszyscy o to dbają, łącznie z firmą, która produkuje robota - przyznaje. - Nie ma możliwości, żeby osoba, która nie umie obsługiwać robota, zaczęła z jego pomocą operować. Nikt nie może przeprowadzać tego typu zabiegów za pomocą urządzenia bez zdania egzaminów z jego obsługi - mówi.

Zaznacza, że pacjenci nie mają się czego obawiać, w szczególności osoby starsze.

- Gdybym był osobą starszą i miał wybrać sobie jakiś zabieg, wybrałbym da Vinci, bo wiem, że nie będę długo do siebie dochodzić, że nie będę wymagał dużo leków. Nie będę także obciążony długim pobytem w szpitalu i jednocześnie poziom powikłań będzie u mnie znacznie mniejszy - wyjaśnia.

Aktualnie w Katowickim Centrum Onkologii w szkoleniach z obsługi da Vinci uczestniczy 10 osób.

- Nazwa robot jest w zasadzie trochę przesadzona. To manipulator, który ma bardzo dużo nowoczesnych zastosowań, których nie mamy przy laparoskopii, ale do jego użycia potrzebny jest wykwalifikowany operator - twierdzi Włodzimierz Migacz, dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii.

Da Vinci będzie operował pacjentki z rakiem trzonu macicy

Dyrektor zapowiada, że da Vinci będzie wykorzystywany przede wszystkim do leczenia pacjentek z rakiem trzonu macicy.

- Raka trzonu macicy z identyfikacją węzłów chłonnych za pomocą specjalnego barwienia - precyzuje. - Pacjentki otyłe, które najczęściej leczą się na raka trzonu macicy, niestety przy operacjach otwartych muszą zmagać się z długim okresem gojenia. Dzięki da Vici już po dwóch dniach od operacji onkologicznej pacjentka może iść do domu - wyjaśnia

.

Robot będzie wykorzystywany także do operacji jelita grubego i prostaty. Zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Katowickie Centrum Onkologicznie przewiduje, że za pomocą systemu robotycznego będzie w stanie wykonać 40 operacji miesięcznie w pierwszym etapie.

- Na początku te operacje trwają dłużej. Inne ośrodki donosiły mi, że początkowo operacja trwała sześć godzin. Potem po krzywej uczenia operatora półtorej godziny do godziny - mówi Włodzimierz Migacz.

Koszt robota da Vinci wynosi 11 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Nowoczesne technologie w walce z nowotworami. Zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa śląskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego w Katowickim Centrum Onkologii” w ramach RPO WSL w latach 2014-2024.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera