MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KE koryguje Zielony Ład. Konkrety odpowiedzią na protesty. Zniesienie ugorowania, dywersyfikacja zamiast płodozmianu. Oto lista zmian

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy zmiany proponowane przez UE zadowolą rolników?
Czy zmiany proponowane przez UE zadowolą rolników? pixabay.com/sulox32
Komisarz unijny ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, zapowiedział zmiany w ramach Zielonego Ładu. Do opublikowanych przez Komisję Europejską projektów odniósł się resort rolnictwa. Ustępstwa to odpowiedź na fale protestów, które w ostatnim czasie przelewały się przez kilka państw.

Spis treści

Aktualizacja: UE ostatecznie przyjęła wycofanie niektórych z wymogów norm GAEC. Przeczytaj więcej: Jakie wymogi Zielonego Ładu UE wycofuje w 2024 roku?

Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu, przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Nie ugorowanie, a ekoschemat

Główne uproszczenia obejmują zniesienie ugorowania. Chodzi o 4 proc. gruntów ornych w ramach normy GAEC 8. Od 2024 roku nie będzie tego obowiązku, warunkiem jest jednak wprowadzenie przez dane państwo członkowskie ekoschematu, za który rolnicy otrzymają dodatkową płatność.

Dywersyfikacja czy zmianowanie?

KE zaproponowała, aby od 2024 roku rolnicy mieli wybór, czy stosować różne uprawy (dywersyfikację), czy wybrać określone następstwo upraw roślin (zmianowanie). W pierwszym przypadku:

  • dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha gruntów rolnych wystarczy posiadać 2 uprawy, największa nie może stanowić więcej niż 75 proc.,
  • dla gospodarstw o powierzchni powyżej 30 ha gruntów rolnych wystarczy posiadać 3 uprawy, największa nie może przekraczać 75 proc. terenu, a dwie główne uprawy więcej niż 95 proc.

Okrywa glebowa i norma GAEC 6

Kolejne z udogodnień dla rolników dotyczy obowiązku utrzymania okrywy glebowej – roślinnej, ścierniska, resztek pożniwnych czy mulczu. Obowiązek określała norma GAEC 6. Według projektu państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu, w jakim okresie w roku utrzymać okrywę glebową, co ułatwi gospodarzom wykonywanie zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Resort rolnictwa zwraca uwagę, że to propozycja szczególnie oczekiwana przez rolników.

Co dalej z warunkowością?

Część gospodarstw, w ramach zmian, będzie zwolniona z wymogów warunkowości. Dotyczy to ziem do 10 ha użytków rolnych, one nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych.

Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów, zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Kiedy zmiany dokładnie wejdą w życie? Projekty i zawarte w nich propozycje muszą przejść teraz drogę legislacyjną. Komisarz Wojciechowski przekazał, że nastąpi to pewnie za tej kadencji Parlamentu Europejskiego, a więc maksymalnie w kwietniu.

Wcześniej Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin, przypomniało ministerstwo.

Odbudowa zasobów przyrodniczych. Niedługo głosowanie

Warto wspomnieć, że 25 marca w Brukseli odbędzie się głosowanie dot. rozporządzenia ws. odbudowy zasobów przyrodniczych. Mowa o poprawie stanu co najmniej 30 proc. zdegradowanych siedlisk lądowych i morskich, założenie jest częścią Zielonego Ładu. Głos Polski może być kluczowy, rok temu poprzedni rząd zagłosował przeciw, czas pokaże, jakie stanowisko będzie miał ten obecny.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera